UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Innowator
49 12 0

Re: Kompresja kanałów HD

Tak, wiem o tym doskonale, najcześciej materiał oczywiiście nagrany w 4 K idzie z USB, ( można te dema znależć w internecie ) a jakby spojrzeć na konfigurację TV w tym trybie to ma wszystko poustawiane  na maxa i powłączane ulepszacze a pomimo to obraz jest doskonałay , przeczy to więc teorii, że te ulepszacze degradują obraz, kiedyś tak pewnie było !  Zgadzam się i wspomniałem, że tryb sklepowy do użytku domowego jest zbyt agresywny i ja takiego nie mam! Co do kaszany obrazu w domu nie zgodzę się, korzystam z kablówki oczywiście z modułu CI i obraz mam super , oczywiście z wyjątkami złego materiału czy filmów przesyłanych, co czasem się zdarza . Tak więc może pora zmienić TV na lepszy albo zacząć korzystać z ulepszaczy ,:,  dla przykładu tak jak wspominałem z dual baza- korzystanie z zasobów tysięcy wzorcowych obrazów i korygowanie rzeczywistego obrazu do wzorca- super sprawa !

Inspirator
6 0 1

@Matrix Wydaje mi się, że czasami powtarzasz jedynie marketingowy bełkot. Jaka dual baza ze zgromadzonych materiałów? To są jedynie wzorce/maski do odszumiania. Upscalingiem i wyostrzaniem zajmują się inne algorytmy.

Co do TV to mam współczesny, także Sony, także z procesorem, który robi "cuda" (4K X-Reality™ PRO), ale z pustego to i Salomon nie naleje. Skoro to wina TV to dlaczego problem występuje jedynie z UPC? Gdy źródłem jest youtube, streamy internetowe (wspomniany C+), komputer, filmy i zdjęcia z pendrive to obraz jest taki jaki powinien być.

Czy możesz zrobić podobne zdjęcie jak ja zrobiłem, z logiem Kanału Eurosport, ale gdy będzie program na żywo - interesuje mnie czerwony znaczek "Live".

Z drugiej strony nie wiem czy dalsza dyskusja w tym wątku ma jakiś sens, bo każdy ma jakieś swoje obserwacje i przekonania, ale nie za bardzo jest z tym co zrobić. Nie wiem czy te problemy są podstawą do jakiejkolwiek reklamacji usługi. Ostatnio technik był u mnie dwa razy (zawieszający się Horizon) i nie mam już cierpliwości wysłuchiwać co raz to nowszych wytłumaczeń: trójnik zły, złącze złe, kabel zły. Teraz powie, że TV zły i zamknie sprawę? Może UPC powinno wystawić listę dedykowanych TV i ustawień na których ich kanały HD wyglądają jak HD?

-
Nie dotyczy

@hoborg 

Już  @GDA  wyjaśnił istotną sprawę. Nie wiem jak często korzystasz z aplikacji internetowych.Nie ma co tego porównywać do "jakośći" telewizji linearnej. Zupełnie inne żródla sygnału.

Co najwyzej mamy naciągane  1080i/ gdzie tu do 1080p / UHD?a  HDR  robi swoje.

Chyba większy jest sens porównać własnie jakość odkodowangeo sygnału przez dekoder / moduł, czy to jakości innych kablówek-podobna liga

Przypuszczam , ze gdybym podlączył dekoder CP/ nc+ pewne niuanse byłyby na korzyść lub nie operatora kablowego czy sat. Z resztą jako ,że dodatkowo też  abonuję słonecznych(ale nie bezpośrednio), z końcem umowy sprawdzę na swoim telewizorze jak wyglada od tej właśnie strony.

Mialem okazję też  przetestować Orange po światłowodzie-Tu wnioski pozostawiam sobie, nie ma sensu rozjątrzać dodatkowo dyskusji.

Tytan
2196 823 72

@hoborg 

Usługę jako tako możesz reklamować, ale nie, że HD to nie HD (bo nikt nigdzie niczego z tym nie gwarantuje, nie ma na to żadnej wykładni w umowie i regulaminie co operator uważa za HD).

A dla ułatwienie poszukiwań - od kiedy w Polsce ktokolwiek oferuje jakiekolwiek HD? (to tak na zastanowienie się). Owszem, kanały mają ZNACZEK HD, ale czy taki znaczek powoduje, że to jest HD...

