UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ConnectBox

Highlighted
Inspirator
4 1 0

kanał DFS - problem

Cześć,

 

Mam kłopot, w moim bloku jest od groma WiFi najwiecej na 2,4GHz..

Próbowałem zmieniać kanały itp. Szukałem różnymi programami typu WiFiAnalyzer itd odpowiedniego kanału, który nie będzie aż tak oblegany dla obu (2,4 i 5 GHz) częstotliwości.

 

Przy wyborze kanału dla 5GHz, zauważyłem pewne zależności..

od 36 do 48 - mogę wybrać te kanały, ale są one i tak dość mocno oblegane...

od 52 w górę jest zaledwie kilka sieci, i kanały są prawie puste lecz wyskakuje mi informacja poniżej.

 

Ostrzeżenie!
Kanał 124 jest kanałem DFS (Dynamic Frequency Selection).
Czy jesteś pewien, że chcesz użyć tego kanału?
 
Ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć co to oznacza? Nie do końca to rozumiem, trochę czytałem na ten temat, ale nie wiem które kanały dokładnie są DFS,i co to tak na prawdę dla mnie oznacza.
 
Dodatkowo zauważyłem że po przełączeniu się na którykolwiek z kanałów DFS, i tak po jakimś czasie w ustawieniach mam ustawiony kanał np. 40. Dlaczego?
 
P.S. Jak prawidłowo ustawić router na obu częstotliwościach przy bardzo dużym natężeniu sieci? Jaką dać szerokość kanału i tryb WiFi?
21 ODPOW. 21
Highlighted
Tytan
2705 577 130

Re: kanał DFS - problem

DFS (Dynamic Frequency Selection) to taki mechanizm który dobiera kanał w częstotliwości 5 GHz w access poincie tak aby access point nie kolidował z radarami również pracującymi w zakresie 5 GHz. Stąd u Ciebie to, że jak wybierasz wyższy kanał (kanał DFS) to jest zmieniany na niższy

Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Na załączonym obrazku masz rozkład kanałów na WiFi 5Ghz. Poniżej podstawowych kanałów pokazane są zakresy kanałów z wykorzystaniem zwiększonej szerokości modulacji 20, 40, 80 i 160 Mhz. W przypadku większej szerokosci modulacji obojętnym jest wskazanie podstawowego kanału dla danego zakresu - i tak używa wszystkie kanały z danego podzakresu. Kanały 120 do 128 mogą być używane przez radary pogodowe (częstotliwości rezonansu cząstek pary wodnej) dlatego przy wyborze jednego z kanałow tego zakresu (a w zasadzie od 116 do 132 ) pojawia się ostrzeżenie o mozliwosci zakłócania. 

Załączony rysunek pokazuje, że w najczęsciej używanym tkzw. niskim zakresie WiFi 5GHz, czyli kanałów od 34 do 48 (najczęstszy przypadek) i ustawieniu  modulacji 80MHz to wszystko jedno co ustawimy jako wybrany kanał  w tym zakresie.

Kanały od 52 do 144 oznaczone są jako kanały DFS (Dynamic Frequency Selection) i dla nich przewidziany jest mechanizm automatycznego wyboru najmniej zakłocanych kanałów co może powodować krótkotrwałe zrywania połączeń w trakcie przełączania na inny kanał. Dlatego preferowane są kanały 34 do 48 lub 149 do  161.graphic-80211-acChannels-all.png

 

Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Pod linkiem:

https://www.synology.com/pl-pl/knowledgebase/SRM/tutorial/Wi_Fi/What_should_I_do_if_my_Wi-Fi_is_unst...

mozna znaleść bardzo dobry tutorial na temat ustawiania urządzeń z WiFi i szukania potencjalnych źródeł zakłóceń.

Okazuje się że grożne mogą być także zakłócenia generowane przez porty USB3 - patrz problemy z kartami WiFi USB.

Highlighted
Inspirator
4 1 0

Re: kanał DFS - problem

Dzięki KrzysiekF za odpowiedź! 

 

Jeżeli chodzi o kanały 149-161 nie mam takiej możliwości wyboru nawet na liście, dlaczego? Jeszcze do tego nie dobrnąłem, coś mnie ogranicza, muszę się bardziej zagłębić by się dowiedzieć..

 

Ustawianie kanału na te z przedziału 34-48 nie ma u mnie najmniejszego sensu.

Zbyt wiele sieci na nich pracuje - tak więc to mnie nie ratuje.

Przesył na nich mam do max 15Mb/s ....

 

Wczoraj przez dobrych kilka godzin WiFi działało super (oczywiscie po ustawieniu na 104 kanał DFS) ! Miałem na telefonie na WiFi 5 GHz około 150Mb/s ! 

