UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Highlighted
Omnibus
445 344 35

UKE da narzędzie do "obiektywnego" sprawdzania prędkości

Ja osobiśćie wierzę w UKE i ich chęć zrobienia czegoś dobrego ale czy to na pewno odpowiedna droga ?

Oceńcie sami.

Cyt.

"Konkurs UKE na „obiektywne narzędzie do mierzenia parametrów łącza internetowego” został rozstrzygnięty. Oficjalny miernik prędkości Internetu dla Polaków dostarczy spółka V-Speed, którą możecie kojarzyć jako właściciela usługi Speedtest.pl.

Teraz producent musi przygotować narzędzie, które maksymalnie obiektywnie będzie testowało parametry łącza: prędkość wysyłania i odbierania danych oraz ping. Ma ono być dostępne zarówno w formie przeglądarkowej, jak i aplikacji komputerowej. 

Tak utworzone narzędzie, które ma być funkcjonalne, wiarygodne, proste w obsłudze i dostępne zupełnie za darmo, otrzyma certyfikat UKE na 2 lata. W tym czasie wyniki przeprowadzanych za jego pomocą testów mają być respektowanym argumentem w bataliach z nieuczciwymi operatorami.

Co warto podkreślić, certyfikat zostanie przyznany wyłącznie narzędziu do testowania internetu stacjonarnego, ale V-Speed zamierza dostarczyć równie obiektywny tester internetu mobilnego. "

Tekst zaczerpnięty z benchmark.pl
link do artykułu

-------------------------------------------
Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.
24 ODPOWIEDZI
Profesor
1512 406 77

Re: UKE da narzędzie do "obiektywnego" sprawdzania prędkości

@Pablonapisał(a):

Teraz producent musi przygotować narzędzie, które maksymalnie obiektywnie będzie testowało parametry łącza: prędkość wysyłania i odbierania danych oraz ping. Ma ono być dostępne zarówno w formie przeglądarkowej, jak i aplikacji komputerowej. 

"maksymalnie obiektywne". Już to widzę. I na czym będzie polegać ta maksymalna obiektywność?

@Pablonapisał(a):

W tym czasie wyniki przeprowadzanych za jego pomocą testów mają być respektowanym argumentem w bataliach z nieuczciwymi operatorami.

A jak komuś będzie komputer, router, modem albo cokolwiek innego mulić i wyniki będą przekłamane to co wtedy? W jaki sposób urzędnicy z UKE to stwierdzą?

@Pablonapisał(a):

V-Speed zamierza dostarczyć równie obiektywny tester internetu mobilnego. "

To się dopiero będzie działo jak ktoś tak zmierzy prędkość i wynik będzie oscylował wokół 1mb  Może niech jeszcze stworzą "równie obiektywny" tester internetu po wifi (oczywiście mam tu na myśli wifi z centrum, restauracji itd)

https://zanimnapiszesz.info
Profesor
1292 586 48

@Pablonapisał(a):

Ja osobiśćie wierzę w UKE i ich chęć zrobienia czegoś dobrego ale czy to na pewno odpowiedna droga ?

Oceńcie sami.

Ja bym bardziej chciał usłyszeć, co jako klient będę mógł z tym zrobić:

- skarga jaka i do kogo kierowana i co w niej wskazać,

- co dalej z tym zrobi UKE,

- jak do tego odniesie się operator,

- jak na podstawie tego zmusić KAŻDEGO operatora do wywiązywania się z umowy,

- jakie kary dla takiego operatora przewiduje UKE,

- co ja jako klient na tym zyskam (czy tylko zmarnuję mój czas i papier).

Jak zwykle, dużo lania wody i zero konkretów.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Profesor
1292 586 48

https://gsmonline.pl/artykuly/speedtest-uke-gdzie-pobrac-jak-korzystac

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Nauczyciel
666 157 24

Dla mnie jest to odrobinę śmieszne by wiązać sieciowe narzędzie diagnostyczne tylko z jednym systemem operacyjnym. Mamy 2018, w wielu domach już nie ma komputera z Windows.

Profesor
1292 586 48

@zylx

Aplikacje mobilne:
• system operacyjny Android w wersji minimum 5.0 lub
• system operacyjny iOS w wersji minimum 9.

Nauczyciel
666 157 24

@KOCUREK1970, wiem, ale aplikacje mobilne nic nie dają bo jak pisze UTK:

[...](działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

A cały sens tej aplikacji jest taki by pomiar był certyfikowany:

Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, Prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Czyli nie masz Windowsa to masz pecha. Osoby z Macami, NASami, Linuksem mogą się pocałować w cztery litery.

Profesor
1292 586 48

@zylx

Jaki % ludzi korzysta z Linuxa a jaki % z Windowsa

Nie przesadzajmy z upierdliwością i nie szukajmy dziury w całym.

Odrobina wysiłku i test zrobisz.

Chcesz mieć "bata" na operatora - wysil się trochę.

Omnibus
445 344 35

@zylx napisał(a):

@KOCUREK1970, wiem, ale aplikacje mobilne nic nie dają bo jak pisze UTK:

[...](działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

A cały sens tej aplikacji jest taki by pomiar był certyfikowany:

Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, Prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie.

Czyli nie masz Windowsa to masz pecha. Osoby z Macami, NASami, Linuksem mogą się pocałować w cztery litery.