Polskie HD to jest 

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Innowator
49 12 0

Jedna baza danych wykorzystywana jest do redukcji zakłóceń, druga do interpolacji  rozdzielczości i poprawy wyrazistości. A mam sentyment do tego bo w apracie fot Olympusa też mam coś podobnego. Co do zawieszania się Horizona , to sprawa jest chyba znana i opisywana,moim zdaniem, nie żadne trójniki dwójniki, tylko sprawa programowa, na takie sprawy może pomóc jedenie aktualizacja i też nie zawsze, jak produkt nieudany. OK. Przesyłam parę zdjęć. Zdjęcia robione za dnia bez jakiegoś przygotowania czy wyszkiwania od ręki, trzeba mieć na uwadzę , że aparat w tym przypadku na dodatek  komórka, ma swoje słabości, chociażby nie zawsze dobrze sfokusuje, na pewno należy brać pod uwagę, że jakoś  bezpośrednio na TV jest jeszcze lepsza oraz zdarzają się lepsze materiały.WP_20190307_13_38_12_Pro.jpgWP_20190307_13_38_57_Pro.jpgWP_20190307_14_01_46_Pro.jpgWP_20190307_13_05_46_Pro.jpgWP_20190307_13_03_05_Pro.jpgWP_20190307_13_18_31_Pro.jpgWP_20190307_13_54_37_Pro.jpgWP_20190307_13_04_38_Pro.jpgWP_20190307_13_19_45_Pro.jpg

Inspirator
6 0 1

@Matrix Dzięki! Pomimo tego, że są to zdjęcia całego ekranu to w okolicach loga np. Eurosportu, i Polsatu widać te same arefakty co u mnie. Dodatkowo na Zdjęciu z Eurosportu na bandzie reklamowej widać "ładnie" spływający niebieski kolor na biały. Trochę mnie uspokoiłeś , ale to nie znaczy, że jestem zadowolony, że taki sygnał jest nam dostarczany. Przy obrazie (obszarze), który ma w miarę jednolity kolor, ale dużo szczegółów (np. rzut na murawę boiska) kompresja robi z tego stół bilardowy a nie trawę. Zdaję sobie sprawę, że im nowszy telewizor tym bardziej potrafi uzdatnić obraz, no ale nie wszystko da się wyciągnąć.

Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Innowator
49 12 0

No cóż, no to super, że Cię to uspokoiło, chociaż musze przyznać , że nie dostrzegam jakiś uchybień obrazu czy zniekształceń z Eurosportu, wprost przeciwnie- obraz jest ładny, czysty krystaliczny , nie widzę też jakiś podkolorowań, a to, że gdzieś jak to określiłeś że spływa jakiś kolor z bandy, czy odbija i występuje na obrzeżach lodu oznaczać może tylko tyle, że po prostu być może taka jest rzeczywistość po prostu odbija się w tafli lodu, poza tym należy wziąć pod uwagę, że kamera widzi więcej jak oko ludzkie, te dalsze zdjęcia jak widać żyleta, można analizować posczególne włoski w zaroście, czy wągry , chcoiaż pośredniczy w tym komórka i jest to materiał całkiem przypadkowy nie wyszukany. Wczoraj leciał książe w Nowym yorku film już dosyć leciwy , oglądało si.ę go jak ful hd a sceny nocne super ! Hej !

Innowator
49 12 0

Dobrze, to jeszcze na koniec, tak jak chciałeś same loga z bliska, trudno dopatrzyć się jakiś zniekształceń czy sztucznych wytworów w ich okolicach  . Dla mnie bardzo dobry obraz !

WP_20190309_17_23_29_Pro.jpgWP_20190309_17_29_23_Pro.jpgWP_20190309_17_35_38_Pro.jpg

-
Nie dotyczy

Czy można uzyskać informację, które kanały są pobierane drogą swiatłowodową, a które są z dosyłu sat.?

Chodzi mi o np.paczkę C+, HBO, FOX, History, TVP...?

Jak to się przedstawia procentowo?

Czy są jakieś programy w kompresji 1:1 bezpośrednio od nadawcy?

Jeśli tego typu informację tym razem są jawne i nie objęte klauzulą tajemnicy.

