UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dekoder Horizon

ROZWIĄZANE
Highlighted
NtS
Inspirator
5 3 0

Dekoder Horizon - pojawiający się z różną regularnością czarny ekran (jest dźwięk).

Szanowni Państwo,

Aktualnie korzystam z następujących urządzeń:

- telewizor Samsung UE60J6240 (wersja oprogramowania 1530, brak nowszej przy próbie aktualizacji on-line) : korzystam ze SmartHub i aplikacji tam się znajdujących.

- odtwarzacz BLURAY Samsung BD-6500 : oglądanie filmów z płyt

- dekoder Horizon z nagrywarką : wersja aplikacji : 4.3.3 ; wersja ui – 2.1.60.7_RC8.1 ; wersja oprogramowania : 0.13.144 ; wersja sprzętu – E3140101 ; oglądanie telewizji na żywo i nagrywanie programów

- soundbar YAS-107 : bo od niego to się wszystko zaczęło …

Niezadowolony z jakości wbudowanych głośników (powyżej pewnego poziomu, dalsze podnoszenie wartości głośności nie przynosiło żadnego przyrostu mocy), postanowiłem zainwestować w zewnętrzny sprzęt. I o ile okazało się to strzałem w dziesiątkę w przypadku filmów Blu-ray oraz używania aplikacji Smart z poziomu telewizora (np. YT), to oglądanie telewizji oraz nagranych materiałów nie jest już takie przyjemne.

W obecnej sytuacji, przy oglądaniu telewizji muszę się liczyć z tym, że w najmniej oczekiwanym momencie ekran stanie się czarny, będę dalej słyszał dźwięk, a ekran po paru sekundach wróci do wyświetlania programu. Raz jest to z mniejszą regularnością (raz na godzinę), raz z większą – dzień wczorajszy, kanał Kino Polska, dwa zaniki obrazu na przestrzeni około 5 minut. Zarówno live, jak i z dysku.

Chciałbym zaznaczyć, że nie uważam z podejrzeniem graniczącym z pewnością, że to problem z dekoderem Horizon. Najnormalniej w świecie, drogą eliminacji, to właśnie to czarne pudełko MOIM ZDANIEM zdaje się nie do końca dogadywać z soundbarem. Kilkugodzinne sesje  oglądania czy to filmów na odtwarzaczu Blu-Ray czy w aplikacji YT albo Twitch ani razu nie spowodowały wystąpienia takiego problemu.

Ze swojej strony podjąłem następujące czynności:

- przywróciłem dekoder do ustawień fabrycznych (bez usuwania zawartości z dysku).

- wymieniłem kabel HDMI łączący Soundbar z dekoderem Horizon

- sprawdziłem ponownie połączenie wszystkich urządzeń i zastosowałem się do wskazówek producenta soundbara.

- podłączyłem dekoder do innego gniazdka w listwie (tak, wiem, to bez sensu, ale z braku pomysłów postanowiłem spróbować także i tego).

- przejrzałem zasoby Internetu pod kątem problemów z telewizorem.

- i pewnie wiele innych, których w tym momencie już nie pamiętam.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie, mogące rozwiązać ten problem. Obecnie używam trybu uruchamiania szybki (co rozwiązało mój inny problem, związany z brakiem płynności obrazu), więc może i w tym przypadku rozwiązanie to też kwestia zmiany jakiegoś parametru dekodera Horizon.

Pozdrawiam,

19 ODPOW. 19
Profesor
1669 425 87

Re: Dekoder Horizon - pojawiający się z różną regularnością czarny ekran (jest dźwięk).

Masz do soundbara wgrany ten firmware?:

https://europe.yamaha.com/en/support/updates/yas-107.html

https://zanimnapiszesz.info
Nauczyciel
644 440 59

Re: Dekoder Horizon - pojawiający się z różną regularnością czarny ekran (jest dźwięk).

Witaj.

