UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ConnectBox

ROZWIĄZANE
Innowator
15 6 0

Re: Skoki pingu

Sygnał na upload jest na granicy dolnej wartości, bo w kablu jest bardzo mocny sygnał (krótka lina miedziana), czyli sam modem nie musi pchać kilowatów mocy wyjściowej aby dogadać się z drugą stroną. Duże moce w kanale zwrotnym są najczęściej jak kanały przychodzące  dochodzą już z niskim sygnałem na dużym minusie, np. MINUS 8 dBmV.

Małe tłumienie trasy, to modem nadaje z małą mocą, bo nie ma potrzeby więcej (potem będzie afera, że kablówka za bardzo sieje po eterze w okolicy), druga strona odbiera sygnał na dobrym stosunku sygnał/szum i nie nakazuje modemowi podkręcania mocy w kanałach zwrotnych.

Przecież to CMTS ustala z jaką mocą ma modem do niego pluć.

To tak jak dla małej, lokalnej rozgłośni UKF, która ma pokryć obszar jednej wsi odpalać nadajnik 100kW zamiast skromne 10W, które bez problemu pokryje wieś mocnym sygnałem.

Użytkownik
10 0 0

@dekielczyli sugerujesz, ze jest OK?

Innowator
15 6 0

Na mój chłopski rozum do poziomów bym się nie czepiał w kanale upload.

U mnie w kanale wychodzącym poziomy dziś oscylują w okolicy 37dbmV, a kanały przychodzące mam nawet na MINUS 1,7dBmV (jakby był upał to by te poziomy dziś spadły u mnie nawet do MINUS 8dBmV, bo opór metali użytych w konstrukcji zewnętrznego koncentryka RG-6 miedź, stal (stalowa żyła gorąca miedziowana),  aluminium (oplot, ekran) rośnie ze wzrostem temperatury).

Na tej samej linii (instalacja nie ruszana, nie zmieniania od lat) w marcu 2017 miałem na uploadzie moc emisji na poziomie nawet 48,7dBmV.

Czyli też powinienem się w takim razie martwić, bo nadawanie spadło mocą o prawie 12dB!!! A nic kompletnie się nie dzieje mimo tak niskiego nadawania dziś, względem tego co było kiedyś. A przeważnie dzieje się tak, że z biegiem lat koncentryk biegnący po ścianie bloku (u mnie jest zewnętrzne okablowanie), narażony na agresywne warunki atmosferyczne od 20 lat (słońce, mróz, deszcz) powinien być coraz gorszy i wymagać coraz większych mocy emisji od modemu, by sygnał do CMTS-a docierał dalej niezakłócony, a tu pluje niewielkimi mocami i wszystko śmiga stabilnie. Może być co najwyżej problem z przytykającym się modemem w kanałach przychodzących jaka jakaś licha konstrukcja sprzętu (modem się zatkał od zbyt dużego sygnału). Porządny modem (a CB jak dla mnie NIE jest porządny    ), wg specyfikacji obsługuje bez szwanku kanały przychodzące plujące mocą nawet do PLUS 15dBmV, a gdy linia porządna (małe tłumienie, dobre ekranowanie) to będzie pracował bez zająknięcia nawet na dolnym granicznym MINUS 15dBmV (takie poziomy graniczne podaje Cisco do swojego EPC32xx w specyfikacji, czyli że na nich ma jeszcze sprzęt stabilnie pracować, a dopiero powyżej lub poniżej tego gwarantowanego zakresu modem ma się udławić (głowica UHF modemu zatkać od przesteru lub zgubić synchro, bo użyteczny sygnał w kanałach utonął w szumach), UPC reaaguje jak kanały przychodzące spadają do MINUS 9dBmV - taką wersję graniczną przyjmują w pione technicznym - jak się z nimi rozmawia). Jeżeli na tym granicznym, dolnym poziomie, stosunek sygnał/szum jest nadal wysoki, bo SNR jest kluczem stabilnej transmisji, to nic nie powinno się złego dziać. Im lepszy koncentryk, im mniej podpiętych ludzi (którzy np. swoim telewizorem i jego lichym zasilaczem impulsowym będą siać zakłóceniami po linii i podnosić szum (na to bardziej są wrażliwe kanały upload, bo są na niskich częstotliwościach, po których lata więcej zakłóceń (częstotliwości harmonicznych) od wszelakiego sprzętu RTV, AGD, niż na wysokich częstotliwościach kanałów przychodzących), pogarszając tym samym parametr SNR) to mimo, że transmisja w kanałach będzie odbywać się na niskich poziomach to nie będzie się nic złego działo.