Tytan
Tytan
2026 987 161

A do czego ta informacja jest ci potrzebna?

oczywistościa jest ze tego sie nie dowiemy

-----
Trolli już nie widać?
Znakomicie!
gab
Adept
1 0 0

Potwierdzam, problem występuje i jest bardzo dokuczliwy niezależnie od tego, czy odbieramy z pomocą dekodera, czy korzystamy z dekodera wbudowanego w TV i modułu CI+. Różnicę w jakości kanałów widać doskonale na przykładzie TVN24 i TVN24 BIS, gdy oba kanały nadają ten sam program, na przykłąd Fakty po Faktach. U mnie w TVN24 obraz jest rozmyty, widać podwójne poziome kontury na kontrastowych liniach (widoczne zwłaszcza na scrollu, belkach informacyjnych, oprawie graficznej kanału). W obrazie na TVN24 BIS te problemy nie występują.

-
Nie dotyczy

Witam.

Jakiś czas temu była w moim miejscu zamieszkania redukcja analogu i dwukrotnie modernizacja. Jakość niektórych programów po tych zabiegach się pogorszyła. Mam tu na myśli wszystkie programy Discovery i Animal Planet. Dodatkowo zniknęła z tych programów całkowicie ścieżka dźwięku Dolby Digital. Na razie sprawdziłem tylko na tych programach. Może jest ich więcej? Jeśli nie jest planowana poprawa jakości, to niech chociaż pozostanie jaka jest a nie gorsza.Czy to tylko u mnie? Może ktoś potwierdzić? Czy tak będzie wyglądało podnoszenie jakości usług? 

Pozdrawiam.

Innowator
46 5 0

Oprócz samej kompresji na jakość pojawiającego się na ekranie materiału wizyjnego mogą wpływać w znacznym stopniu kable HDMI łączące Horizon z TV (to nie dotyczy tego przypadku - dołaczenie kabla TVC bezpośrednio do telewizora - karta CI w odbiorniku) oraz zaimplementowane w telewizorze hardware oraz oprogramowanie.

Typowy sygnał tv nadawany jest w postaci 25 lub 50 obrazów na sekundę w Europie i 30 lub 60 obrazów na sekundę w USA. Dotyczy to też większości płyt DVD. Natomiast
wyświetlacze telewizyjne, szczególnie dużych rozmiarów, pozwalają na wyświetlanie
obrazów z częstotliwościami przekraczającymi 600 na sekundę (obecnie tanie
telewizory mają częstotliwość pracy 100 lub 200Hz). Zbyt mała częstotliwość
odświeżania powodowałaby odczuwanie ruchu na dużych ekranach jako skokowego
(duże przemieszczenia liniowe szybko poruszających się przedmiotów na ekranie).
Dlatego telewizory są wyposażone w procesory, analizujące przychodzące obrazy
wideo i oprogramowanie z algorytmami pozwalającymi na wytwarzanie samodzielne
obrazów uzupełniających, wstawianych pomiędzy sąsiednie obrazy z przesyłanych
(np. z 50 na sekundę) i tak dla częstotliwości wyświetlania np. 200Hz wytwarzają po
3 dodatkowe obrazy pomiędzy obrazami przesyłanymi – odpowiednio przesuwając
szybko przemieszczające się elementy. W związku z tak wprowadzonymi metodami
zaawansowanej analizy i modyfikacji obrazu, algorytmów poprawiających jakość
postrzegania wyświetlanego obrazu, pewne zakłócenia nie będą zbytnio widoczne.
Powyższy opis jest oczywiście bardzo dużym uproszczeniem ułatwiającym
zrozumienie (ale nie uwzględniającym problemów z systemem kodowania i
kompresji obrazu – te zagadnienia zostaną zasygnalizowane dalej przy współpracy z
konsolami do gier).
W większości nowoczesnych telewizorów można automatycznie wyświetlać
obraz na ekranie w większej rozdzielczości niż dostarczany sygnał. Telewizory mają
wdrożone mechanizmy upscalingu, czyli dostosowywania obrazu niskiej
rozdzielczości do wyświetlania na ekranach o dużej rozdzielczości z jednoczesnymi
wspomaganiem algorytmami poprawiania jakości wyświetlania (wyostrzanie
krawędzi, uzupełnianie braków, zmiana skali, przesuwanie niektórych elementów w
kolejnych wytwarzanych obrazach w celu upłynnienie ruchu na ekranie)). Te metody
są zależne od własnych opracowań producentów i możliwości procesorów
graficznych zastosowanych w telewizorze. Im nowsze tym lepsze......
W związku z zastosowaniem takich zaawansowanych metod poprawiania
obrazu możemy nie zauważać złej lub pogorszającej się jakości transmisji obrazu do
telewizora. Dopiero zestawienie obok siebie takich samych zestawów z dobrym i
złym kablem może nam pokazać różnicę, szczególnie jeśli źródłem obrazu są
odbiorniki satelitarne, Internet lub odtwarzacze DVD z materiałami emitowanymi w
wysokiej rozdzielczości.
W przypadku kiepskiego kabla oba urządzenia mogą zestawić połączenie z
wykorzystaniem niższej rozdzielczości, a telewizor i tak przeskaluje odbierany obraz
na cały ekran – co daje identyczny rozmiar obrazu, ale z mniejszą liczbą szczegółów.

