UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ConnectBox

ROZWIĄZANE
Highlighted
Użytkownik
2 0 1

Prędkość 500mb pozostawia wiele do życzenia vol. 2

Cześć,

Jakiś tydzień temu przeniosłam się do UPC, no i jakże mogłoby się obejść bez problemów... Zestaw internet 500mb + TV, no i coś mi się tu nie zgadza. Testowane na dwóch laptopach: Win 8 z kartą sieciową Qualcomm Atheros AR8171/8175 i WIFI Qualcomm Atheros AR 956x oraz Macbook z portem Gigabit Ethernet i Interfejsem sieci bezprzewodowej Wi-Fi AirPort Extreme2 zgodny ze specyfikacją IEEE 802.11n; zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g (cokolwiek by to nie znaczyło). Jak rozumiem z nazwy karty laptopa, to na kablu powinien ładnie ciągnąć do 1gb, a mac wifkę do 300mb, a ethernetem również do 1gb. 

Na wifi laptop sięga zawrotnych prędkości 58mb (do 60 raczej nie dochodzi), co ciekawe po podłączeniu kabla ethernet jest... Dokładnie tak samo! Kabel <15m, podpinany przez technika. Na macu widać różnicę, bo wifi czasami sięga nawet 120mb (jeśli opieram się o router), ale jak przejdę do drugiego pokoju i podpinam owy <15m kabel, to jest w zasadzie tak samo (może ciut lepiej), jak w wypadku windowsa.

Co ciekawe, kiedy podpinam się tym ok. 40cm kablem, który był w zestawie z routerem, to ze dwa razy udało mi się uzyskać prędkość ok. 350mb, ale głównie jest to w okolicach 100-120mb. Nie wiem, może w takiej odległości kumulują się możliwości kabla i wifki?

Sprawdziłam już wszystkie możliwe opcje w komputerach i wydaje mi się, że z mojej strony, już nic nie zdziałam, choć nie wykluczam, podczas przeklikiwania wszystkiego w systemie, coś gdzieś klikłam.

pobieranie_64mb.PNGPobieranie pliku 64mb

pobieranie_256mb.PNGPobieranie pliku 64mb

Wklejam testy pobierania (na kablu <15m!) plików z atmana - 64mb i 256, ale większych już nie, bo szkoda czasu Już nawet nie wykluczam, że to ja mogłam coś przestawić, bo zastanawia mnie ta konsekwentność w pobieraniu na poziomie 32mb i informacje jakie wyświetlają się

Czytałam też, że przestawienie w opcjach karty sieciowej "Szybkości i dupleksu" na 1gb może pomóc, ale ja nie mam takiej opcji karta_siec.png

Na stronie connectBoxa nie pasuje mi też "Prędkość", choć nie bardzo wiem, czy pokazuje tam ile maxymalnie wysyła, czy ile mój komputer obsługuje, czy co...? (wartość w tej tabeli się nie zmienia nawet, kiedy podłączam krótkim kablem i faktycznie speedtest wskazuje na pobieranie 501mb - pewnie przez to, że jest środek nocy) Po włączeniu maca pokazuje 240-250mb bez kabla, ale i tak wyniki testów są <100mb... Już nic nie rozumiem.connectbox.PNG

Po zrobieniu diagnostyki na stronie pokazuje mi taki rezultat:diagnostyka.PNG

Mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Co jest źle i co mogę poprawić? Wina routera, kabla, komputerów...?

Wiem, że na wifce nie mam co liczyć na 500mb, bo laptop ma chyba możliwość wyciągnięcia maksymalnie koło 70, ale na kablu chyba powinno być "trochę" lepiej..?

(Windows 8.1, macOS High Sierra)

Edit: Kolejny raz zaczęłam rozkładać wszystko na czynniki pierwsze i m.in. oglądać kable - ten krótki z zestawu nie ma oznaczeń, natomiast ten dłuższy jest CAT5e. Wydaje mi się, że ten standard ma możliwość przesyłu nawet do 1gb, ale znalazłam wpis, który trochę mnie zbił z tropu... https://forum.upc.eu/t5/pomiar-predkosci/82mbps-zamiast-500mbps-nawet-po-wylaczeniu-wi-fi-w-connect-...

Skoro to kabel dostarczony przez UPC, to mogę dzwonić i prosić o wymianę kabla, żeby sprawdzić, czy e6 zadziała?

7 ODPOWIEDZI
Nauczyciel
472 124 21

Re: Prędkość 500mb pozostawia wiele do życzenia vol. 2

@Scylla Witaj. To na czerwono z Ethernet to bym stawiał na przewod, oryginalny czy zaciskamy? W pierwszej kolejności podmień przewód (przerabiałem to ) nawet na chwilę podmień. Co do ustawień karty powinna być opcja do wybrania ful duplex

CI+ | SELECT HD | FP 120 Mb | FilmBox , Cinemax|
Profesor
1512 406 77

@Scylla

Masz wgrane najnowsze stery do Atherosa (2.1.0.21)? Masz wgrany najnowszy BIOS do laptopa na którym jest Atheros? Jaką prędkość negocjuje karta LAN w MacBooku? Próbowałaś wyłączyć IPv6 przez Asystenta Pomocy? Próbowałaś (zarówno w MacBooku jak i w laptopie z Windowsem) wyłączyć Wi-Fi po podpięciu kabla?

https://zanimnapiszesz.info
Nauczyciel
666 157 24

@Scylla, Ten zrzut ekranu gdzie nie możesz wybrać 1000mbs full duplex był zrobiony z podpiętym kablem?

