UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Profesor
1669 425 87

Kontrola PLC

https://www.telko.in/sprzedawane-w-polsce-urzadzenia-plc-nie-trzymaja-norm

Jak widać trzeba na PLC uważać bo na papierze jest good, ale realnie to szmelc. Mnie natomiast ciekawi czy takie badania przeprowadzono również na PLC od UPC i jak one wyszły.

https://zanimnapiszesz.info
13 ODPOW. 13
Omnibus
280 46 4

Re: Kontrola PLC

Nie wydaje mi się żeby taka wielka firma jak UPC się narażała i wypuszczala sprzęt bez certyfikatów. 

120 Mb/s + Telefon na start 40,97 zł
Innowator
17 4 0

Widać, że nie przeczytałeś informacji żródłowej. Wszystkie wyroby miały znak CE oraz wszystkie dokumenty wymagane tzn. potwierdzenie przez producenta (deklaracja) zgodności ze zharmonizowanymi normami europejskimi. Papier wszystko zniesie. Dopiero testowe badania laboratoryjne wykazały niezgodność wyników pomiarów z deklarowanymi.

Sprzedaż takiego sprzętu uzupełniającego odbywa się na podstawie przepisów prawa - a zgodność deklaracji producenta z rzeczywistością rzadko się weryfikuje, a większość dystrybutorów nawet nie ma takich możliwości technicznych. Ponadto bardzo często wyroby chińskie są wykonywane na różne rynki i nie wiadomo skąd to było sprowadzane - czasami wystarczy coś zmienić w ustawieniach, aby dostosować do przepisów. Jest to bardzo często nie przestrzegane w ustawieniach urządzeń WiFi - różne kraje, nawet w Europie mają udostępnione różniące się pomiędzy sobą zakresy pasma (nie wszystkie kanały można wykorzystywać. Różnią się także dopuszczone moce nadawania (dla Afryki i Azji są znacznie wyższe). To powoduje, że domorośli fachowcy ustawiają parametry niezgodnie z wymaganiami europejskimi i zakłocają sygnałami dużej mocy całe otoczenie. Dlatego sąsiedzi nie mogą poprawnie użytkować swoich urządzeń.

Innowator
17 4 0

Dodatkowa informacja - jeśli chodzi o WiFi to stosunkowo łatwo można zweryfikować nadawane sygnały. Wystarczą odpowiednie aplikacje freeware na telefon z Androidem lub na  komputer PC.

Aplikacje te mierzą poziomy odbieranego sygnału. Oczywiście nie jest to pomiar dokładny a z dużym prawdopodobieństwem można wykryć urządzenia z dopalaczami.  Np dopalaczem może być antena kierunkowa o dużym zysku. W razie kłopotów można zgłaszać problem do Państwowej Inspecji Radiowej która może dokonać wiążacych pomiarów i podjąć działania przeciwko grasującym w eterze piratom.

Profesor
1669 425 87

Z informacji źródłowej:

"Dodatkowo 6 wyrobów zostało poddanych badaniom laboratoryjnym w celu sprawdzenia zadeklarowanej przez przedsiębiorców zgodności urządzeń z właściwą normą zharmonizowaną (określającej m.in. zaburzenia radioelektryczne) Badania wykazały, że żaden z 6 wyrobów nie spełnia wymagań technicznych. Konieczne było rozpoczęcie przez Prezesa UKE działań mających na celu usunięcie ze sprzedaży tych urządzeń PLC. Były to urządzenia firm D-Link (dwa urządzenia), TP-Link (dwa urządzenia), Zyxel i Asus."

To kto nie przeczytał informacji źródłowej?

@KrzysiekFnapisał(a):

czasami wystarczy coś zmienić w ustawieniach, aby dostosować do przepisów. Jest to bardzo często nie przestrzegane w ustawieniach urządzeń WiFi - różne kraje, nawet w Europie mają udostępnione różniące się pomiędzy sobą zakresy pasma (nie wszystkie kanały można wykorzystywać. Różnią się także dopuszczone moce nadawania (dla Afryki i Azji są znacznie wyższe). To powoduje, że domorośli fachowcy ustawiają parametry niezgodnie z wymaganiami europejskimi i zakłocają sygnałami dużej mocy całe otoczenie. Dlatego sąsiedzi nie mogą poprawnie użytkować swoich urządzeń.