Natomiast w penwnym momencie widocznie musiał pojawić się sygnał od radaru, i router przeskoczył na zapchany kanał i przesył był..... UWAGA 6 Mb/s ! Przy czym płacę za prędkość 500Mb/s . No to nie jest niestety do zaakceptowania, i się z tym nie pogodzę :(

 

Tutaj wycinek z logów:

08-01-2020 23:11:38warning[34:2C:C4:70:A8:26][DFS] Radar signal detected, DFS sequence applied, channel changed from 104 to 40
Highlighted
Inspirator
4 1 0

Re: kanał DFS - problem

KrzysiekF nawiązując do twojej kolejnej wypowiedzi..

 

USB3 u mnie ten problem nie występuje, głównymi zakłóceniami są u mnie inne modemy na kanałach 34-48. Również korzystam z WiFi Analyzera jak na filmiku z Twojego linku - o tym pisałem już w 1 poście. I nie tylko z tego, aktualnie korzystam z kilku programów, aby zwiększyć rzetelność informacji.

 

Czy masz dla mnie jakiś ratunek wskazówkę?

Czy istnieje możliwość zostania na danym kanale DFS, mimo "wtargnięcia" radaru?

Może powinienem spróbować na innym routerze?

 

P.S. Wczoraj rozmawiałem z panem na infolini 1h i 9 minut Pan bardzo próbował pomóc lecz opowiadał zupełnie sprzeczne informacje z tymi wyczytanymi i udzielonymi przez was. Według pana z Infolini kanał DFS wybrany ręcznie w ustawieniach routera nie powinien mieć prawa przeskoku na inny kanał - w tej kwestii nawet logi z routera zaprzeczają (jak widać w moim poście wyżej). Resetował mi router, sprawdzał ustawienia, dowiedziałem się że w moim bloku i jego zasięgu jest kilkaset sieci WiFi, a same kanały te od 36-48 są tak "zawalone" że to nie ma najmniejszego sensu. Sprawdzał to jakimś swoim wewnętrznym programem do którego dostęp mają tylko w UPC.

Highlighted
Tytan
Tytan
2329 1039 193

Re: kanał DFS - problem


@cheadelbob napisał(a):

Przy czym płacę za prędkość 500Mb/s . No to nie jest niestety do zaakceptowania, i się z tym nie pogodzę :(


Owszem ale tylko w połączeniu kablowym

 

na wifi ma wplyw tak wiele rzeczy ze nikt ci nie zagwarantuje takich predkosci

-----
Mediamoduł CI+| Giga Connect Box | Horizon BOX | Horizon GO | Horizon TV
Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Nie wiem jak standardowo działa DFS. Wydaje mi się, że powinien próbować przełączyc na inny kanał w zakresie wspieranym przez DFS, ale jak widać zaimplementowano proste zrzucenie w zakres LowBand  WiFi. Ja miałem inny problem u siebie. Amplituner Yamahy miał WiFi i powodował na 5GHz przełączanie punktu dostępowego (Horizon) w niski zakres kanałów i redukował modułację do pojedynczego kanału (5MHz) - zrezygnowałem z tego i połączyłem kablem ETH. Można poszukać opisu działania mechanizmu DFS w standardach 802.11ac ale to jest kilkaset stron po angielsku (można skopiować bezpłatnie w pdf ach.) Nie bardzo mam czas na analizę (tym bardziej, że przypuszczczam że są jakieś dowolności w implementacji).

Proponuję zawęzić modulację (będziesz miał nieco mniejszą przepustowość, ale może nie przerzuci (patrz na rysunek w jaki sposób są agregowane kanały) - przerzuca całymi zestawami zagregowanych kanałów. Horizon wspiera wysokie kanały powyżej DFS. Ale jak się pojawi urządzenie próbujące się dołaczyć do wskazanego (twojego) SSID to i tak u mnie automatycznie przerzucało się w zakres wspierany przez to urządzenie (zorientowałem się po wielu próbach). Ja zrezygnowałem z połaczenia Yamahy po wifi (5MHz). Pozostałe urządzenia działały w porządku na wysokim zakresie bez DFS.  Moja sugestja - poprobuj z modulacją wymuszoną (nie auto) i szerokością modulacji, żeby nie zachaczała o zakres DFS.

Może nie bedzie zrzucać. Dodatkowo zweryfikuj czy inne urządzenia w spierają pełny zakres WiFi 5GHz - bo mogą wymuszać zmiany ustawień. Nie analizowałem jak urządzenia prowadzą procedurę uzgadniania ze sobą ustawień  w trakcie zestawiania połączenia- do tej pory nie było mi to potrzebne, ale być może trzebaby nad tym się zastanowić. Jak by Ci coś się udało to daj znać - a jak coś więcej znajdę to też napiszę .