Użytkownik
2 0 1

Przepraszam, że dopiero teraz, ale nie było czasu, żeby zająć się tematem wcześniej.

Problem rozwiązany, ale dodam jeszcze kilka zdań, gdyby ktoś miał podobny problem, to może pomoże to w jego rozwiązaniu.

Oczywiście wszystkie testy były wykonywane na kablu - próby i z włączoną wifką i wyłączoną - nie robiło żadnej różnicy. Nie robiłam update biosa i uważam, że najpierw powinno się wykluczyć inne możliwości i tak też radzę innym, którzy mogą mieć ten problem w przyszłości. Szczególnie, że przy np. takiej karcie sieciowej jak moja, ten update nic nie da. Sterowniki do tej karty pochodzą z bodajże 2013 roku i nowszych nie ma - to też nic nie da i raczej nie ma możliwości zmiany szybkości i dupleksu.

Najbardziej dziwi mnie to, że i kabel zaciskany przez technika i ten krótki z "oryginalnego" zestawu nie działały dobrze. Dopiero po wywiadzie z domownikami dowiedziałam się, że pan technik mówił, że zaciska ten kabel może drugi raz w życiu, bo nikt nigdy nie potrzebował dłuższego niż ten z zestawu (serio, ludzie kupują internet po kilkaset mb i używają go tylko na wifce/40cm kablu, który ledwo sięga zza rutera?!)... więc wzięłam sprawy w swoje ręce i podmieniłam plastikowe wtyczki na końcach kabla, bo co mi szkodzi. No i podziałało! Wyszło na to, że trafił mi się jakiś trefny kabel w zestawie, a drugi źle zacisną technik - dlatego ani jeden, ani drugi kabel nie radził sobie nawet z połową prędkości, jaką mam w umowie...

Trochę wkurzające, bo straciłam masę czasu, a przez oba trefne kable nie miałam pewności, że to z nimi jest coś nie tak, bo oba działały tak samo - słabo ... Grunt, że nie muszę zrywać ze ściany całego kabla, a jedynie podmiana plasticzków załatwiła sprawę.

Teraz średnia prędkość to ok. 350mb - liczyłam na trochę więcej, ale nie chcę znów zaczynać na tym forum rozmowy o tym, że powinnam być usatysfakcjonowana 40% z tego, co jest w umowie (choć płacąc za 60mb zazwyczaj miałam 58-65mb więc procentowa różnica w oferowanej/rzeczywistej prędkości trochę mnie dziwi).

Nauczyciel
523 124 6

Spróbuj podłączyć jeszcze inny kabel, który ma już zarobione końcówki, przenieś komputer bliżej routera by to przetestować. Bo mi się wydaje, że dalej masz coś nie tak. Tam gdzie UPC świadczy 500/1Gb/s powinni być przygotowani na takie prędkości, tym bardziej, że to nowa usługa i modernizowali okolicę pod te prędkości, a wprowadzali je stopniowo. Stacjonarny komputer przeważnie podłacza się blisko routera, a dokładniej, to router stawia się przeważnie tam gdzie stacjonarny komputer, a inne komputery lecą po WiFi w domach.

Też mam sieciówkę ze starymi sterami, bo do mojej płyty głównej najnowsze są z 2015 roku.. A prędkośc na kablu 35m z drugiego pokoju (gdzie normalnie telewizor jest podłączony do niego) jest uwaga:

Full jaką mogę mieć na 300Mb/s. Mój komputer stoi przy samym routerze, ale do testu podłączyłem go tym długim kablem

PS. @Scylla a końcówki masz dobre w kablu koncentrycznym? Może jak tak mało doświadczony technik, to może tam coś źle pozaciskał..

Nauczyciel
472 124 21

@ogromnynapisał(a):

@Scylla Witaj. To na czerwono z Ethernet to bym stawiał na przewod, oryginalny czy zaciskamy? W pierwszej kolejności podmień przewód (przerabiałem to ) nawet na chwilę podmień. Co do ustawień karty powinna być opcja do wybrania ful duplex

Czyli mialem rację, tak więc pozostaje Tobie podmienienie na pewny oryginał na probe

CI+ | SELECT HD | FP 120 Mb | FilmBox , Cinemax|
Profesor
1292 586 48

@Scylla

Przewód RJ45 byle był kategorii 5e - bardziej istotne jest w jakim standardzie zaciśnięte są tam wtyczki.

Standard T-568B jest najbardziej popularny.

rj45%20ab.png

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.