UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Użytkownik
3 0 0

routing Lublin - Lublin oraz ping do routera (ConnectBox)

Skąd taka dziwna wycieczka pakietów? 

Jestem z Lublina, pinguje serwer Uniwersytetu UMCS w Lublinie. Pakiety lecą przez Berlin, Poznań żeby wrócić spowrotem do Lublina?!

Druga sprawa to ping do routera, powinien być 0, natomiast u mnie jest to z reguły 1-4 a zdarza się że skoczy do ponad 10 lub więcej. Mam jednocześnie światłowód z oranga (przez parę miesięcy równocześnie jeszcze, więc mam porównanie) tam zawsze ping do routera jest 0. Jedynym urządzeniem podłączonym do routera jest PC przez kabel kat. 5e, wifi wyłączone

Ktoś też tak ma z Connect Boxem lub wie co z tym zrobić?

upc-routing-umcs.jpg

14 ODPOW. 14
Profesor
1364 605 50

Re: routing Lublin - Lublin oraz ping do routera (ConnectBox)

@piotrwach

Różna rejonizacja klienta powoduje, że ma inną drogę pakietów w świat.

Ci z Gdańska, Wawy mają inną drogę.

Nie ma w tym nic niezwykłego.

A co z tym zrobić - nic, bo to nie od klienta zależy.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Użytkownik
3 0 0

Ja rozumiem rejonizację itd. nie ma w tym nic dziwnego, że np. pakiety do UK będą szły inaczej z Wawy inaczej z Lublina a jeszcze inaczej z Gdańska ale my tu rozmawiamy o drodze pakietów w obrębie tego samego miasta. Nie rozumiem drogi pakietów z Lublina przez Berlin, Poznań spowrotem do Lublina. To jak dla mnie nie jest zgodne z żadną logiką nie to żebym miał jakieś interesy na tym konkretnym serwerze ale spingowałem go sobie tak dla testu myśląc Lublin - Lublin to powinno chodzić poniżej 10 ms a tu taki zonk

A co z tym zrobić pytałem w kontekscie pingu do routera bo coś jest nie tak ewidentnie. Co routingów w PL czy PL - EU to UPC może jedynie się nad tym pochylić. I tak mają je trochę lepsze niż Orange ale jak widać czasem jakieś niezrozumiałe trasy też się zdarzają.

Profesor
1364 605 50

@piotrwachnapisał(a):

Nie rozumiem drogi pakietów z Lublina przez Berlin, Poznań spowrotem do Lublina.

Clip133.jpg

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Profesor
1580 418 80

@piotrwach

Strona którą sprawdzasz ma tak routing skonfigurowany. Nic z tym nie zrobisz

https://zanimnapiszesz.info
Wykładowca
724 174 26

@piotrwach, Trasa rzeczywiście pomysłowa. Ale dzieje się tak dlatego, że UPC nie ma peeringu z Orange w Polsce, a wychodzi i na to że LubMAN wymienia się ruchem z Polski tylko z Orange (jeśli to wymianą ruchu w ogóle można nazwać, pewnie stare łącze jeszcze w spadku po TP). Leci więc przez zagranicę i sieć akademicka pionier. Wymiana ruchu z Orange naprawiła by sprawę, ale tutaj głównym winowajcą jest LubMAN. T-Mobile peering z Orange ma  i trasa wygląda normalniej:

Co do opóźnienia pomiędzy komputerem a CB to niestety ten typ tak ma. 1-2ms to standard.

Zawodowiec
236 60 3

Przypominam że ośrodki akademickie korzystają głownie z sieci Pionier a ta nie ma bezpośredniego peeringu z Aorta, teoretycznie mogałby wymieniac się ruchem z Pionier w Equinix Warszawa (PLIX) ale do tego UPC musiałoby wymieniać się tam ruchem z Pionier a niestety UPC ograniczyło wymianę ruchu w tym węźle, dlatego routing jest taki a nie inny :(

Może być też tak że Pionier też nie chce wymieniać ruchu z UPC w PLIX żeby nie zatkac sobie tego styku (10Gbps)

Użytkownik
3 0 0

Dzięki za odpowiedź. 

Dla uzupełnienia zrobiłem traske z Orangowego światłowodu, troche prostsza ale inne routingi maja mega dziwne np. do wawy czesto przez frankfurt itd, stad przechodze na UPC. Na ping nie ma co patrzec, na UPC obecnie tez wiekszy ponad 120, pewnie jakis ruch na serwerach akademickich. Wczesniej bylo na Orange ok. 10 ms.