Czy mógł byś w jakikolwiek sposób opisać schemat połączeń ? Tzn co jest podłączone do czego i za pomocą jakich kabli (wyjść, wejść )

-------------------------------------------
Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.

hosting
Wykładowca
849 214 36

@NtS, Rozumiem, że Horizon jest podłączony do soundbara za pomoca HDMI, a nastepnie Soundbar do telewizora. Miałem podobny problem z Horizonem. Nie dogadywał sie z moim apli, miałem dźwięk, ale obraz był czarny. Problem rozwiązałem podpinając horizona bezpośrednio do TV, a dźwiękw z TV do ampli za pomocą HDI ARC. Dodatkowo trzeba zmienić w ustawieniach dźwięku format: Cyfrowe wyjscie dźwięku z PCM na Dolby Digital.

Profesor
1473 641 61

@NtS

Podłącz to tak:

- Horizona podłącz bezpośrednio pod tv (HDMI),

- grajbelkę podłącz pod tv też do HDMI ale pod ARC (a jeśli i to nie pomoże, to podłącz albo tv, albo Horizona optykiem z grajbelką).

A teraz by się upewnić, że winnym tu jest Horizon, zamiast Horizona podłącz pod grajbelkę w jego miejsce BR - jeśli się to powtórzy, winnym jest grajbelka, jeśli nie to inny komponent zestawu.

Nigdy nie aktualizuje się softa w sprzętach automatycznie online - zawsze ręcznie (po zapoznaniu się co dany soft robi, zmienia).

Upewnij się osobiście, czy na stronie danego producenta sprzętu jest najnowszy soft i update ręcznie.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
NtS
Inspirator
5 3 0

W pierwszej kolejności dziękuję za wszelką aktywność w temacie - nawet samo odwiedzenie tematu przez Was i pomyślenie nad nim jest dla mnie cenne.

@MrPepkaWeryfikowałem wersję firmware'u wcześniej, urządzenie rzekomo pokazywało najnowszą, ale dla pewności zrobiłem update. Dziękuję !

@Pablo Podłączenie prezentuje się następująco (podłączałem zgodnie z instrukcją do Soundbara):

TV HDMI ARC - Yamaha YAS-107 OUT (przewód HDMI)

Horizon - Yamaha YAS-107 IN (przewód HDMI)

BLURay - TV HDMI STB (przewód HDMI)

Dziękuję !

@zylx Cieszę się, że rozwiązałeś swój problem! Nie zaznaczyłeś out/in, tak więc zrozumiałem, że powinienem postąpić następująco:

Horizon OUT - TV in (kabel HDMI)

Yamaha YAS-107 OUT - TV in ARC (kabel HDMI)

Po tym przepięciu od razu miałem dźwięk, w którym miejscu powinienem zmienić te ustawienia, w Horizonie czy w TV?

Dziękuję!

@KOCUREK1970 Sprawdziłem na stronie producenta, ściągnąłem update na USB, po wpięciu do TV pokazało mi, że obecnie wgrany jest najbardziej aktualny. Zaproponowaliście z @zylx podobne rozwiązanie, zacznę od weryfikacji pierwszej części Twojego posta, później posprawdzam resztę. Dziękuję!

Wykładowca
849 214 36

@NtSnapisał(a):

@zylx Cieszę się, że rozwiązałeś swój problem! Nie zaznaczyłeś out/in, tak więc zrozumiałem, że powinienem postąpić następująco:

Horizon OUT - TV in (kabel HDMI)

Yamaha YAS-107 OUT - TV in ARC (kabel HDMI)

Po tym przepięciu od razu miałem dźwięk, w którym miejscu powinienem zmienić te ustawienia, w Horizonie czy w TV?

Dziękuję!

Dokładnie tak jak napisałeś z tymi wyjścami. Co do ustawienia dźwięku to robisz to w TV, aczkolwiek w twoim wypadku nie ma to większego znaczenia, bo i tak nie masz głośników do 5.1. Różnica polega na tym, ze standardowo Tv wysyła do soundbara przez ARC dzwięk po PCM, a w drugim przypadku bezstranie Dolby Digital, choć czasem moze to powodowac problemy na kanałach które DD nie mają i nie działa z każdym TV/Soundbarem. Jeśli masz dźwięk, nie ma już zadnych problemów i jesteś zadowolony, to możesz zostawić tak jak jest. 

PS: Ten problem z czarnym ekranem wystepował najprawdopodobniej z powdy róznicy w wersji HDMI: Horizon 1.4, Soundbar 2.0b z HDCP 2.2. Dlatego wiele sprzętów z HDMI 2.0 ma swego rodzaju profil kompatybilności z HDMi 1.4 który trzeba właczyć, by uniknąć problemów. 

