UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ConnectBox

Highlighted
Specjalista
44 15 0

Re: kanał DFS - problem

Kup własny router i po problemie....

Highlighted
Innowator
80 8 1

No teraz to mi się całkiem narobiło... kiedy wybiorę kanał z grupy DFS to całkiem sieci nie widać. Przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomaga. Tylko kanały spoza DFS działają. Ehhh...

Highlighted
Zawodowiec
139 38 11

Jest to bardzo irytujące. Apel do UPC o naprawę tego w kolejnym firmware.

Tego UPC nie naprawi. To jest zgodne ze standardem. Kanały od 52 do 144 oznaczone są jako kanały DFS (Dynamic Frequency Selection) i dla nich przewidziany jest mechanizm automatycznego wyboru najmniej zakłócanych kanałów, co może powodować krótkotrwałe zrywania połączeń w trakcie przełączania na inny kanał.  Na ogół następuje przełączenie na kanały poniżej  48. Dlatego preferowane są do wykorzystywania kanały 34 do 48 lub 149 do 161. Część pasma 5GHz jest przeznaczona do wykorzystywania przez radary meteorologiczne. W tych częstotliwościch działania radaru otrzymuje się największe odbicia od pary wodnej tworzącej chmury. Poczytaj na http://www.pogodynka.pl/radary

Ponieważ radary wysyłają impulsy pomiarowe co pewien czas to odebraniu zakłoceń od takiego impulsu też urządzenie może przełączyć kanały.

Jeszcze jedno przy najczęściej teraz stosowanym standarcie WiFi 802.11ac i modulacji 80MHz to nie używasz pojedynczego kanału pasma 5GHz ale paczki zagregowanych kanałów:

kanał DFS - problem - UPC

Ustawienie dowolnego kanału w obrębie paczki powoduje, dla danej szerokości modulacji, korzystanie ze wszystkich kanałow paczki. Tak więc przełączanie w mechaniźmie DFS nie powoduje przęłączenia o 1 kanał, ale o całą paczkę...

Highlighted
Zawodowiec
139 38 11

Jeszcze jedno - urządzenia WiFI, w momencie łączenia, negocjują parametry połączenia, w tym między innymi nr kanału, szerokość modulacji. Jeśli w obu urządzeniach masz ustawiony tryb auto to urządzenia mogą się do siebie dopasować, jeśli wymusisz konkretny tryb pracy to w wyniku próby zestawienia połączenia, takie połączenie odrzucone może zostać na skutek braku możliwości uzgodnienia w obu urządzeniach dopuszczonych parametrów.

Highlighted
Innowator
80 8 1

Ja to wszsytko rozumiem co napisałeś tylko że jak mam kanał wybrany manualnie, szerokość pasma i tryb to wszystko działa normalnie dopuki któryś router UPC nie wejdzie na mój zakres. Spadam na ten najniższy i już nie wchodzę na wyzszy. Przez to są problemy z transferami - niestabilny i zaniżony bo jest 7 sieci w okolicy. Więc to nie działa tak jak powinno.

Highlighted
Innowator
80 8 1

Okazało się że mam router uszkodzony. W teori tak jak opisałeś zostawiając na automatycznym kanale router powinien sobie poszukać sam wolnego pasma. Natomiast u mnie na automacie nie działa zmiana. Pozostaje zawsze na zakresie najniższym. Manualnie mogę tylko wybrać o jeden zakres wyżej przy 80MHz. Wyzsze zakresy jak wybiorę to urządzenia nie widzą sieci WiFi. Kiedyś mogłem wybierać dowolny kanał i było OK, teraz nie. Reset fabryczny nie pomaga, jest tak samo. Każdy wybrany kanał powyżej 60 powoduje, że sieci nie widać przy zakresie 80MHz.

Highlighted
Zawodowiec
139 38 11

Jeśli masz ruter TP-linka to część rutetrów tej firmy wspiera tylko najniższe pasmo 5GHz tj. tkzw. Low band 5Ghz. Ja mam ruter Archer C7 i okazało się to po zakupie. Dopiero na anglojęzycznych stronach znalazłem informacje o ograniczeniach tego rutera.

Ponieważ było już za późno, aby odesłać ruter do sprzedawcy postanowiłęm wymienić firmaware rutera na OpenWrt. Na stonach OpenWrt znalazłem kompilację przygotowaną dla tego rutera w tym dla tej wersji hardwaru. Pokazane były również schematy blokowe rutera oraz podane jakie ukłądy scalone są stosowane w tej wersji hardwaru. Po sprawdzeniu kart katalogowych producentów takich układów ku mojemu zdumieniu okazało się,  że układy obsługujące WiFi powinny poprawnie działać w całym zakresie 5GHz.

Po zainstalowaniu OpenWrt ruter zaczął działac w całym paśmie 5Ghz. Również uzyskałe wiele dodatkowych funkcji. Teraz działa wszystko bez problemów, więcej funkcji, więcej mozliwości, mniejsza zajętość pamięci rutera - jedyna niedogodność to wszystko jest w języku angielskim - ale w obecnych czasach to tylko lekkie utrudnienie - jeśli ktoś ma kłopoty ze zrozumieniem to może skorzystać z Google. Moi koledzy sprowadzający najnowsze wersje sprzętu z Chin mawet się nie przejmują menu po chińsku .