UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Inspirator
6 0 1

Kompresja kanałów HD

Od pewnego czasu zauważam stopniowo pogarszającą się jakość obrazu (podejrzewam, że dodawanie kolejnych niszowych kanałów TV powoduje mocne zagęszczenie pasma). Widać to w szczególności na kanałach HD. Wygląda to tak jakby sygnał był mocno skompresowany co w następstwie powoduje słabą ostrość obrazu. 

Przesyłam przykładowe zdjęcie ekranu z zaznaczonymi obszarami na których widać to zjawisko: spływający kolor niebieski, artefakty (żródło: Canal+ sport). Oglądając mecz w HD mam wrażenie, że oglądam TV analogową a nie 1080p - boisko to zielona plama, bez szczegółów, a piłkarze nie mają twarzy. Bardzo dobrze widać to także na transmisjach Live ze skoków na Eurosport. Czerwień z loga spływa na biel śniegu.

Sprawdzałem różne ustawienia dekodera Horizon dotyczące rozdzielczości serwowanego sygnału, ale nie ma różnicy. Na module CI+ jest tak samo.

Sygnał podawany z zewnętrznego odtwarzacza lub komputera nie posiada takich zakłóceń. Nawet internetowe transmisje sportowe mają lepszą jakość i ostrość niż kanały w UPC.

Dodam, że przy okazji problemów z Horizonem był u mnie technik i sprawdzał jakość sygnału. Wszystko jest ok.

Na infolinii dowiedziaem się, że w zasadzie C+ HD nie jest HD bo francuzi się wycofują z HD - tego nawet nie skomentuję. A może UPC dostaje sygnał źródłowy w niższej jakości, robi upscaling i sprzedaje jako HD (nie dotyczy to tylko C+)?

Mimo wszystko jestem przekonany, że kiedyś obraz HD był o wiele lepszej jakości niż teraz.

Czy możecie zaprzeczyć / potwierdzić moje obserwacje?

obrazupc.png

41 ODPOW. 41
Nauczyciel
493 102 3

Re: Kompresja kanałów HD

Też nie do końca jestem zadowolony z kompresji sygnału ( podobno , że część kanałów jest przesyłanych swiatłowodem)

Słaba jakość jest na History, FOX.. 

Co z tego , że pomarudzimy,? Trzeba się przyzwyczaić

Telewizję włączam gdy naprawdę coś potrzebuje obejrzeć lub odtworzyć nagranie.

Jeszcze jakaś tam iskierka nadziei jest w serwisie Horizon Go.

//Część wypowiedzi usunięta w zgodzie z pkt. 6 Zasad Społeczności UPC.

Pozdrawiam,
Mateusz,
Moderator Społeczności UPC

.....................................................................................................
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu jego napisania i nie może służyć jako dowód przeciwko niemu w dniu kolejnym.Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Wykładowca
852 220 36

@hoborg, niestety mogę potwierdzić to o czym piszesz. Jednak nie wynika to z nadmiernej kompresji bo bitrate jest całkiem przyzwoity, tylko z faktu, że kanały brane z satelity są bezsensu poddawane powtórnej kompresji, a jak widać jakość koderów UPC nie jest najwyższa. Bardzo dokładnie widać to gdy porównamy sobie nagrania z kanałów PSP. Mimo, iż bitrate w UPC jest porównywalny, to na obrazie można dostrzec znacznie więcej artefaktów niż na przekazie bezpośrednio z satelity. 

I nic się z tym raczej nie zmieni, bo zaraz ktoś przybiegnie i napisze, że 99% klientów nawet tego nie zauważa. 

Nauczyciel
493 102 3

@zylx 

Piszesz o powtórne kompresji.

Skoro UPC tak robi to w jakimś celu.

Szkoda że nie na zasadzie 1:1.

Brakuje miejsca w kablu?

Wina tego stanu rzeczy leży po stronie urządzeń, czy IPTV pod tym względem ma lepsze i nowocześniejsze rozwiązania?

.....................................................................................................
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu jego napisania i nie może służyć jako dowód przeciwko niemu w dniu kolejnym.Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Wykładowca
852 220 36

Miejsca raczej nie brakuje bo bitrate jest dosyć wysoki, edynie kwestia tego by kanały zmieściły się na jednym muxie, ale tutaj cos jest z ustawieniami kodera. Na nagraniach widać jak bitrate spada np.  a napisać końcowych (prawidłowo) ale później scena się zmienia inkoder ma problem nadążyć z zwiększeniem przepustowości przez co kilka sekund po zmianie sceny n pranie jest pikseloza.

Dziwi mnie też decyzja by kanały PSP 3-6 wsadzić na oddzielnego muza, mimo że na nich jest przez 90% czasu nadawana jedynie plansza, a główne kanały, na których znacznie częściej jest mecz na żywo zostały upchenieye na muxie z innymi, przez co mają niższy bitrate niż z satelity.