Standardy można znaleźć : https://standards.ieee.org/standard/802_11ac-2013.html

Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Jeszcze jedno - i węższa modulacja tym bardziej odporna na zakłócenia oraz poprawny odbiór  bardziej stłumionych sygnałów

Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Dodatkowo - niezależnie od tego ile płacisz nikt Ci nie zagwarantuje  przepływności na WiFi. To jest pasmo ogólnodostępne i wspóldzielone. To oznacza, że nie ma mechanizmów do zapewnienia wyłączności do transmisji i każdy kto chce, o ile przestrzega zasad, może z niego korzystać. Dlatego między bajki należy włożyć materiały reklamowe różnych sprzedawców urządzeń WiFi - to co podają to są maksymalne przepływności pod warunkiem braku innych użytkowników  w otoczeniu. Przy zwiększającej się liczbie użytkowników pasmo jest na początku mniej więcej proporcjonalnie dzielone pomiędzy nich. Dalsze zwiększanie ruchu powoduje wzrost zakłóceń - i konieczność powtarzania przesyłanych pakietów danych. Przekroczenie punktu krytycznego wywołuje lawinowy spadek efektywnego transferu pakietów. Zaletą pasma 5Ghz jest większa liczba kanałów  (przy braku agregacji, modulacji 5MHz są to kanały od 32 do 160 ). Oczywiście przy stosowaniu modulacji 20,40,80,150MHz pasmo się nie powiększa, ale tworzonych jest mniej kanałów o większej przepływności. W warunkach miejskich kolejną zaletą 5GHz jest duża tłumienność przejścia przez ściany - wobec czego wpływ sąsiadów jest przestrzennie ograniczony. Dlatego pozostaje jedynie optymalizacja lub zastosowanie kolejnego punktu dostępowego w innym pomieszczeniu połączonego Ethernetem po kablu. Wszelkiego rodzaju sieci meshowe po radiu podlegają tym samym ograniczeniom - na dodatek jeśli z jednego punktu do drugiego po radiu przekazujemy dane do wysyłania to zajmujemy dostępne pasmo radiowe do dosłania i do dystrybucji (czyli dwa razy więcej ).

 

Highlighted
Zawodowiec
147 39 11

Re: kanał DFS - problem

Znalazłem skrócony dokument omawiający jak działa wymiana informacji pomiędzy access pointem   a urządzeniem logującym się do sieci WiFi  802.11ac

Jest to po angielsku opracowany przez Cisco "White paper"

Pokazuje w poglądowy sposób jak działa WiFi  w wersji ac i jakie są odmiany sprzętu (od najprostszego do wyżyłowanych)

Jest dużo rysunków i przykładów wymiany informacji przy nawiązywaniu połączenia  i ustalania parametrów kanału- dla ludzi którzy chcą więcej wiedzieć może to być interesujące (ale nie jest to prosty temat). Wymaga trochę wiedzy....

https://www.cisco.com/c/dam/en/us/products/collateral/wireless/aironet-3600-series/white-paper-c11-7...

Highlighted
Specjalista
90 8 1

Re: kanał DFS - problem

Mam identyczną sytuację. Przez jakiś czas kanał uda się ustawić ale po jakimś czase wraca na 44.

 

Jest to irytujące bo nie moge na laptopie uzyskać stabilnych transferów.

"[jakiś MAC - Compal Broadband Networks, Inc. - pewnie inny router sąsiada ][DFS] Radar signal detected, DFS sequence applied, channel changed from 116 to 44"

 

Jest to bardzo irytujące. Apel do UPC o naprawę tego w kolejnym firmware.

Highlighted
Tytan
2705 577 130

Re: kanał DFS - problem

Takie zachowanie jest normalne, w końcu na tym polega idea DFS. W dużym skrócie ktoś po prostu u Ciebie zajmuje kanał 116 (jakiś inny router albo radar meteorologiczny) i dlatego modem zmienia kanał na 44. Popróbuj jakieś inne kanały które nie są zajęte

Highlighted
Specjalista
90 8 1

Re: kanał DFS - problem

Ok tylko że wszystko wtedy działa na 44. Bo co nie ustawisz to zaraz ktoś wskakuje na DFS bo sam szuka dla siebie kanału i skacze po kanałach i co chwilę jest przełączenie na 44. Jak ja zajmuje jakis kanał to niech spada ten co się chce na niego przełączyć a nie mnie wywala bo zajmuje mój kanał. Lekka przesada. Siedze z analizatorem cały dzień i patrzę co wolne. Zajmę któryś i za godzinę już jestem na 44. Jakaś parodia to jest. Cały dzień siedzę i kombinuję i ciągle mnie jakiś router upc wywala. Nie tak to powinno działać na mój gust.

Highlighted
Specjalista
90 8 1

Re: kanał DFS - problem

Może gdyby UPC pozwoliło na używanie wyższych kanałów to byłoby łatwiej wyszukać dla siebie jakieś wolne pasmo.