Innowator
46 5 0

I jeszcze jedna uwaga. Każdy dystrybutor kanałow telewizyjnych otrzymuje od dostawcy treści sygnał cyfrowy najczęsciej w formie strumieni MPEG. Najczęsciej te sygnały są dekodowane do formatu SDI na urządzeniach odbiorczych u dystrybutora sygnału TV (kablowej lub innej). Następnie w swoich urządzenia dystrybutor sygnału składa nowe strumienie MPEG zawierające odpowiednie kanały (w sensie treści) i łączy po kilka kanałow TV w jeden strumień MPEG którym moduluje w przypadku TVC jeden kanał częstotliwościowy o szerokości 8MHz (wynika to z podziału kanałów dla telewizji analogowej) - teraz jeden kanał dawnej telewizji analogowej po wprowadzeniu innych modulacji cyfrowych pozwala na przesyłanie kilku kanałow telewizji cyfrowej. Jakość syganłu na końcu może zależeć nie tylko od materiału źródłowego, ale także od kolejnych faz przetwarzania sygnału cyfrowego i ponownego kodowania i dekodowania.

Abonenci TVC dołaczani są równolegle do łańcucha kablowego. W celu zmniejszenia ich wpływu na innych stosowane są rozgałeziacze z tłumikami. Niestety tłumiki mają tłumienie ok 10dB i to nie tłumi dostatecznie dużych zakłoceń od innych użytkowników.

Sygnały wideo zabezpieczone są także kodami nadmiarowymi pozwalającymi
na korekcję błędów wynikających z przekłamań transmitowanych bitów. W
odróżnieniu od transmisji analogowej, w której wzrastający poziom zakłóceń
praktycznie liniowo wpływa na jakość odbieranego sygnału, to dla transmisji cyfrowej
wzrastający poziom zakłóceń do pewnego momentu jest niezauważalny ze względu
na działanie kodów korekcyjnych. Dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu
błędów, przy którym działanie kodów korekcyjnych już nie wystarcza, następuje
lawinowe pogorszenie obrazu. Jeżeli odbierany poziom sygnałów jest na granicy możliwości korekcji to mamy problem

Innowator
46 5 0

Wszystkie kanały telewizyjne zawierają sygnały skompresowane, niezależnie czy są przesyłane po światłowodzie czy przez satelitę. Dawniej używano kompresji o stałej przepływności. Obecnie stosuje się powszechnie kanały z zmienną przepływnością, dostosowywaną do przesyłanych treści. Jeśli obrazy są szybko zmieniajace się to potrzebna jest wyższa przepływność, jeśli są bardziej statyczne to niższa. Dzięki takiemu sposobowi kompresji można ograniczyć potrzebne pasmo przy zachowaniu tej samej oczekiwanej jakości obrazu. W urządzenia kodujących ogranicza się od góry przydzielone dla danego kanału pasmo, aby nie wpływać na inne kanały co może powodować, przy złym planowaniu, pojawianiem się zakłoceń obrazu. Generalnie powinno się w jedną paczkę łączyć kanały z tresciami statycznymi z kanałami o dużej dynamice zdarzeń  - wtedy rzczywiście możemy lepiej wykorzystać dostępne pasmo.

Na ogół dostawca treści powinien dostarczać strumienie dobrej jakości, natomiast dystrybutor powinien dostosowywać sposób modulacji do treści kanałów łącząnych w grupy.