UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dekoder Horizon

ROZWIĄZANE
Highlighted
Użytkownik
5 0 0

Horizon opcja 1080 p lub 1080 i.

WItam, w dekoderze  horizon mam w ustawieniach opcję 1080 p lub 1080 i. Przeczytałem całe te Wasze wywody o każdym z rozwiązań i nie kumam co mam ustawić- co jest lepsze? Jakaś konkluzja? Mam TV 4 K panasonic T X -58 G X 830 i ustawione 1080 p ale nie bardzo widzę różnicę gdy zmienię na ustawienie 1080 i. Napiszcie wprost jakie są konsekwencje- wady jednego wady drugiego lub przewagę jednego nad drugim i co generalnie jest rozwiązaniem lepszym. 

4 ODPOW. 4
Highlighted
-
Nie dotyczy

Re: Horizon opcja 1080 p lub 1080 i.

@lukaszweresinsk jak nie widzisz różnicy to nie przejmuj się tym i zostaw tak jak masz

Highlighted
Użytkownik
5 0 0

Ponioć 1080p lepsza ale nie widzę różnicy. Nie wiem czy różnicy powinienem szukać na materiale lepszej jakości (4K) czy na zwykłej jakości 1080. Trzeba uwzględnic zę TV teraz mają tzw. ulepszacze i czasami one wpływają na obraz i dlatego mzoę nie wiudzę pomimo ze coś jest lepsza i gdybym zmienił i ulepszacz wyłaczył byłoby dużó lepiej. Pytam osób które się znają na temacie bo ja srednio kumam te linie i przeploty. 

Highlighted
Ekspert
81 19 8

z WiKI ---HDTV

W metodzie p (progressive) bez przeplotu wyświetlane są kolejne pełne klatki obrazu zawierające wszystkie linie.

W metodzie i (interlaced) z przeplotem naprzemiennie wyświetlane są pola zawierające wyłącznie parzyste i wyłącznie nieparzyste linie obrazu. Ten mniej intuicyjny system jest stosowany, ponieważ pozwala na podniesienie rozdzielczości lub zwiększenie płynności ruchu przy tym samym zużytym paśmie/tej samej ilości przesyłanych danych. Odbywa się to jednak pewnym kosztem:

• Trudniej zmienić liczbę linii w obrazie z przeplotem
  • Trudniej prowadzić obróbkę obrazu z przeplotem
  • Przed wyświetleniem na urządzeniu pracującym bez przeplotu przeplot musi zostać usunięty, co nie jest prostym procesem i często generuje artefakty (zniekształcenia obrazu).
  • Obiekty poruszające się pionowo oddawane są ze średnio o 30%, a w najgorszym przypadku o 50% mniejszą ilością szczegółów w pionie. Wynika to z tego, że (w najgorszym przypadku), gdy obiekt porusza się z nieparzystą liczbą linii na pole, parzyste i nieparzyste linie kolejnych pól wyświetlają tę samą połowę linii składających się na obiekt.
  • Stopklatka ma dwukrotnie mniejszą rozdzielczość pionową lub do jej wyświetlenia konieczne jest usunięcie przeplotu.

Ponieważ telewizor wyświetla obraz bez przeplotu to wbudowane w nim układy usuwają przeplot, ale ze względu na mniejszą liczbę dostarczonych informacji muszą prowadzić interpolację brakujących punktów obrazu na podstawie sąsiednich klatek. Tak więc jakość obrazu wolno zmiennego może być praktycznie taka sama, dopiero przy szybko poruszających się obiektach, szczególnie góra dół obraz 1080i będzie gorszy dla poruszających się elementów (ale jego jakość będzie bardzo zależała od użytych algorytmów przetwarzania). Ponadto dochodzi jeszce jeden problem - strumienie SD w modemie kablowym muszą być przetworzone na wyjście HDMI - do wersji określonej na jego wyjściu czyli do 1080i lub 1080p. A w przypadku strumienia 1080p zmienione na 1080i, gdy na wyjśiu wymuszasz 1080i.  Jak to wpływa na jakość możesz się domyślić. Przy słabym materiale nadawanym i dobrych algorytmach przetwarzania obrazu w modemie i telewizorze może to być słabo zauważalne.....

Highlighted
Użytkownik
5 0 0

a mówiąc inaczej 1080 p (bez przeplotu) jest lepsze od 1080 i z przeplotem gdyż tu mamy straty jakości.