Nauczyciel
644 440 59

W celu uniknięcia wszelkich niekompatybilności oraz tego co opisał mój przedmóca (problemów z HDCP)

Ja to bym podłączył tak:

TV-> dekoder HDMI
TV-SoundBar Kabel optyczny

W tym połączeniu można powiedzieć że wilk jest syty i owca cała, unikasz wszelkich problemów.

Rozwiązanie nie jest może idealne ale na pewno skuteczne.

-------------------------------------------
Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.

hosting
Wykładowca
849 214 36

@Pablo, Kable optyczny nie obsługuje wielu formatów audio, które obsługuje ten soundbar. W przypadku dzisiejszych soundbarów/ampli dużo lepiej używać HDMI ARC. 

Profesor
1473 641 61

@zylx napisał(a):

Kable optyczny nie obsługuje wielu formatów audio, które obsługuje ten soundbar.

Ależ to nie przewód optyczny obsługuje jakiekolwiek formaty - on przekazuje tylko wiązkę światła z informacją i to wszystko.

Co jest dekodowane zależy tylko od danego kodera sprzętowego (lub programowego) zaimplementowanego w danym sprzęcie.

@zylx napisał(a):

W przypadku dzisiejszych soundbarów/ampli dużo lepiej używać HDMI ARC. 

Nie wiesz jak wiele takie rozwiązanie niesie problemów natury niewytłumaczalnej, typu "wczoraj działało a dziś już nie chce".

Na forum Elki są tony tego typu problemów - właśnie przez ARC.

Sam mam grajbelkę i własnie przez to ARC zrezygnowałem z takiego sposobu podłączenia go do komputera (zamiast przez przewód HDMI mam go połączonego tylko przewodem optycznym).

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Wykładowca
849 214 36

@KOCUREK1970, zgoda, że czasem są z tym problemy. Ale biorąc pod uwagę korzyści lepiej zawsze przetestować prez arc. Przez optyka nie będzie nic więcej niż DD, a (L)PCM często jest tylko w stereo.

Profesor
1473 641 61

@zylx napisał(a):

@KOCUREK1970, Ale biorąc pod uwagę korzyści lepiej zawsze przetestować prez arc.

Co to za korzyści, kiedy sprzęt działa a następnego dnia o tak po prostu już nie i konia z rzędem temu, komu uda się to rozwiązać prostym sposobem, nie klnąc, nie rozłączając wszystkiego i nie resetując gratów po 30 razy a i tak często to figę daje i pozostaje przewód optyczny i HDMI jako 2 osobne przewody.

Za takim rozwiązaniem przemawia jak dla mnie tylko wygoda zastosowania tylko jednego (względnie dwóch) przewodów HDMI (dla audio i video).

Wystarczy, że wgrasz nowy soft do tv, do grajbelki lub inny sprzęt dostanie update softu i już jesteś w tarapatach.

@zylx napisał(a):

Przez optyka nie będzie nic więcej niż DD, a (L)PCM często jest tylko w stereo.

To co jest przekazywane przewodem optycznym nie ma nic do rzeczy.

To, czy dany standard ma zastosowanie zależy tylko i wyłącznie od sprzętu odbierającego dany strumień i drugiego który ten strumień danych dekoduje.

Złącze S/PDIF może posłużyć do przesyłu dźwięku w trzech formatach: dwukanałowym PCM i wielokanałowych formatów surround takich jak Dolby Digital i DTS, z wyłączeniem Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.

Wykładowca
849 214 36

@KOCUREK1970, Dokładnie, zalety to:

-wygoda

-sterowanie jednym pilotem po HDMI

-obsługa większej ilosci formatów

Ja osobiście, czy to z ampli czy grajbelką nigdy nie miałem problemu z ARC, co najwyżej z CEC. Zapomniałeś o Dolby Digital Plus, w którym dźwięk jest w Netflix czy HBO GO. Dodatkowo ten format jest wykorzystywany przy stratnym Dolby Atmos. Podłączajac optykiem dostajesz jedynie stereo zamiast sourand.  Dla mnie to spory minus optyka, bo nie po to dałem za sprzęt ładnych kilka tysi, by słuchać na nim stereo zamiast atmos. Przy eARC mamy też formaty bezstratne takie jak wspomniany Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, wielokanałowy PCM, czy DTS X. 