Innowator
22 10 0

Nie ma się co doktoryzować, to, że oglądamy cos na kanale HD nie gwarantuje nam bardzo dobrej czy nawet dobrej jakości. Wszystko zależy od materiału filmowego czy sprzetu transmisyjnego.Jedno jest pewne pierwszym krokiem do dobrego obrazu jest pozbycie się dekodera na rzecz modułu CI oczywiście pod warunkiem , że masz dobry TV , różnica kolosalna !

Omnibus
287 116 10

@hoborg 

Na pierwszym miejscu szukałbym winy w telewizorze, nie wiem jaki posiadasz ale im nowszy tym większa ilośc tzw. "upiększaczy" obrazu. Jest ich conajlmniej kilka, powyłączaj wszystkie albo odpal tv w trybie cinema/kino/technicolor - tam jest ich najmniej (najpierw celowałbym w tzw. efekt opery i dynamiczny kontrast)

@Mario Jestem świadomym użytkownikiem i pierwsze co to powyłączałem upiększacze i skonfigurowałem TV pod siebie. Problemem nie jest sztuczność obrazu, nienaturalna płynność itp. Problemem jest brak ostrości na niektórych kanałach i rozmywające się kontrastujące kolory. To nie jest wina ani TV ani dekodera ani modułu.  To wygląda jak mocno skompresowany przekaz, gdzie większość szczegółów zanika. Kanały sportowe i filmowe powinny mieć priorytet jeśli chodzi o jakość. 

@Matrix specjalnie na próbę wziąłem multiroom z modułem CI+. Nie ma "kolosalnej" różnicy. Jeśli w ogóle jakakolwiek jest to minimalna i pewnie więcej zależy od ustawień TV dla danego wejścia niż o sprzęt.

Denerwujące jest to, że płacę za C+ HD a otrzymuję coś, co czasami przypomina nędzny stream internetowy.

I tak przy okazji - mam wrażenie, że Horizon skaluje do 1080, a natywną rozdzielczością jest dla niego 720. W moim odczuciu obraz jest nieco lepszy na niższej rozdzielczości, a sam interfejs graficzny ostrzejszy.

Nauczyciel
493 102 3

@hoborgnapisał(a):

I tak przy okazji - mam wrażenie, że Horizon skaluje do 1080, a natywną rozdzielczością jest dla niego 720. W moim odczuciu obraz jest nieco lepszy na niższej rozdzielczości, a sam interfejs graficzny ostrzejszy.

@GMateusz 

Można otrzymać w tym temacie rzeczową odpowiedź?

Przy pierwszej instalacji technik ustawił właśnie tą rozdzielczość, jednak poźniej ustawiłem na 1080p.

Przy okazji jaka jest jakość obrazu w aplikacji Horizon GO?

Innowator
22 10 0

Nie wiem jaki masz TV, ja mam bardzo dobrego Soniaca 65 cali obraz żyleta i naprawdę wszystko widać.i różnica jest kolosalna ! Jak go kupiłem miałem  jeszcze naziemną - obraz bardzo dobry, oczywiście wziąłem kablówkę z Horizonem i szok ! Obraz mniej dynamiczny, kolory mniej żywe , mniej ostry i co jeszcze - przy przęłączaniu kanałów w  przyciemnionym pokoju smugi ciągnące się za napisami  z menu dekodera , no szok ! Wkurzyłem się co jest ? I nie pomyliłem się , po prostu z dekoderem mój super TV został zdredukowany do monitora! Wziołem kartę CI i nie pomyliłem się niebo a ziemia, super obraz ,kolory wróciły ! A co do Twojego przypadku , skoro karta CI nie pomaga, może rzeczywiście wina TV albo ustawień !  Z tym wyłączaniem ulepszeń byłbym ostrożny ! Każdy ustawia pod siebie i  mnie np tryb cinema nie odpowiada - obraz zbyt mało dynamiczny, zbyt mało żywy i nie za bardzo mi odpowiada ten odceń, dlatego ustawiłem pod siebie- lubię obraz jak z widokówki, żywy , ostry , krystaliczny i taki mam ! A może podciągnij trochę ostrość  ja mam 60, zwiększ kontarast, włącz poprawę czerni, włącz tryb żywy- ja mam średni poziom, włącz lokalne przyciemnianie , poprawia znakomicie czerń, HDR u mnie poziom średni, sprawia, że od refleksów wody albo zachodzącego słońca można oślepnąć ! Obraz git! Musisz eksperymentować albo rzeczywiście masz coś z TV

Omnibus
287 116 10

co to wyliczasz to właśnie ulepszacze, które tylko psują obraz, no i tryb żywy ? , proszę Cie, ty tak na serio ? zamów sobie profesjonalne kalibrowanie i zdziwisz się jak bardzo różnić się będzie obraz od tego trybu sklepowego, który masz teraz, no ale ... każdy ogląda jak lubi.

