UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dekoder Horizon

ROZWIĄZANE
Inspirator
8 6 0

Re: Horizon - tryb eco

@ Pablo

„Fakt dekoder jest częscią umowy, kolejnym faktem jest to że służy on do odbioru usługi.

Czy dekoder w trybie fast umożliwia prawidłowy odbiór usługi ? Tak, więc spełnia kryteria umowy.

Trzymajmy się ram umowy i tego co tam jest zapisane.”

Widzę, że trudno Cię przekonać do faktu, iż UPC nie dostarczyło nam produktu zgodnego z własnymi wytycznymi. Przytoczę jeszcze jeden przykład i myślę, że jeśli ta argumentacja Cię nie przekona to nie będę już ciągnąć tego wątku. Najbardziej zależy mi na poprawie działania dekodera i informacji czy mamy jeszcze szansę otrzymać aktualizację oprogramowania.

Załóżmy że kupujesz nowe auto (lub bierzesz w leasing – co bardziej odpowiada naszej Umowie z UPC). Auto ma 3 tryby jazdy – ECO, NORMAL i SPORT. W trybie SPORT auto super przyspiesza i ma też sztywniej zestrojone zawieszenie. Bez problemu przemieszcza się z punktu A do B. Minusem tego trybu jest spalanie 15l/100km. Za to w trybach NORMAL i ECO auto pali już 10l/100km i tylko 6l/100km. Niestety w obu tych trybach pojazd gaśnie po przejechaniu 1km. Można go ponownie odpalić tylko po chwilowym odpięciu akumulatora. Oczywiście w umowie ze sprzedawcą jest jedynie zapis o tym, iż auto jest w stanie zawieźć Cię z punktu A do B, a tryby jazdy są jedynie wspomniane w instrukcji.

Teraz podchodząc globalnie do sprawy. UPC chwali się, iż z początkiem 2018 roku ma 0.5mln abonentów używających Horizona w Polsce. Przez niedziałające tryby ECO/Normalny załóżmy że 80% użytkowników używa trybu Szybki. Daje nam to 400tyś dekoderów zużywających 15W w trybie stand-by. Zakładając, że każdy ogląda telewizję średnio 6h + 2h nagrywania daje nam to 16h trybu stand-by na dobę. Zakładając średnią cenę 0,35zł/kWh daje nam to: 96 000,00 kWh czyli 33600zł miesięcznie. W skali roku 35 040 000,00 kWh i ponad 12mln zł.

Podkreślę jeszcze, że te wyliczenia dotyczą jedynie naszego kraju.

Nie jestem żadnym eko-maniakiem – po prostu zaskoczyły mnie te liczby..

Właśnie z tego powodu UE wydała dyrektywę nakazującą producentom, wyposażenie sprzętu w tryb stand-by pobierający <1W energii. Mam nadzieje, że UPC podejdzie poważnie do tej sprawy i poprawi działanie trybów ECO/Normalny.

Profesor
1668 425 87

@tower

Mała uwaga co do Twojego przykładu. Dekoder Horizon to jest ELEKTRONIKA. Elektronika niekoniecznie może działać prawidłowo w trybie eco z uwagi na obniżenie parametrów sprzętu. To trochę jakbyś obniżył taktowanie komputera. Jak obniżysz taktowanie pamięci RAM to Twój komputer też może być niestabilny, zacznie sypać BSODami itp. Jak obniżysz taktowanie karty graficznej to w grach mogą się pojawić artefakty itp. I to samo jest tu. Ten tryb eco to takie obniżenie taktowania podzespołów w Horizonie i może to różnie działać. Operator nie gwarantuje działania sprzętu w trybie eco. Uruchamiaj dekoder w trybie szybkim i po problemie

https://zanimnapiszesz.info
Profesor
1473 644 61

@towernapisał(a):

Właśnie z tego powodu UE wydała dyrektywę nakazującą producentom, wyposażenie sprzętu w tryb stand-by pobierający <1W energii. Mam nadzieje, że UPC podejdzie poważnie do tej sprawy i poprawi działanie trybów ECO/Normalny.