Btw gdyby ktos chcial cos porownac (ping / routing ) mam do marca obu ISP, tylko przepiac kabelek.

orange-routing-umcs.jpg

Nauczyciel
552 132 6

Jak ktoś ma normalne trasy to i ping jest ok

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 <1 ms 1 ms <1 ms 10.9.203.254
3 <1 ms 1 ms 1 ms brt-2-it.koba.pl [109.231.34.194]
4 8 ms 7 ms 7 ms lubman.tpix.pl [195.149.232.89]
5 12 ms 8 ms 8 ms gi3-3.vidar.lubman.net.pl [212.182.56.197]
6 8 ms 7 ms 8 ms xe-0-0-2-4004.hub1r.net.umcs.edu.pl [87.246.210.73]
7 8 ms 8 ms 8 ms po6.vidar.net.umcs.edu.pl [87.246.210.83]
8 8 ms 7 ms 7 ms syriusz.umcs.lublin.pl [87.246.208.9]

Tak ma mój znajomy na światełku z koby.

Szkoda, że UPC przestało się wymieniać w plixie jako open, tylko selektywnie.

Zawodowiec
236 60 3

@brtk

No niestety, żeby UPC mogło wymieniać większy wolumen ruchu w PLIX to musiałoby zwiększyć swój styk, to już za duży operator żeby sensownie wymieniać tam ruch mając tylko 10gbps, obawiam się że lepiej nie będzie bo to chyba polityka ustawiana odgórnie i liczona każda złotówka bo polski rynek telekomunikacyjny jest bardzo konkurencyjny a to oznacza że wszyscy ostro szukają możliwości obniżenia kosztow

Nauczyciel
552 132 6

@pawelb tylko żeby nie polecieli dalej i nie zrobili się jak Orange, bo tam już totalna kaplica.

Zawodowiec
236 60 3

@brtk

to jest na pewno bardzo zły prognostyk na przyszłość że przestają wymieniać ruch w PLIX, PLIX stał się częścia Equinix i stanowi dobre uzupełnienie dla dostępu do części zasobów bez konieczności wymiany richu we Frankfurcie czy Amsterdamie a nalezy też pamiętać że są zasoby których nie ma ani w TPIX ani w Thinx jak choćby Valve czyli CS:GO czy Dota 2

Wykładowca
724 174 26

T-mobile wymienia się ruchem w PLIX i w ogóle ma całkiem fajne trasy w polsce, nawet do Orange. Moze jak potwierdzą się plotki i przejma UPC Polska to coś soię porpawi. 

Moderator
923 601 148

Przebudowując forum natrafiłem na ten temat i przypomniało mi się, że miałem wrzucić małe info od naszych inżynierów, którzy zajmują się wymianą ruchu w sieci.

Problem z konsorcjum Pionier mamy nie od dziś, styki są rozproszone w co najmniej kilku lokalizacjach, co z naszego punktu widzenia jest całkowicie bez sensu. Nasze prośby o uporządkowanie sytuacji i dogadanie się od lat są ignorowane, bo dla nich problemu nie ma. Ruch z niewiadomych powodów kupowany jest za granicą, zamiast lokalnie u nas w Polsce. Jednakże zgodnie z informacją, którą otrzymałem w najbliższych latach po prostu "posprzątamy" to wszystko na własną rękę. Każdego da się zastąpić. 

Na koniec także małe sprostowanie - nigdy nie peerowaliśmy z Pionierem w PLIX.

O tyle w temacie. Przyznaję sobie dodatkowo złotą łopatę za odkopanie tego tematu, ale skoro mam info to przekazuję.

UWAGA! Do 7 kwietnia przebywam na urlopie i nie pełnię obowiązków moderatora Społeczności UPC. Nie odpisuję na wiadomości prywatne. Moim bezpośrednim zastępcą jest Adrian. W razie potrzeby kontaktujcie się z nim lub z pozostałymi moderatorami. GMateusz

Zawodowiec
236 60 3

@GMateusz

Nie peerowaliscie sie ale teoretycznie mozecie, i Wy i Pionier jestescie w Equinix (PLIX)

Tyle ze i Wy i Oni macie tam zdaje sie tylko po interfejsie 10Gbps wiec to moze byc mało...to tak skoro odkopałeś temat

jaką łopatę dla mnie proponujesz?