Ale my piszemy o urządzeniach dostępnych w sprzedaży które nie przestrzegały tych norm i producenci nigdzie o tym nie informowali. Poza tym dlaczego to użytkownik ma poprawiać producenta i zmieniać ustawienia? Skąd taki szary Kowalski ma wiedzieć, że musi coś zmienić bo inaczej UKE mu wjedzie do mieszkania? Dla mnie producenci zawinili

Profesor
1473 641 61

@KrzysiekFnapisał(a):

Np dopalaczem może być antena kierunkowa o dużym zysku.

Według tego, to np wszystkie Mikrotiki czy Ubiquiti stosowane do internetu radiowego lub postawienia radiolinii są dopalaczem?

Jak zatem ustanowić stabilny link na odległości np 10 km (powiedzmy, że jest optyczna widoczność anten, strefa Fresnela jest zachowana a po drodze nie ma żadnych przeszkód terenowych) i nie narazić się na urzędowe kłopoty?

@KrzysiekFnapisał(a):

W razie kłopotów można zgłaszać problem do Państwowej Inspecji Radiowej która może dokonać wiążacych pomiarów i podjąć działania przeciwko grasującym w eterze piratom.

Najpierw takiego "pirata" muszą namierzyć, potem odnaleźć - ale dopóki w paśmie 2,4 GHz moc wypromieniowana z radia mojego routera nie przekracza 100mW a w pasmie 5 GHz 200mW (choć niektóre normy wspominają o mocy wypromieniowanej 1W) - w takim wypadku owi panowie mogą mi skoczyć.

Gdyby to co piszesz było tak oczywiste i tak banalnie proste, to w koło nas w bloku by nie było dziesiątek sieci wifi.

A to nie moc danej sieci stanowi problem a ilość sieci w danym paśmie.

W paśmie 2,4 GHz wiesz ile może być sieci wifi by się nie zakłócały i działały zgodnie z bezpieczeństwem i zasadami działania sieci wifi 2,4 GHz - tylko 3 (T R Z Y) sieci wifi na całe pasmo 2,4 GHz.

Kanał nr: 1, 6 i 11 i koniec miejsca.

Z czym mogę się zgodzić - z tym, że jakiekolwiek badania czegokolwiek to kpina.

W 99% przypadków towar importowany z Chin od razu jest rozwożony do magazynów i przeznaczony do sprzedaży i nikt niczego nigdzie nie sprawdza i nie pilnuje przestrzegania żadnych norm.

Badania, certyfikacja, spełnienie jakichkolwiek norm - bul*****.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Innowator
17 4 0

Jeśli chodzi o anteny kierunkowe WiFi to zakres częstotliwości fal radiowych wykorzystywany w 802.11 nie podlega koncesjonowaniu i dlatego można bez żadnych zezwoleń instalować sieci tego typu. Istnieją jednak wprowadzone przez administracje rządowe ograniczenia mocy promieniowanej EIRP. W Polsce dopuszczalna moc promieniowania EIRP wynosi 100 mW dla pasma 2,4 GHz, a dla pasma od 5470 MHz do 5725 MHz jest to maksymalnie 1 wat.

patrz https://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11

Oczywiście można sięgnąć po oryginalne pełne publikacje IEEE-802.11

Oznacza to, że dostarczając do anteny kierunkowej o dużym zysku na nadawanie moc 100mW znacznie przekraczasz dopuszczalne moce dla pasma 2,4GHz. Przykład obliczeń znajduje się np. https://pl.wikipedia.org/wiki/EIRP gdzie porównują moce EIRP dla nadajnika 100mW bez anteny kierunkowej oraz dla nadajnika 50 mW podłączonego długim kablem tłumiącym sygnał i anteną kierunkową  o zysku 12dB. Wiele lat temu (kiedy były przestrzegane przepisy) pokazywano praktyczne rozwiązania  długich linków WiFi . Po prostu na nadawanie zmniejszano moc sygnału tak, aby antena kierunkowa promieniowała moc EIRP zgodną z przepisami (wymaga to indywidualnych obliczeń uwzględniających straty w kablu doprowadzajacym sygnał do anteny oraz zysk antenowy), natomiast zyskiem takiego rozwiązania był duży wzrost sygnału odbieranego - wzrost o zysk anteny. Osiągano to przez np. sterowanie mocą lub prościej przez wprowadzanie odpowiedniego tłumika na nadawanie.

Taraz mimo, że przepisy nie uległy zmianie nikt tego nie przestrzega. Proszę zwrócić uwagę, że dla pasma 2,4GHz w Ameryce dopuszczalne są moce  sygnałów do 1W

Można to także zobaczyć na dyskusji ustawiania sygnału wyjściowego dla Ubiquiti

https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=41783

Profesor
1473 641 61

@KrzysiekF

W obecnej sytuacji sieci wifi, wystarczy, że tylko JEDNA osoba przestanie "przestrzegać" czegokolwiek i mamy tego obecnie efekty.

