UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Highlighted
Użytkownik
4 0 0

Światłowód do domu

Dzień dobry.

Pisze na forum gdyż jest chyba ostatnią deską ratunku na znalezienie jakiejś kompetentnej osoby. Mieszkam na obrzeżach Katowic- dokładnie Podlesie-Kostuchna w ślepej uliczce przy której mieści się 7 domów. Obecnie mam internet z orange zwykły do 80 mbit/s. I tu zaczyna się problem w obecnych czasach ta prędkość jest wysoce nie wystarczająca dla 3 osób korzystających z internetu, pomijając bardzo częste problemy z tym internetem.

Obok mnie mieści się jedna z głównych ulic tzn. Armii Krajowej, na której znajduje się swiatłowód od UPC. Mało tego w domu przed mną należącym do tej ulicy jest podłączone UPC.

Wysyłałem dwukrotnie prośbę o światłowód w domu. Za pierwszym razem nikt się nawet z mną nie skontaktował. Za drugim razem zadzwoniła do mnie jakaś Pani, której wytłumaczyłem sytuację, przekazała ona sprawę do działu instalacji niestandardowych. I po 1.5 miesiąca zadzwoniłem do UPC czy ktoś tu był zobaczyć czy jest możliwość podłączenia. Dostałem infromację, że mój wniosek został odrzucony nie dostając żadnego wytlumaczenia, jednak Pan, z którym rozmawiałem miał przekazać prośbe kontaktu do mnie do Pani prowadzącej. Od czwartku nie dostałem żadnej informacji ani na maila ani na telefon. 

Stąd moje pytanie.

Jaki jest problem w pociągnieciu światłowodu jakieś 10-15m dalej ?

W załącznikach wysyłam screeny z mapą i zaznaczeniem gdzie wpięty jest światłowód w domie przed mną.

Dodam jeszcze że na mojej uliczce jest tylko jeden słup energetyczny a prąd poprowadzony jest pod ziemią.

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję!!!

Bez tytułu.pngPozdrawiam

Michał

9 ODPOW. 9
Highlighted
Tytan
Tytan
2335 1039 193

Re: Światłowód do domu

@Michalek-13 napisał(a):

Stąd moje pytanie.

Jaki jest problem w pociągnieciu światłowodu jakieś 10-15m dalej ?

to nie jest takie proste

poczytaj

https://forum.upc.eu/t5/moja-umowa-z-upc/dostep-do-uslug-upc/m-p/14534#M1264

-----
Mediamoduł CI+| Giga Connect Box | Horizon BOX | Horizon GO | Horizon TV
Highlighted
Tytan
1196 620 114

W takich przypadkach problem jest tylko 1, to pieniądze.

Ot takie 15 metrów to koszty od 2.5 tys za projekt który trzeba wykonac, do tego koszty ewentualne rozbudowy , budowa kanalizacji teletechnicznej.

No to po cenach takich rynowych mamy już minimum 7.5 tys netto. Do tego dochodzi czas na realizacje no i uzgodnienia z zarządcami terenów na których miała by się taka kanaliza pojawić.

Piszesz 7 domów, przyjmuje się zatem że zasób który będzie zainstresowany przyłączem to max 2. Nie pisz że wszysscy bo to tak zawsze jest , jak przychodzi co do czego to jeden niechce, drugi mowi ze za drogo a jeszcze inny jezt związany z jakimś operatorem.

Hurraoptymistycznie liczymy taki ryczałcik że te 2 domy będą płacić po 100 zł abonamentu miesiecznego w umowach 2 letnich (100zł brutto!).

Żeby nam się łątwo to liczyło wychodzi 77 zł netto miesięcznie.
To daje nam 3696netto w skali roku. Łatwo policzyć że po 2 latach wychodzi 7392 zł i inwestycja nadal się nie zwróciła.

Pamiętajmy że te 77 zł netto to nie jest czysty zarobek, należy od tego odliczyć koszty jakie ponosi operator w tym podatek dochodowy. Nagle cudowanie się okazuje że z tej kwoty zostaje od 10 do 25%.

Ale jesteśmy optymistami więc przyjmijmy że z 77 zł zostaje 25% czyli 19,25 zarobku

Patrząc na to jakie koszty firma musi ponieść z własnej kieszeni. Zwrot samej inwestycji czyli 7500 netto,  licząc że dochód przez 1 rok z tych 2 abonentów będzie w kwocie 462 to jakieś 16 lat

Ja to bym się nie pchał w taki biznes

-------------------------------------------
Highlighted
Użytkownik
4 0 0

Przeczytałem i nadal nie rozumiem w czym problem. Tak jak już pisalem

Infrastruktura jest pociągnięta przez orange. Dodatkowo dom przed ma jednego właściciela. 