Optyk niestety odchodzi do lamusa, dlatego jeśli wszystko działa, powinno się zostać przy hdmi, a dopiero przy ewentualnych problemach kombinować z optykiem. 

Profesor
1473 641 61

@zylx napisał(a):

Optyk niestety odchodzi do lamusa, dlatego jeśli wszystko działa, powinno się zostać przy hdmi, a dopiero przy ewentualnych problemach kombinować z optykiem. 

Skoro odchodzi optyk do lamusa, to dlaczego to w sumie jedyna alternatywa by uzyskać cyfrowe audio wielokanałowe.

A z drugiej strony nie odchodzi do lamusa bo by uzyskać połączenie wystarczy optyk za 2 zł, z HDMI dla ARC musi to być odpowiedni przewód, którzy obsługuje HDMI w wersji minimum 1.4, 1.4a lub 1.4b.

Niektóre modele telewizorów prześlą dźwięk 5.1 za pomocą ARC jeśli są jego źródłem, ale nie pozwalają na przesyłanie dźwięku wielokanałowego z innych urządzeń takich jak odtwarzacz Blu-ray.

Kolejną istotną wadą ARC jest to, że obsługuje tylko przesyłanie dźwięku w formacie Dolby Digital. Nowe formaty jak Dolby TrueHD czy DTS-HD nie są obsługiwane.

Należy mieć także na uwadze, że zarówno amplituner czy soundbar, jak i telewizor muszą obsługiwać ARC. Jeżeli któreś z urządzeń nie będzie kompatybilne z technologią, kanał zwrotny nie zadziała.

Z optykiem nie masz tych problemów - jest wyjście sygnału, gdzieś wejście sygnału - zawsze zadziała i to na przewodzie za grosze.

Wykładowca
849 214 36

@KOCUREK1970napisał(a):

@zylxnapisał(a):

Skoro odchodzi optyk do lamusa, to dlaczego to w sumie jedyna alternatywa by uzyskać cyfrowe audio wielokanałowe.

A z drugiej strony nie odchodzi do lamusa bo by uzyskać połączenie wystarczy optyk za 2 zł, z HDMI dla ARC musi to być odpowiedni przewód, którzy obsługuje HDMI w wersji minimum 1.4, 1.4a lub 1.4b.

Niektóre modele telewizorów prześlą dźwięk 5.1 za pomocą ARC jeśli są jego źródłem, ale nie pozwalają na przesyłanie dźwięku wielokanałowego z innych urządzeń takich jak odtwarzacz Blu-ray.

Kolejną istotną wadą ARC jest to, że obsługuje tylko przesyłanie dźwięku w formacie Dolby Digital. Nowe formaty jak Dolby TrueHD czy DTS-HD nie są obsługiwane.

Należy mieć także na uwadze, że zarówno amplituner czy soundbar, jak i telewizor muszą obsługiwać ARC. Jeżeli któreś z urządzeń nie będzie kompatybilne z technologią, kanał zwrotny nie zadziała.

Z optykiem nie masz tych problemów - jest wyjście sygnału, gdzieś wejście sygnału - zawsze zadziała i to na przewodzie za grosze.

Z optykiem nie masz problemów bo jedyne o obsługuje to PCM 2.0, DD i DTS. Właśnie staram CI się wytłumaczyć, że ARC obsługuje więej formatów niz toslink/SPDIF, a Ty dalej swoje. I jak już kopiujesz z jakieś stronki, to zamieszczaj źródło  

O Dolby TrueHD czy DTS-HD już pisałem. I nie są  nowe, bo mają już blisko dekadę. Oczywiscie toslink/SPDIF ich nie obsługuje. Jedynym wyjsciem jest HDMI i eARC. 

Podsumowując:

toslink/S/PDIF: PXM 2.0, DD, DTS, 5.1, max przepustowość: 384Kbit/s

ARC: jw + DD+ 7.1, Atmos, HDMi CEC,  max 1Mbit/s

eARC: jw +Dolby TrueHD czy DTS-HD, losless Atmos, DTS X, max 37Mbits/s

5qLrizq

źródło