Takie artefakty jak te widoczne na zdjęciu często pojawiają się przy wysokich ustawieniach "judder"  w opjcjach true motion - ulepszacz który najbardziej niszczy obraz, szczególnie w dynamicznych scenach, nawet w tv o szybkich matrycach.

pytanie dla posiadaczy horizonów i kart Cl,  naprawdę jest tak widoczna różnica w jakości obrazu ? nigdy nie miałem okazji żeby to sobie porównać

Panowie, polzmizujecie bez sensu. Jeden lubi pierogi a drugi parówki, nie ma sensu sie przepychać. O gustach i upodobaniach się nie dyskutuje.

-------------------------------------------
Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.

hosting
Nauczyciel
493 102 3

@Marionapisał(a):

pytanie dla posiadaczy horizonów i kart Cl,  naprawdę jest tak widoczna różnica w jakości obrazu ? nigdy nie miałem okazji żeby to sobie porównać

@Mario 

W telewizorze mam włożoną kartę CI i podłączony dekoder Horizon.

Za radą @GDA  zamontowany filtr kanału zwrotnego i podłączony jest też modem.Od strony technicznej szczerze do końca nie wiem czy ma to znaczący wpływ na jakość sygnału (tłumienie).

Kolosalnej różnicy nie ma w odbiorze telewizji czy przez moduł , czy przez dekoder.

W moim odczuciu wolę obraz z modułu, bardziej "naturalniej" to odbieram i wiem ,że Horizon czasami "lubi" zrobic psikusa-sporadycznie , ale zdarza się zawiesić-zgłupieć.

Ustawiony mam tryb " standardowy", co ciekawe korzystając z Orange IPTV miałem tryb " kino pro" (według szablonu polecanego w internecie). W UPC  ten tryb stracil na jakości i ten , którego używam-fabryczny Standard mi bardziej odpowiada.

Rozmawiamy o UPC , ale gdyby kogoś to interesowało- te same ustawienia, ze względu na jakość obrazu:

1. Netflix/ Prime Video

2. Moduł-telewizja linearna, HBO GO/ OD

3. Horizon

GDA
Pan Abonent ;-)
1367 683 107

@Marionapisał(a):

odpowiedź może być wyłącznie subiektywna, i zależna od posiadanego telewizora (wiadomo czym wyższy model to i przetwarzanie obrazu lepsze) i upodobań - niektórzy lubią życe kolory a wręcz przesterowane "cukierkowe" a niektórzy pastele

jeżeli o mnie chodzi to Sony serii W7 (ostatni fullHD na matrycy VA 120 Hz) podłączony pod Horizon osiąga słabszy obraz niż bezpośredni odbiór,

ale róznica nie jest tak wielka aby zdecydowanie powiedzieć że Horizon daje słaby obraz - wręcz przeciwnie, po przejściu z Mediabox-a tą róznice widać bardziej na korzyść Horizona

a wracając do głownego wątku tematu - to sama jakość kanałow HD jest zależna od nadawcy, źródła, kamer etc etc

---
W internecie możesz być tym kim zechcesz.
Jednak dziwne jest to, że większość ludzi wybiera bycie debilem ...
Inspirator
6 0 1

1. @Matrix  Gdyby to był problem z TV to z innych źródeł przy takich samych ustawieniach efekt byłby podobny, a nie jest. Wydaje mi się, że ok rok temu obraz był o wiele lepszy. Umiem skonfigurować TV pod siebie, więc porady typu: ustaw sobie ostrość i kolor są nie dla mnie. Poza tym włączanie obsługi HDR przy sygnale do tego nieprzystosowanym mija się z celem. No i HDR ma służyć temu, byś właśnie nie oślepł od refleksów. Pewnie pomyliłeś z podbiciem kontrastu.

2. @Mario  Artefakty wystepują przy wyłączonych wszystkich "ulepszaczach" i bez względu na rozdzielczość ustawioną w Horizon. Są kanały z którymi nie ma problemów. Najgorzej wypada C+Sport i Eurosport.

3. @GDA  Wiem, że jakość zależy od źródła, ale ten sam kanał ze streamu internetowego (testowane na koncie C+ znajomego) nie posiada tych wad. Wnioskuję, że UPC dostaje sygnał marnej jakości i dodatkowo jeszcze go prztwarza przed wciśnięciem w kabel.

4. @Mario  U mnie nie ma aż takiej różnicy między jakością CI+ i Horizon, by dodatkowo za to płacić (specjalnie w celach testowych mam podłączony Horizon do tego samego TV co moduł).

Zdaję sobie sprawę, że zadowolenie z obrazu to rzecz gustu, ale w tym przypadku nie chodzi o kolory i zakres dynamiki, a o widoczne artefakty, wygładzenie szczegółów i brak ostrości. Gdybym miał porównać do czegoś to wygląda to jak mocno skompresowany JPEG, stąd moje podejrzenia o mocnej kompresji tych programów. Programy Polsat Sport Premium mają o wiele lepszą jakość.