A w innych firmach(beskidmedia obile dobrze pamiętam)wystarczyło jedno zezwolenie od właściciela żeby móc przez środek działki poprowadzić infrastrukturę światłowodową mało tego bezpłatnie dzięki dofinansowaniu z Unii

Droga jest UM z tego co kojarzę więc jeśli się postarać, można zdobyć paru klientów ciągnąc światłowód przez ulice

Highlighted
Tytan
1196 620 114

Sęk w tym że to nie dzieje się za darmo a procedura jest długa i żmudna.

Projekt

Zezwolenie

uzgodnienia

Zajęcie pasa drogowego

budowa

pracownicy

przyłącza

To nie jest za darmo.

Unia ? Oni finansują POPC i raczej wątpię aby Katowice były na liśćie
Proszę nie mieszaj spraw które są zupełnie różne, zwyczajnie nie rozumiesz tego jak to działa.

Highlighted
Użytkownik
4 0 0

To nie można samemu dopłacić trochę do takiej inwestycji?

Może UPC zrobić jakąś ankiete na ulicy ile osób jest zainteresowanych światłowodem, bo znam na pewno jedną osobę, która walczy o światłowód na ulicy razem z mną.

Jeśli nic by się nie opłacało to Orange nie puściłoby tu wcale internetu jakieś 7 lat temu.

To w takim razie mógłybym dogadać się z sąsiadem na abonament u niego i poprowadzić samemu instalację do siebie do domu, jakie byłyby straty na kablu 20m?

Highlighted
Tytan
1196 620 114

Odpowiem Ci na te pytanie zgodnie z moim doświadczeniem w firmie (o dużo mniejszej skali niż UPC) w której kiedyś pracowałem.

"To nie można samemu dopłacić trochę do takiej inwestycji?"

Jasne że by się pewnie dało.

Oznaczało by to zapewne około 2500 zł na start za przyłączenie i abonament w okolicach 400 zł przez 24 miesiące.

"Może UPC zrobić jakąś ankiete na ulicy ile osób jest zainteresowanych światłowodem, bo znam na pewno jedną osobę, która walczy o światłowód na ulicy razem z mną."
Policzyłem Ci powyżej wszystko dla 2 osób, jak widać ten interes się nie spina. Chcesz walczyć to weź sprawy w swoje ręce, pochodź, popytaj, pospisuj promesy. W tedy przypuść z takimi dokumentami szturm na UPC. Uwierz mi na tak małą skalę nikt tego za Ciebie nie zrobi .W takich sytuacjach to klienci muszą zabiegać o operatora.

"Jeśli nic by się nie opłacało to Orange nie puściłoby tu wcale internetu jakieś 7 lat temu."

Orange to bardzo specyficzna spółka w branży, nie wiem czy przykład tej firmy jest dobry. To oni w większości Polski są monpolistą i to oni mają najbardziej rozległą infrastrukturę. U nich z drutami wchodzi się wszędzie gdzie się da, nie patrzy się na koszty a później są takie efekty jak dzisiaj, ta spółka to wewnętrzne bagno.

"To w takim razie mógłybym dogadać się z sąsiadem na abonament u niego i poprowadzić samemu instalację do siebie do domu, jakie byłyby straty na kablu 20m?"
Możesz robić wszystko co Ci się podoba, jedyne co to jak sąsiad ma umowe jako zwykły klient to wiąże go umowa a w tej jest zapis że nie wolno mu udostępniać usług poza lokal.

Highlighted
Użytkownik
4 0 0

Dziekuję bardzo za wszelkie odpowiedzi oraz rozwianie moich wątpliwości, chyba wyczerpałem swój temat .

Jedyne o co moge jeszcze spytać to czy jest jakiś oficjalny druk żeby zbierać podpisy, czy muszę to robić samemu?

Highlighted
Tytan
1196 620 114

No takiego druku to chyba niema.

W czym problem go stworzyć ?

Odpalasz worda albo excela (bądź zamienniki)
Tytuł: Lista osób chętnych na przyłączenie do sieci  UPC

kolumny
Imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy

Warto by na końcu dopisać że każdy podał swoje dane dobrowolnie i jest świadomy tego iż będą one przekazane spółce UPC za twoim pośrednictwem w celu kontaktu w ramach przedstawienia oferty (takie tam mikro RODO)

Highlighted
Specjalista
67 12 1

Ja mam pod Warszawą operatora FTTH SkyNet. Mają dofinansowanie z Unii na projekty FTTH. Pomijam fakt, że można się z nim dogadać praktycznie ze wszystkim, nawet jak mi się router nie podobał to mogłem wziąć co chciałem, byle tylko im MAC dać, pomijam też fakt, że jak ktoś ma 20m dalej to i tak zrobią tak, żeby działało.

Problem jest tylko taki, że UPC to duża korporacyjna maszyna z procesem decyzyjnym nie do przejścia, a mniejsi operatorzy mają dużo większą elastyczność i podejście do klienta. Tak właśnie SkyNet totalnie wy.. Orange z całych regionów.