UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

Użytkownik
2 0 0

Nowa instalacja - generalny remont mieszkania

Cześć,

Mam zamiar przygotować w mieszkaniu (4 pokoje) nową instalację. W przedpokoju chcę założyć natynkową skrzynkę multimedialną, z której chcę wyprowadzić po jednym koncentryku (może dwa?) do każdego pokoju. Oprócz tego z tego przedpokoju chcę poprowadzić RJ45 do każdego pokoju.  I teraz pytanie - czy biorąc internet + tv z UPC to może będzie wyglądać w ten sposób?:
Korytarz -> koncentryk do przedpokoju do skrzynki multimedialnej -> tutaj rozdzielenie na koncentryk, który pobiegnie do salonu (tv) i osobno koncentryk do modemu w przedpokoju na internet, który byłby zabudowany w szafie? (otwory wentylacyjne zrobię) Z tego modemu na internet chciałbym przez kabel RJ45(?) podłączyć swój router, który dałby sygnał wifi i wyprowadził (na ten monent) internet po kablu RJ45 do salonu i jednego z pokoi. Póki co tv byłby tylko w salonie i na najbliższe lata nie planuje zmian.
Kable potrójnie ekranowane chcę położyć w ścianach (oczywiście nie razem z elektrycznymi) - jaki konkretnie polecacie? Oraz jakie gniazda podtynkowe zakupić? I czy w/w opis połączenia tv + internet umożliwi UPC?

Pozdrawiam

3 ODPOW. 3
Ekspert
77 19 8

Re: Nowa instalacja - generalny remont mieszkania

Pomysł jest dobry i realny. Przy czym w takim układzie, jak proponujesz, telewizor musi być wyposażony w kartę CI do dekodowania sygnałów TV.   Modem kablowy będzie tylko wykorzystywany do transmisji danych. Bardzo dobry jest pomysł do rozprowadzania sygnałów do punktów dostępowych WiFi po kablach Ethernetowych - uprości walkę z wzajemnymi zakłoceniami WiFi przez sąsiedztwo. 

Nie zalecałbym chowania modemu do szafy - zawsze będą problemy z chłodzeniem - a modemy to około 15- 20Watt i mogą nagrzewać się w zamkniętej przestrzeni - często mają niezbyt dobrze wykonane układy rozpraszajace ciepło.

Modem kablowy powinien być umiejscowiony w miejscu w którym zbiegają się kable Ethernetowe. Pamiętaj, że kable Ethernetowe łączą ze sobą pojedyncze porty - są to połączenia punkt - punkt. Więcej urządzeń z Ethernetem możesz dołączyć wykorzystując wbudowane w modem kablowy porty LAN (modem ma wbudowany switch) lub stosując switch Ethernetowy - w punktach rozgałęziania.

Cały projekt trzeba dobrze przemyśleć - największy problem to położenie kabli i ich wyprowadzenie tak aby nie przeszkadzały - później nie będzie jak dołożyc nowych. Trzeba też odpowiednio zapewnić dostęp do zasilania.

Użytkownik
2 0 0

Dziękuję za odpowiedź Właśnie dlatego pomyślałem nad otworach w drzwiach szafy aby był jakiś dostęp do powietrza. Druga opcja jaka mi przyszła na myśl to np jak będę miał pociągnięte np. dwie, trzy skrętki między salonem a przedokojem to np jak w salonie będzie modem to wpiąć go kablem do ściany i odebrać sygnał w przedpokoju do routera wifi.
Po prostu chcę mieć w niewidocznym miejscu jakiś patch panel i dlatego zabudowana szafa w przedpokoju na te urządzenia byłoby idealne.

Jaki koncentryk  proponujecie poprowadzić w ścianach w mieszkaniu? TRISET-113 PROFI?

Highlighted
Ekspert
77 19 8

Telewizja kablowa zajmuje aktualnie pasmo do 1GHz a w najbliższym czasie będzie to do 2GHz. W związku z tym każdy kabel do anten satelitarnych o impedancji 75 Ohm będzie się nadawał do wykonania instalacji. Pamiętaj o tym,  że każde zbyt duże zagięcie kabla zniekształca w miejscu zagięcia jego geometrię i wprowadza odbicia sygnału. Dla każdego kabla podawany jest w jego danych najmniejszy dopuszczalny promień skrętu - i trzeba tego przestrzegać.

Możesz poczytać o instalacjach w domu na przykład na stronach firmy Dipol w zakładkach z poradnikami-jeśli chodzi o zasady prowadzenia kabli, to są identyczne jak dla TVSAT

www.dipol.com.pl lub innych firm instalacyjnych