UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

Highlighted
Użytkownik
1 0 0

Tryb modemu i nietypowa odpowiedź DHCP

Mam ConnectBox w trybie modemu. Routerem jest maszynka z pfsense. Wspominam o tym tylko z obowiązku, ale nie powinno mieć to wielkiego znaczenia. Pytanie raczej dość techniczne, ale ciekawość mnie zjada

Gdy mój router wysyła zapytanie DHCP by dowiedzieć się jaki właściwie mam adres, to serwery UPC w odpowiedzi wysyłają standardowy komunikat. Zrzuciłem sobie tę wymianę i otworzyłem w wiresharku. Poniżej wklejam mały kawałek, który przychodzi w potwierdzeniu przyznania adresu (x-uje kilka danych mnie identyfikujących)

Dynamic Host Configuration Protocol (ACK)

Message type: Boot Reply (2)

Hardware type: Ethernet (0x01)

Hardware address length: 6

Hops: 0

Transaction ID: 0x44b9e0fd

Seconds elapsed: 0

Bootp flags: 0x0000 (Unicast)

Client IP address: 0.0.0.0

Your (client) IP address: 89.75.xx.xx

Next server IP address: 62.179.2.165

Relay agent IP address: 10.250.128.1

Client MAC address: FujitsuT_ec:xx:xx (00:19:99:xx:xx:xx)

Client hardware address padding: 00000000000000000000

Server host name not given

Boot file name not given

Magic cookie: DHCP

Option: (53) DHCP Message Type (ACK)

Option: (54) DHCP Server Identifier (10.250.128.1)

Option: (51) IP Address Lease Time

Option: (1) Subnet Mask (255.255.252.0)

Option: (5) Name Server

Option: (28) Broadcast Address (255.255.255.255)

Option: (2) Time Offset

Option: (3) Router

Option: (15) Domain Name

Option: (6) Domain Name Server

Option: (26) Interface MTU

Option: (12) Host Name

Option: (255) End

Wszystko wygląda jak ładna odpowiedź poza parametrem numer 54 (DHCP Server Identifier). Jest to adres na jaki mój ruter powinien słać przyszłe prośby o odnowienie adresu. Tyle, że wskazany tam adres (10.250.128.1) nie ma sensu. Wygląda jak jeden z adresów nieroutowalnych - pewnie lokalny dla serwera dhcp (zgaduję). Przez to mój ruter przez wiele godzin potem próbuje słać zapytania na wspomniany adres by się poddać w pewnym momencie i wysłać ogólne zapytanie na 255.255.255.255.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś obeznany mi wytłumaczył dlaczego coś takiego idzie w odpowiedzi od serwera DHCP. Akurat mój router strasznie z tego powodu nie cierpi (poza dziesiątkami wpisów w logach dhcp clienta, gdy ten próbuje dogadać się z adresem 10.250.128.1), więc nie będę zgłaszać tego jako potencjalny błąd do pomocy technicznej. Szczególnie teraz gdy gmeranie w konfiguracji serwerów może mieć złe skutki dla wielu pracujących zdalnie. Ale wspomniane oświecenie mnie, czy rzeczywiście jest to błąd bardzo mnie ucieszy