UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Highlighted
Inspirator
8 2 0

Jak uruchomić IPv6

Witam,

Jestem zainteresowany uruchomieniem natywnego IPv6, do tej pory korzystałem z tuneli. Po rozmowie z działem technicznym zaproponowano mi zamianę modemu na nowy ConnectBox, bo podobno ten który mam obecnie (EPC3208) nie działa z IPv6.

I wszystko byłoby ok, tylko że po moim pytaniu o tryb bridge w nowym modemie (mam dobry router z którego nie zamierzam rezygnować) usłyszałem, że owszem, można zmienić konfigurację na tryb bridge, ale wtedy juz nie będzie działać IPv6.

To jak to w końcu jest i dlaczego? Nie można w trybie bridge zaoferować urządzeniu klienta adresu IPv4 i IPv6 przez DHCP czy SLAAC?

Pozdrawiam

Slawek

20 ODPOW. 20
Wykładowca
848 214 36

Re: Jak uruchomić IPv6

Dlaczego chesz korzystać z IPv6? Nie daje obecnie żadnej korzyści, a powoduje wiele problemów.  

Jeśli chodzi o tryb bridge, to jest on nieaktywny przy IPv6 gdyż w UPC nie ma dual stack i nie otrzymujesz publicznego adresu IPv4. Za to każde urządzenie w twojej sieci lokalnej otrzyma własny, unikalny, publiczny adres IPv6, Możesz wybrac czy wolisz SLAAC czy Statefull. Jeśli chodzi o IPv4 to twój modem otrzyma jedynie adres z puli lokalnej (za NAT). 

Inspirator
8 2 0

Hej,

Dzięki za szybką odpowiedź. Trochę mi się nie składa to co piszesz, że nie ma dual stack więc nie dostajesz publicznego IPv4, tylko prywatny. Dla mojego pytania to kwestia publiczny czy prywatny IPv4 jest drugorzędna na razie, ważne, żeby jakiś był.

Co do IPv6, to rozumiem, że powinienem dostać glue ip na publiczny interfejs routera i przydzieloną /64 do rozdzielenia na urządzenia po prywatnej stronie.

Moje pytanie pierwszorzędne raczej jest takie, czemu taka konfiguracja może działać z routerem dostarczonym przez UPC, ale nie z moim własnym. Bo niezależnie od tego, czy to mój router, czy od UPC, to tak czy inaczej po stronie publicznej musi mieć adres IPv6 i IPv4, a po stronie prywatnej podsieć /64.

Wykładowca
848 214 36

Powinno być tak jak piszesz. powinien być tryb bridge w którym twój router otrzyma publiczny IPv4 oraz prefix IPv6 z pulą adresów do przydzielenia dla urządzeń lokalnych. Tak jednak nie jest, i jedynym powodem, który przyhodzi mi do głowy jest brak publicznego IPv4. 

Zawodowiec
257 70 4

@slawek

w tej konfiguracji nie ma publicznego adresu IP, wielokrotnie było juz o tym pisane, wychodzisz poprzez adres CGN (NAT) a publiczny masz tylko IPv6!

Generalnie, nie ma obecnie żadnej korzyści w przejściu na IPv6, poza mozliwymi problemami jak napisał @zylx, chyba że chcesz po prostu potestowac działanie IPv6

Do prostego przeglądania internetu, poczty, społeczności czy vod korzystanie z IPv6 jest ok

Inspirator
8 2 0

Hej,

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Ok więc zostawmy może na chwilę temat IPv4 i wróćmy do IPv6.

O ile dobrze rozumiem, to w IPv6 modem/route dostarczony przez UPC ma publiczne IP na interfejsie zewnętrzym, i podsieć /64 po stronie wewnętrznej. Tak musi być, nie może być inaczej. Tylko dlaczego tak to nie może działać z modemem w trybie bridge?

Może ktoś ze strony UPC mógłby rzucić trochę światła na ten temat?

Pozdrawiam

Sławek

Profesor
1668 424 87

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że nie ma w ogóle możliwości uzyskania PRYWATNEGO adresu IPv6 (zazwyczaj to sieciówki same sobie przydzielają taki adres). Jak od UPC dostajesz adres z puli IPv6 to ZAWSZE jest on PUBLICZNY. Dlatego po włączeniu IPv6 nie masz bridge bo każde Twoje urządzenie obsługujące IPv6 dostaje z tej puli PUBLICZNY adres.

https://zanimnapiszesz.info
Inspirator
8 2 0

No tak, prywatnie IPv6 są generowane automatycznie w prefiksach fc,fd,fe chyba jeszcze jakimś. Rzecz w tym, że operator przydziela jeden adres publiczny IPv6 na interfejs zewnętrzny routera i całą podsieć /64 czy nawet /56 do rozdystrybuowania po stronie wewnętrznej routera.

Tylko jak to w UPC uzyskać korzystając z modemu w trybie bridge i własnego routera.

Profesor
1668 424 87

Adresy IPv6 dystrybuujesz przez Compala i Twój router nie jest potrzebny. Zresztą w swoim routerze musisz skonfigurować IPv6

Inspirator
8 2 0

No więc mój własny router jest mi niezbędny, tylko że chciałbym mieć do niego przypisany adres IPv6

Wykładowca
848 214 36

Nie rozumiem trochę co chcesz osiągnąć. Adresacja nie jest problemem,  bo zarówno z własnym routerem, jak i bez niego, każde urządzenie w twojej sieci dostanie publiczny IPv6, włacznie z twoim routerem. Po prostu ustawisz prefix i pulę na swoim routerze. 

Inspirator
8 2 0

No i tak byłoby super, tylko że usłyszałem od infolinii, że jeśli aktywują tryb bridge w modemie, to już IPv6 nie dostanę wogóle.

Stąd w ogóle ten wątek, żeby dowiedzieć się jak jest naprawdę, i dlaczego problemem jest uzyskanie IPv6 przy modemie w trybie bridge.

Profesor
1668 424 87

Ale po co Ci do tego bridge skoro KAŻDE Twoje urządzenie otrzyma publiczny adres z puli IPv6? Przecież możesz podłączyć swój router i on otrzyma również tą pulę publicznych IP z puli IPv6 i do tego bridge nei jest potrzebny. Wybacz, ale powoli Ciebie nie rozumiem

Wykładowca
848 214 36

Dobrze usłyszałeś, albo tryb bridge, albo IPv6. Jeśli masz IPv6 nie ma po prostu możliwości wybrania wtedy opcji bridge w ustawienaih Compala. Przy IPv6 nie potrzebujesz trybu bridge by twoje urządzenia uzykały publiczny IPv6 bo zamiast jednego adresu otrzymujesz ich pulę i nie ma żadnego NATa. Publiczny IPv6 ma Compal, twój router i wszystkie urządzenia w twojej sieci. 

Inspirator
8 2 0

To "po prostu nie ma możliwości" do mnie nie trafia, niby czemu ma nie być?

Oczywiście że mogę zostawić Compala i podłączyć do niego drugi router, ale to niepotrzebna komplikacja, bałagan i dodatkowe źródło możliwych problemów ze stabilnością i bezpieczeństwem. 

Nie mówiąc już o tym, że wtedy przy ipv4 będzie potrójny NAT.

Może jednak ktoś ze strony UPC mógłby się wypowiedzieć fachowo na ten temat?

Pozdrawiam

Sławek