A czy ta UE w tej dyrektywie określiła co musi owy profil ECO zawierać, jakie funkcje sprzętu winny być tam dostępne, co powinno być online a co offline, poblokowane/aktywne?

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Wykładowca
848 220 36

@MrPepkanapisał(a):

@tower

Mała uwaga co do Twojego przykładu. Dekoder Horizon to jest ELEKTRONIKA. Elektronika niekoniecznie może działać prawidłowo w trybie eco z uwagi na obniżenie parametrów sprzętu. To trochę jakbyś obniżył taktowanie komputera. Jak obniżysz taktowanie pamięci RAM to Twój komputer też może być niestabilny, zacznie sypać BSODami itp. Jak obniżysz taktowanie karty graficznej to w grach mogą się pojawić artefakty itp. I to samo jest tu. Ten tryb eco to takie obniżenie taktowania podzespołów w Horizonie i może to różnie działać. Operator nie gwarantuje działania sprzętu w trybie eco. Uruchamiaj dekoder w trybie szybkim i po problemie

Nie prawda, już nie piszmy takich głupot. Dekoder podczas użytkowania ma takie samo zurzycie prądu w trybie eco jak i szybkim. Tryb ten dotyczy jedynie głębszego usypiania w celu oszczędności energii w standby. W trybie eco wszystkie podzespoły dekodera Horizon są taktowane dokładnie tak samo jak w trybie szybkim. Operator nigdzie nie informuje o problemach które mogą wystąpić w trybie eco, a nawet, jak widać w tym temacie, zapewnia, że tryb ten działa poprawnie. Miejmy nadzieję, że pojawi się zapowiedziana przez @GMateusz aktualizacja oprogramowania i błąd ten zostanie naprawiony  z korzyścią dla wszystkich.  I oby to stało się nie za dwa lata, bo niestety takie rzeczy w UPC trwają długo.

Profesor
1668 425 87

@zylxnapisał(a):

W trybie eco wszystkie podzespoły dekodera Horizon są taktowane dokładnie tak samo jak w trybie szybkim. 

Ale są dłużej wybudzane bo dekoder na czuwaniu mało pobiera. Więc dysk może się dłużej wybudzać i stąd problemy z odtwarzaniem nagrań w trybie eco

Wykładowca
848 220 36

@MrPepka NIe. Po prostu niektóre usługi nie są prawidłowo inicjowane po wybudzeniu. Błąd softwarowy który jak najbardziej można poprawić. 

Profesor
1668 425 87

@zylxnapisał(a):

@MrPepka NIe. Po prostu niektóre usługi nie są prawidłowo inicjowane po wybudzeniu.  

A dlaczego nie są wybudzane? Żeby ten błąd poprawić najpierw trzeba poznać jego przyczynę. Zobacz. W innych trybach odtwarzanie nagrań dziąła prawidłowo, a w tym jednym trybie nie. Dlaczego?

Wykładowca
848 220 36

@MrPepka, Nie w innych trybach, bo problem występuję zarówno w trybie Eco jak i w trybie standardowym. W trybie szybkim działa, bo potrzebne usługi nie są w żaden sposób usypiane tylko działają cały czas (jak się zawieszą to potrzebny jest restart prądowy). Naprawdę, nie jest to nic innego jak błąd w oprogramowaniu. 

Profesor
1668 425 87

@zylx

A bierzesz pod uwagę, że w obu trybach po wyłączeniu dekodera dysk jest usypiany, a po włączeniu dekodera na nowo wybudzany i być może to jest problemem? Taki przykład ode mnie z podwórka. U mnie w kompie po aktualizacji drivera do kontrolera SATA po restarcie komputera muszę bardzo długo czekać aż będę miał dostęp do plików (system sie uruchamia, ale Eksplorator zawiesza się przy uruchamianiu, a programy albo się nie uruchamiają albo jak się uruchomią to się wieszają przy próbie ich zamknięcia). Po pewnym czasie jak kontroler się wybudzi i mam dostęp do dysków to objawy zanikają. Inny przykład. Po update firmware do dysku SSD w laptopie Mamy jej laptop czasami wyświetla czarny ekran przy uruchamianiu. Pomaga restart. Nic wcześniej oprócz wspomnianego firmware nie było zmieniane. W każdym przypadku też mogę powiedzieć, że to wina Windows i zlać to ciepłym moczem. Tylko, że ja dążę do prawdziwej przyczyny i dociekam tego co może być powodem problemu. Może tu w Horizonie też dysk wybudza się za późno bo firwmare owego dysku jest wadliwe? Tak pomyśl