Nie można tu pominąć faktu, że coraz więcej ludzi i coraz więcej wszelakiego sprzętu ma dostęp do internetu i ludzie co dziwne nie jest, chcą to mieć pod sieć podłączone - i mamy tego efekty takie, że pasmo 2,4 GHz jest już praktycznie całkowicie bezużyteczne, bo potrafi być i 40 sieci wifi w tym paśmie (więc o komforcie korzystania z takiej sieci można praktycznie zapomnieć).

Z drugiej strony, określono maksymalną moc wypromieniowaną i ustalono tu graniczne wartości - ale wytłumacz to człowiekowi, który się uparł, że ma 100m2 mieszkanie i JEDNYM routerem chce to ogarnąć.

Taka osoba nie przyjmuje do wiadomości, że jednym urządzeniem tego nie załatwi (moc radia w danym paśmie) a jako koronny powód podaje, że nie stać jej na kolejne wydatki na lokalne AP, czy modyfikacje okablowania w domu by takie lokalne AP zastosować.

Wszyscy chcą mieć gigabity przez wifi - ale nikt (szczególnie to widać w Polsce) nie chce ponosić tego finansowych kosztów.

I jaki potworek się nam rodzi - taki, że wszelkie normy nadawania są przekraczane przez wszystkich, bo sieć wifi jednego zakłóca sieć wifi drugiego.

Nie można tu też pominąć sprzętu jaki ludzie kupują (typ czy producenta) - króluje tu TP Link w segmentach popularności i ceny.

Każdy tylko (no może nie każdy, ale 99% ludzi w Polsce) patrzy tylko na cenę sprzętu i byle to wszystko jak najmniej kosztowało.

A tak się po prostu nie da. Chcesz mieć pewną i stabilną, wydajną siec wifi musisz za to zapłacić i tu nie ma zmiłuj.

Ludzie mają coraz to większe prędkości internetu i myślą, że jednym routerem TP Linkiem za 300 zł załatwią wszystko.

UPC oferuje już 500 Mb, a za drzwiami już czeka internet 1 Gb - aż boję się sobie to wyobrazić, jakie będą tu awantury na forum, że "kupiłem net 1 Gb a na wifi mam tylko 120 Mb) i oczywiście wszystkiemu będzie znowu winny operator.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Profesor
1669 425 87

Zwiększenie mocy radia w routerze nic nie da jak moc radia w odbiorniku jest niższa niż w routerze.

Innowator
17 4 0

Na szybko ----Jest stary ciekawy dokument opracowany przez XIRRUS pt. WiFi Range demystified

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjtpMrr2fHcAhXBLlAKHfBNCNA...

oraz najnowszy

https://www.xirrus.com/cdn/pdf/802-11ac_Demystified.pdf

W tych krótkich opracowaniach dla wszystkich jest dużo ciekawych informacji np. o tłumieniach ścian

Jakiś rok temu u swojego byłego pracodawcy też pisałem coś na ten temat - spobuje odszukać ten tekst

Profesor
1473 641 61

@MrPepka napisał(a):

Zwiększenie mocy radia w routerze nic nie da jak moc radia w odbiorniku jest niższa niż w routerze.

Ha, żeby tylko to.

Ludzie myślą, że jak ich sieć będzie bardziej "krzyczeć" mocą wifi w tak już zawalonym eterze, to będą mieli lepszy i stabilniejszy sygnał wifi.

Tylko, że takim myśleniem i działaniem jedynie co powodują, że sieć mocniej "krzycząc" staje się też bardziej szkodząca i sobie i innym sieciom wifi - czyli efekt końcowy jest odwrotny do zamierzeń i zamiast polepszyć szkodzi i sobie i wszystkim w koło.

Innowator
17 4 0

Jest jeszcze jeden problem z WiFi - szczególnie na 2,4GHz. I wten sposób można sprowadzić przepływność do minimum nawet w niezakłócanym środowisku.

Szybkość działania sieci WiFi jest nie tylko uwarunkowana takimi parametrami jak położenie urządzeń, przeszkody pomiędzy punktem dostępowym a klientem, zakłóceniami itp. ale przede wszystkim zależy od tego jakie urządzenia dołączone są do tej sieci WiFi.