A po drodze jeszcze sygnał przechodzi u mnie przez 3 wyjściowego TRIS-307P, który też dodatkowe tłumienie wprowadza w transmisję. Dziś jakbym wpiął modem prosto na linię to by poziomy uploadu jeszcze o te 2-3dB się zmniejszyły.

U ciebie poziomy przychodzące dużo wyższe więc oznacza, że mniej sygnału po drodze tracone (mniej rozgałezień na kolejnych użytkowników, krótkie okablowanie).

Jakimś tam oddolnym dla mnie testem, który by potwierdzał co w trawie piszczy byłoby podpięcie Cisco (marzenie ścietej głowy, bo nikt go nie ci nie aktywuje) i potwierdzenie, że w transmisji dalej nam świruje ping. Osobiście celuję w to, że soft współczesnych zabawek CB słabo pewnie sobie radzi z zarządzeniem tymi 24 nośnymi i scalaniem z nich ruchu (zamiasy skromnymi 8 jak w starych urządzeniach na niższe prędkości) i stąd takie czkawki okresowe na pingu. Czyli może skończyć się na czarowaniu i wróżeniu z fusów, a na infolinii powiedzą to co każą z góry mówić. Pamiętam jak u mnie cały łańcuch bloków wylatywał z synchronizacji przez kilka tygodni w zeszłym roku (sytuacja się powtarzała co roku przez 2 lata w okolicach czerwca/lipca). Oczywiście na dzień dobry był winny wg infolinii mój "stary, zły modem" Dopiero jak im wskazałem, że wylatuje kilka bloków jednocześnie to się uspokoili w diagnozach-gotowcach

Do rozważań nad mocą kanałów wychodzących przydałaby się info zwrotna od CMTS-a (czyli narzędzie jakie mają w pionie technicznym, gdzie mogą sobie analizować stopę błędów w kanale zwrotnym jak go coś przykłóca, analogia do kanałów przychodzących gdzie CB pokazuje ci stopę błędów). Mimo poziomów mieszczących się w dopuszczalnych widełkach może być problem, bo któryś sąsiad okresowo, losowo śmieci czymś po linii i wtedy zaczyna ping świrować. Dopiero taka całodobowa analiza co się dzieje na linii daje jakiś szerszy obraz na sprawę. Zadzwoniłbym na info i niech ci zapną monitoring całodobowy na twój modem i niech to koło tygodnia pomonitoruje. Wtedy jak dobrze pamiętam co minutę (lub jak tam sobie pion ustawi, ile osób tyle wersji gadanych) jest zapis wszystkich kluczowych parametrów transmisji.

Wtedy jest szansa, że może uchwycą jakiś zewnętrzny czynnik, który degraduje transmisję (zakładając teoretycznie, że modem masz lux i soft nim sterujący kosmiczny   ).

Moderator
932 600 151

@dekiel napisał(a):

(...)Zadzwoniłbym na info i niech ci zapną monitoring całodobowy na twój modem i niech to koło tygodnia pomonitoruje. Wtedy jak dobrze pamiętam co minutę (lub jak tam sobie pion ustawi, ile osób tyle wersji gadanych) jest zapis wszystkich kluczowych parametrów transmisji.(...)

Rozwiewając Twoje wątpliwości co do Tego sposobu monitoringu sieci to odczyt jest 1 do 2 razy na minutę.

Highlighted
Użytkownik
10 0 0

Hej,

długo wstrzymywałem się z odpowiedzią, ale chciałem sprawdzić podczas gry ,a  nie było wczesniej okazji.

Wczoraj miałem okazje pograć ok godzinki i nie było raczej problemów, a dziś ping skacze jak szalony. W grze nie, ale na discord traciłem i zyskiwalem głos..

Chyba zadzwonię do UPC z prosbą o diagnostykę sieci/monitoring jak sugerowaliście.

Użytkownik
2 0 0

Witam. Jaki ping według Pana plus minus powinien występować w sieci UPC? Czy ping powyżej 20 ms to norma? 

Nauczyciel
564 391 48

Jakie pytanie taka odpowiedz.

TAK

-------------------------------------------
Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.

hosting
Wykładowca
754 175 32

@anduanmixnapisał(a):

Witam. Jaki ping według Pana plus minus powinien występować w sieci UPC? Czy ping powyżej 20 ms to norma? 

Ping zależy od odległości pomiędzy badanymi punktami i trasy po jakiej leci sygnał. Dlatego do każdego badanego serwera ping będzie inny. 

UPC w porównaniu do innych operatorów wypada całkiem ok, aczkolwiek z względu na wykorzystywaną technologie minimalny ping do serwera w tym samym mieście raczej nigdy nie spadnienponizej 8-10ms