Wykładowca
848 220 36

@MrPepka Zarówno wspomniany przez Ciebie driver sata czy firmware do dysku SSD to software, i wszystkie błędy w nich da się naprawić aktualizacją. I dokładnie o tym piszę. Osobiście wątpię by w przypadku Horizona problem leżał w firmware dysku, właśnie dlatego, że problem nie występuje w trybie szybkim, a dysk, co można bardzo łatwo zaobserwować, nie chodzi w tym trybie cały czas tylko normalnie się usypia (spin down) i parkuje głowice, a w momencie gdy chcemy właczyć nagranie, wyraźnie słuchać jak się rozpędza i wszystko działa ok. Już bardziej prawdopodobny jest problem z jakimś demonem który zarządza pracą dysku (najprawdopodobniej hdparm) i z tym, że on nie wstaje po głębszym uśpieniu. Innym powodem może być brak takiego demona i zarządzanie dyskiem bezpośrednio przez kernel.

Profesor
1668 425 87

@zylxnapisał(a):

@MrPepka Zarówno wspomniany przez Ciebie driver sata czy firmware do dysku SSD to software

Zgadza się, ale opisując swój przykład miałem na myśli, że problem nie leży w Windowsie (tutaj w Horizonie analogią jest soft do Horizona)

@zylxnapisał(a):

Osobiście wątpię by w przypadku Horizona problem leżał w firmware dysku, właśnie dlatego, że problem nie występuje w trybie szybkim, a dysk, co można bardzo łatwo zaobserwować, nie chodzi w tym trybie cały czas tylko normalnie się usypia (spin down) i parkuje głowice, a w momencie gdy chcemy właczyć nagranie, wyraźnie słuchać jak się rozpędza i wszystko działa ok. 

Skoro w każdym z tych trybów dysk w Horizonie pracuje inaczej to skąd pewność, że to nie firmware dysku jest wadliwe bo np. źle kontroluje pracę dysku (w zakresie jego wybudzania się)?

Wykładowca
848 220 36

@MrPepka, dysk w każdym z trybów pracuje tak samo. Gdyby był problem z firmware dysku to występował by w każdym trybie. Dodatkowo w różnych partiach horizona są różne dyski.

Profesor
1668 425 87

@zylxnapisał(a):

@MrPepka, dysk w każdym z trybów pracuje tak samo. Gdyby był problem z firmware dysku to występował by w każdym trybie. 

Skąd to wiesz skoro:

@zylxnapisał(a):

W różnych partiach horizona są różne dyski.

? Może problem dotyczy właśnie tych Horizonów gdzie jest określony model dysku?

Omnibus
287 116 10

@zylx.." Miejmy nadzieję, że pojawi się zapowiedziana przez @GMateusz aktualizacja oprogramowania i błąd ten zostanie naprawiony  z korzyścią dla wszystkich. ..."

Zobacz sobie daty na innych postach tego dekodera (już chyba wszystkie wady horizłoma były wałkowane) i to Ci da odpowiedź co do przyszłych aktualizacji.

Taka aktualizacja oczywiście będzie , już znamy nawet jej nazwę ..... horizon 4

@Mario, Ale jak to? Też wydawało mi się, ze na aktualizacje nie ma już co liczyć, ale przecież zapowiedział ją @GMateusz:

@GMateusznapisał(a):

W trybie ECO występują nieprawidłowości softu i powinny zostać usunięte wraz z jego kolejna wersja. 

A przecież by nie kłamał.