Przykład – przeszkody:

• drzwi drewniane tłumią sygnał o 2,5dB

• ściana działowa z gipsu o grubości 7cm tłumi sygnał o 2dB

• ściana z cegły o grubości 10cm tłumi sygnał o 7dB

• ściana z cegły o grubości 30cm tłumi sygnał o 9dB

• strop betonowy o grubości 30cm tłumi sygnał o 11dB

Typowe parametry WiFi:

• 802.11 ac – obecnie najnowszy i najszybszy, przepustowość od 433 Mbps do 1,3 Gbps. W standardzie 802.11ac Wave 2 szybkość może dochodzić do 1733 Mb/s

• 802.11 n – najpopularniejszy, przepustowość od 150 Mbps do 600 Mbps

• 802.11 g – maksymalny transfer 54 Mbps

• 802.11 b – stary, transfer do 11 Mbps

• 802.11 a – stary, maksymalny transfer 54 Mbps

Dostępne pasmo jest współdzielone przez wszystkich użytkowników i transfer maksymalny jest sumą transferów w obu kierunkach transmisji.

Najważniejszym problemem, o którym się najczęściej zapomina, to są urządzenia dołączone do danego punktu dostępowego np. wbudowanego w modem kablowy lub w ruterze. Ponieważ każdy ze standardów WiFi jest kompatybilny wstecz, to urządzenia punktu dostępowego mogą obsługiwać urządzenia klienckie starsze i wolniej działające. Każdy ze standardów ma nieco inną modulację radiową i po to, żeby starsze urządzenie mogło być dołączone do sieci WiFi, punkt dostępowy musi się przestawić w tryb pracy zgodny z najwolniej działającym urządzeniem w sieci WiFi. Wtedy dostępna przepływność jest ograniczona do możliwości konkretnego trybu pracy – zgodnego z najwolniejszym urządzeniem.

O tym zapominają informować zarówno dostawcy najnowszych urządzeń WiFi, jak i personel techniczny instalujący urządzenia. Wystarczy, że ktoś dołączy w domu, po WiFi 2,4 GHz, stary telefon komórkowy z WiFi 802.11.b to przepływność całego segmentu WiFi siada. Na przykład w starych wersjach WiFi wraz z odległością od punktu dostępowego malała przepływność i urządzenia zmieniały tryb modulacji, a przepływność skokowo malała dla wszystkich w tym segmencie sieci. Tak więc przepływność może spaść do 2 Mbsec. Wystarczy zacząć się oddalać od punktu dostępowego. Po wyjściu z zasięgu przepływność dla pozostały urządzeń nadal pozostaje mała do czasu wyłączenia wszystkich urządzeń lub restartu punktu dostępowego. Wtedy następują ponowne negocjacje i urządzenia ponownie logują się.

I co z tego, że mamy nowy dobry ruter WiFi, kiedy jedno dołączone stare urządzenie wszystko sprowadza do minimum….

To można bardzo prosto sprawdzić wykorzystując dwa urządzenia dołaczone do punktu dostępowego, mierząc w obu przepływnośc do punktu  dostępowego i oddalając się z jednym urządzeniem aż do utraty połącznia.  I w tym przypadku żadne anteny kierunkowe nie pomogą - poszerzą jedynie odległość na jaką się trzeba oddalić, aby z mobilnym urządzeniem wyjść z zasięgu - wtedy i tak pozostałe działają z minimalną przepływnością mimo że sprawca zmian się oddalił (punkty dostępowe pracujące w standardzie 802.11.ac potrafią sobie z tym radzić)

Innowator
17 4 0

Cieszę się z Twojego posta. Moim zdaniem na forum UPC brak jest dyskusji "stricte"