Tak dokładnie, niech nawet pocałują się dwa razy, raz w jeden półd...ek raz  drugi wszyscy którzy narzekają na rozwiązanie które od tak dostają za darmo.. Uważam że jeżeli ktoś korzysta z systemów UNIXOWYCH to jest to świadomy użytkownik i potrafi sobie sprawdzić łącze na conajmniej 3 inne sposoby.  Jest to narzędzie z którego można korzystać, niekt nie zmusza. Tak samo jak nikt nie może narzucić tego kto z jakiego systemu korzysta. Rynek jest taki a nie inny i został dostosowany do większości.

Co do sprawdzania prędkości za pomocą NAS-a to ehhhh (tutaj pauza)... nie każdy ma takiego który pozowlił by zainstalować chociażby iperfa więc co ? Rozumiem UKE ma dostarczyć aplikację do każdej wydumki jaka jest na rynku czy znowu tylko dla określonej grupy ? A może zawężając to dla określnej grupy np z procesorami x86 ?

Nie jestem nauczycielem, nie jestem wsparciem technicznym. Jak się nie znasz to skontaktuj się z kimś kto się zna i za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko tak jak powinno być.
Profesor
1292 586 48

Ja bym proponował, by testy mogli wykonać tylko ci w krawatach - "klient w krawacie jest mniej awanturący się" jak brzmiał tekst z Miś-ia.

A ja ogolić się nie pozwolę! Noszę zarost od przed wojny!

Nauczyciel
666 157 24

@Pablo, Nie widziałem że jak coś jest finansowane z podatków to jest za darmo. Ale widocznie głupi ja: nie ma co oczekiwać, że załatają dziurę w drodze czy wyremontują linię kolejową bo jest za darmo.

@KOCUREK1970

Problem polega na tym, że teraz podczas sporu z ISP UKE będzie oczekiwał tego certyfikowanego pomiaru. I o ile większość użytkowników linuksa pewnie sobie poradzi, to tych co kupują apple już pewny nie jestem. 

Chodzi tylko o to, że jest to tworzone z naszych podatków i zgodnie z wytycznymi UE powinno być technologicznie neutralne., a nawet, gdyby urzędnicy mieli rozum, to  kod źródłowy pownien dawno wisieć na githubie. 

Nie ma żadnego technicznego powodu dlaczego takie narzędzie ma być tylko na Windowsa. Nie ma nawet powodu dlaczego narzędzie do mierzenia predkości i opóźnień ma być w ogóle powiązane z systemem. I nie chodzi, czy ktoś sobie poradzi czy nie. Gdyby drogi bez żadnego powody były dostosowane tylko do jednej marki samochodów też byłby problem

Omnibus
445 344 35

@zylx napisał(a):

@Pablo, Nie widziałem że jak coś jest finansowane z podatków to jest za darmo. Ale widocznie głupi ja: nie ma co oczekiwać, że załatają dziurę w drodze czy wyremontują linię kolejową bo jest za darmo.

Fakt błędny dobór słów, nie dostajesz za darmo. Dostajesz na tacy żebyś nie musiał się wysilać , czy tak jest lepiej ?

A teraz powiedz mi proszę pod jakie distro zrobić taka apliakcję ? A może udostępnić zródła i sobie kompiluj  ?
Niestety Windows ma większy udział w rynku oraz posiada wsteczną kompatybilność.

Mac jest systemem UNIXOWO pochodnym więc jak linksusiarze sobie poradzą to Ci na mac-ach tez powinni.

A teraz meritum, system jest w fazie beta, nikt nie wie jeszcze jak będzie wyglądał finalny produkt i na jakie platformy będzie dostępny jako finalna aplikacja.

Profesor
1292 586 48

@zylx napisał(a):

@KOCUREK1970

Problem polega na tym, że teraz podczas sporu z ISP UKE będzie oczekiwał tego certyfikowanego pomiaru. I o ile większość użytkowników linuksa pewnie sobie poradzi, to tych co kupują apple już pewny nie jestem. 

Jaki problem, kupisz sobie odpowiednią przejściówkę od jabłuszka za 199$ i test zrobisz

Jak się pakujesz w pokrzywy sam, to nie narzekaj, że masz nogi poparzone.

Nauczyciel
666 157 24

@Pablo, Tylko ten system paradoksalnie spowoduje, że będę się musiał wysilić bardziej, bo wszyscy sobie zarzyczą certyfikowanego pomiaru. A wspierane systemy to raptem może 25-30% obecnego rynku

I nie chodzi o distro. Taka platforma powinna być poprotsu niepowiązana z żadnym systemem operacyjnym czy rodzajem urządzenia. 

@KOCUREK1970, o jakich pokrzywach piszesz? Bo nie rozumiem. 

Profesor
1512 406 77

@zylx napisał(a):

@KOCUREK1970, o jakich pokrzywach piszesz? Bo nie rozumiem. 

Skoro zdecydowałeś się na Maca (Ty czy tam inni) to wiedzieliście na co się piszecie. Powszechnie wiadomo, że większość programów jest pisana na Windowsa bo ma go większość, a większość zawsze ma rację. Linux i Maci to jest garstka i dlatego mało jest na te systemy oprogramowania

https://zanimnapiszesz.info