UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ConnectBox

Innowator
31 3 0

Konfiguracja IPv4 wolniejsza od IPv6

Witam, posiadam UPC 500 na Connect Boxie. Używałem internetu przez pare miesięcy i jest całkiem ok, nad ranem przebija 500 Mbps w godzinach popołudniowych osiągam 350-450 Mbps na testach IPv4 jak i IPv6.

Jednak czytając to forum odniosłem wrażenie jakoby config IPv4 był sporo lepszy, więc poprosiłem o jego wgranie na czacie. I od tego czasu zauważyłem spadek pingu o 3 ms, ale za to prędkości w godzinach popołudniowych latają dużo bardziej, bardzo często wynoszą poniżej 300 Mbps, np aktualnie 230, co wcześniej się prawie że nie zdarzało. W godzinach porannych śmiga full 500, więc to nie wina routera. A więc poprosiłem o powrót do IPv6 i rzeczywiście jak ręką odjął, nagle osiągam już bliżej 400. Potem znowu poprosiłem o IPv4 i znowu spadek.

Zdecydowanie jest to związane z configiem. Testy robiłem wielokrotnie, na przeciągu wielu tygodni. Czy też zauważyliście podobną sytuację? Jednak config IPv4 jest bardzo przydatny bo można sobię przekierować porty, ale jestem zaskoczony że traci się przez to na prędkości i jest to problemem. Czy problem jest znany?

69 ODPOW. 69
Naukowiec
1213 361 52

Re: Konfiguracja IPv4 wolniejsza od IPv6

A jesteś pewny że to kwestia configu, A nie innej trasy przy ipv6?

Innowator
31 3 0

Sprawdzałem i oprócz pierwszych 2 routerów to reszta tras jest zawsze identyczna. Ale problem występuje nawet do serwera testowego UPC, do czegokolwiek

Wykładowca
815 196 10

A ja zauważyłem pewną zależność na tym forum. Kto się zgłasza z problemami transferowymi najczęściej? Użytkownicy prędkości 500Mb/s.. nie wydaje się to dziwne? Może mają coś skopane w konfiguracji.

Naukowiec
1213 361 52

Po prostu przy tej prędkości przy obecnym stanie infrastruktury widać czasem pełne wysycenie sieci w niektorych lokalizacjach. Gdyby było więcej userow z 1gbs to pisali by podobne rzeczy.

Ja mam 300mbs i praktycznie zawsze mam przynajmniej 280, sasiad ma 500 i czasem faktycznie tyle ma, a czasem... 280. Przez to pytanie czy jest sens dopłacać do 500mbs. 10mb układu więcej też szału nie robi.

Wykładowca
815 196 10

Ja kiedy nie zrobię Speedtesta, to mam MAX. Ciekawe czy też bym miał MAX'a przy necie 1Gb/s, tylko mi takiego nie potrzeba, 300 w zupełnosci wystarczy, w sumie wziąłem ten net tylko i wyłącznie przez 2x większy upload w stosunku do neta 150Mb/s, bo taka prędkość też by mi wystarczyła.

Moderator
1411 818 560

@zylx napisał(a):

Po prostu przy tej prędkości przy obecnym stanie infrastruktury widać czasem pełne wysycenie sieci w niektorych lokalizacjach. Gdyby było więcej userow z 1gbs to pisali by podobne rzeczy.

Ja mam 300mbs i praktycznie zawsze mam przynajmniej 280, sasiad ma 500 i czasem faktycznie tyle ma, a czasem... 280. Przez to pytanie czy jest sens dopłacać do 500mbs. 10mb układu więcej też szału nie robi.

A cóż to za bajki. Gdyby sieć w danej lokalizacji nie była przygotowana na odpowiedni poziom utylizacji to usługa nie zostałaby wdrożona. Utylizacja odbiornika w naszej siec musi przekroczyć 90%, aby było to w ogóle odczuwalne dla użytkownika. Proszę zmian prędkości nie tłumaczyć okresowym wzrostem zużycia sieci w rejonie bo to bzdury.

---------------------------------------

Przestrzegaj Zasad Społeczności UPC, a będziemy żyli w zgodzie.

Naukowiec
1213 361 52

@GMateusz, ok. Po prostu sam kiedyś tłumaczyłeś że okresowe spadki prędkości w godzinach szczytu mogą dotyczyć wysycenia sieci.  Jaką więc może być przyczyna że prędkość spada jedynie w godzinach wieczornych?

Innowator
31 3 0

@GMateusznapisał(a):
Proszę zmian prędkości nie tłumaczyć okresowym wzrostem zużycia sieci w rejonie bo to bzdury.

Ja to rozumiem dokładnie w ten sposób, dlaczego nie mogę uzyskać 500 Mbps od 16 do 24 jeżeli lokalny węzeł nie byłby obciążony w 100%, czego innego to może być wina?

PS: 10 minut temu miałem 510, teraz mam 290, pewnie właśnie sąsiad coś pobiera i za 15 minut jak sprawdze znowu będzie 500  

Wykładowca
815 196 10

A pokaż w ogóle sygnał sieci swojej z routera? Ustawienia zaawansowane -> Narzędzia -> Status sieci -> i dwa zrzuty ekranu z Kanału dosyłowego i zwrotnego.

@zylx ja zauważyłem pewną zależność i się nią podzieliłem, co zrobią dalej, to już UPC sprawa. Mam nadzieję, że to będzie jakiś trafny trop, do błahego problemu Byc może to będzie problem jak z moimi restartami, jakieś jedno polecenie a takie niedogodności, chociaż o tyle fajne, że dzięki mojemu zgłoszeniowi tych restartów i nakierowaniu na problem, innym też ustały te restarty, bo im też te polecenie zmienili.

Innowator
31 3 0

Wydaje mi się że parametry są wzorowe. Ja mieszkam w domku więc mam światłowód podciągnięty, potem konwerter i jest może 5 metrów koncentryka.
1DS.PNG2US.PNG

Tytan
908 570 77

To ja tak z ciekawości zapytam tylko .. Jak wykonujesz pomiar łącza ?

-------------------------------------------

hosting
Wykładowca
815 196 10

Tak, sygnał masz bardzo dobry. Niech technicy zweryfikują co jest nie tak. Ogólnie, jak spada Ci poniżej 200Mb/s, to już jest niedotrzymanie warunków umowy. Więc tym bardziej niech to zweryfikują.

Tytan
Tytan
1891 949 146

@brtknapisał(a):

Ogólnie, jak spada Ci poniżej 200Mb/s, to już jest niedotrzymanie warunków umowy. 

jednorazowo? chwilowo? chyba żartujesz

@motylde

pro.speedtest.pl i czekamy na raport

---
"Inteligentny wszystko zauważa.
Głupi wszystko komentuje".
Innowator
31 3 0

Najczęściej:

http://app.upc.pl/asystent-predkosci-lacza

Bo chyba lepszego serwera to nie może być. Ale to bez znaczenia, można robić speedtest.net/pl czy nawet tym certyfikowanym narzędziem od UKE i wyniki się pokrywają. Teraz sobie z ciekawości odpalam co minutę test i raz jest 280, raz dobija nagle 500, potem znowu 350, a godzina jest dosyć wczesna. Na configu IPv6 też spadało znacząco, ale zwykle o trochę późniejszej godzinie, np 16:00

EDIT: Certyfikowany test

https://pro.speedtest.pl/user/stats/win_cert/details/475645007