technicznych. Nie chodzi wcale o wysoki poziom zaawansowania technicznego, ale bardziej popularyzowanie podstaw wiedzy na różne tematy techniczne związane z korzystaniem z usług telewizji kablowej. Między innym, przy okazji dyskusji o PLC,  wywołałem temat WiFi. Proszę zwrócić uwagę, że oczekiwania klientów są ustawione na bardzo wysokim poziomie przez reklamę. Mało kto, a w zasadzie nikt, nie mówi o ograniczeniach technicznych poszczególnych technologii. A później wszystkiemu jest winien dostawca usług. Proszę zwrócic uwagę że w skład usługi wchodzi cały ciąg urządzeń w domu klienta - modem, ruter (dostarczane przez usługodawcę), rutery i access pointy własne klienta, firewalle, jego telewizor, jego komputery, jego sieć domowa, jego urządzenia odtwarzajace (audio, video) często zestaw kina domowego. Wszystkie te urządzenia powinny ze sobą poprawnie współpracować, bądź poprzez kable (np. HDMI, Ethernet) bądź za pomocą różnych wersji transferu bezprzewodowego (bluetooth, WiFi). Do tego teraz prawie wszystkie urządzenia domowe będą korzystać z Internetu. Ponadto dochodzi łaczność telefoniczna.  Okazuje się, że ludzie bardzo mało wiedzą o poszczególnych elementach tej układanki - a często również wiedza instalatorów jest bardzo podstawowa. Wydaje mi się, że należy utworzyć jakiś kącik techniczny pozwalajacy ludziom zadać pytania  z pogranicza techniki - np ktoś chciał kłaść kable koncentryczne w domu i zadał pytanie jaki kabel. Wydaje mi się, że można udzielać prostych odpowiedzi na takie pytania, jak również  wskazać, gdzie szukać bardziej rozbudowanych informacji. To prawdopodobnie zwiększyłoby zainteresowanie forum. Również pomogłoby to pokazywać ograniczenia techniczne wynikające z warunków otoczenia np. problem WiFi. Mozna również publikować proste metody weryfikacji stanu technicznego instalacji, bazujące na mozliwościach wykorzystania telefonu komórkowego czy komputera domowego z zainstalowanym oprogramowaniem freeware (darmowym) jako urządzeń pomiarowych. Czasami można znależć filmiki instruktażowe na Facebooku lub podobnych serwisach. Coraz częściej ludzie będą rozbudowywali swoje sieci domowe (home network) samodzielnie, będą łączyli ze sobą rózne urządzenia i będą mieli coraz więcej pretensji, że to nie działa, a sprzedawca mówił, że to takie proste - włącz i to wszystko co masz zrobić.

Proponuje wprowadzić katalog: urządzeń, usług, połaczeń, kabli itp. po to, żeby łatwiej było lokować pytania i odpowiedzi.

Pozdrawiam

Krzysiek

Profesor
1473 641 61

@KrzysiekF

O ile Pańskie założenia może i są słuszne, o tyle moja wieloletnia bytność w różnych rejonach internetu, for w tym technicznych ukazała/ukazuje taki oto obraz.

Ktoś zakłada temat i zadaje pytanie - i to jest niby ok, tylko teraz to czego nikt nie napisze a ja postaram się to Panu przybliżyć z punktu owej osoby z problemem (wulgaryzmy, chamstwo oraz pisownia zamierzone - ale proszę Moderatora o zrozumienie):

- jestem zielony i nie rozumiem co do mnie mówisz (i tu Pańska odpowiedz coś sugerująca/wskazująca)

- poj...... cię człowieku o czym ty mu tu pierd.... (Pan znowu coś tłumaczy)

- ale czy ty naprawde jestes taki jebn...., czytać nie potrafisz to zamknij mor.. (Pan coś tłumaczy, choć wzbiera w Panu wściekłość)

- no co za *****, odwal się czlowieku ode mnie (Pan już czuje gotujący się w Panu mózg, ale  nadal spokojnie coś tłumaczy)

- gdzie jest moderator, czy ktoś może tego wariata (Pana) stąd zabrać....

- czlowiek sobie spokojnie wchodzi na forum, zadaje niby proste pytanie a tu jakiś debil mi coś tłumaczy, że jest tak, siak i srak, a ja przecież prosto zapytałem i "chcem"  prostej odpowiedzi.

A tu, by nie być gołosłownym mała próbka, co prawda nie tak dosadna, ale ukazująca poziom pytającego - z moim udziałem:

https://www.wykop.pl/wpis/33570797/i-tak-sie-zyje-na-tej-elektroda-juz-nawet-sie-nie-/

A tu to samo tylko w oryginale - proszę uważnie przeczytać tekst pytającego i moje odpowiedzi to podsumowujące
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17071836#17071836

Jak Pan widzi, nie wstawiono całego tematu a tylko to, co pytającemu było wygodne.

I teraz pytanie - chce Pan być dla takich ludzi dobry i pomocny, chce Pan coś komuś tłumaczyć tracąc swój czas a osoba ta ma to i tak głęboko w *****.

Nikogo Pańskie "utechnicznianie" ludzi nie interesuje (bez urazy - ale tak to wygląda) - ludzie mają problem i chcą prostej, skutecznej i trafnej pomocy najlepiej już w pierwszym poście z odpowiedzią (resztę mają głęboko w nosie).