UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

Nauczyciel
524 139 24

Re: UPC-Wifree nie działa

@GMateusz 
Wi-Free jest dość wrażliwe na poziom sygnału, sieć u mnie trochę zaszumiona więc wykonałam test na własnym Compalu (po hard resecie) i jest jak piszesz 50/5 Mbps:

216532325.png

Dziekuję za zainteresowanie tematem, oczywiście przetesuję ponownie inne hotspoty poza godzinami szczytu i dam znać o rezultatach.

Innowator
43 5 0

Dobrze powiedziane - po resecie uzyskano maksymalną deklarowaną przepływność po Wi-Fi. I to jest zgodne z zasadami pracy WiFi. Poniżej opis dlaczego i jak łatwo doprowadzić do spadku dostępnej przepływności (pomijam w tym oczywisty przypadek wielu dołaczonych do punktu dostępowego użytkowników).

Na początek kilka prostych informacji o WiFi - a dalej dlaczego spada przepływność....

Typowe parametry WiFi – nominalne transfery, typy modulacji:

• 802.11 ac – szybkość transferu 433, 867, 1300, 1733, ..., 6928 od 433 Mbps do 1,3 Gbps – wykorzystuje oba pasma WiFi 2,4 i 5 GHz; modulacja OFDM; wykorzystanie do 8 strumieni przestrzennych

• 802.11 n – szybkość transferu 100, 150, 300, 450, 600 Mbps bazuje na wykorzystaniu 2, 3 lub 4 strumieni przestrzennych – 2,4 GHz oraz 5 GHz modulacja OFDM

• 802.11 g – szybkości transferu 1, 2, 5.5, 6, 9, 11, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps – pasmo 2,4 GHz, modulacje HR-DSSS, CCK, OFDM

• 802.11 b – szybkości transferu 1, 2, 5.5, 11 Mbps – pasmo 2,4 GHz, modulacje HR-DSSS,CCK

• 802.11 a – szybkości transferu 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps – pasmo 5GHz, modulacja OFDM

Dostępne pasmo jest współdzielone przez wszystkich użytkowników i transfer maksymalny jest sumą transferów w obu kierunkach transmisji. Natomiast rzeczywisty transfer może być znacznie niższy i jest zależny od działań innych użytkowników sieci znajdujących się w pobliżu (poziom zakłóceń) - co jest dla większości oczywiste.

Najważniejszym problemem, o którym się najczęściej zapomina, to są urządzenia dołączone do danego punktu dostępowego np. wbudowanego w modem kablowy lub w ruter. Ponieważ każdy ze standardów WiFi jest kompatybilny wstecz, to urządzenia punktu dostępowego mogą obsługiwać urządzenia klienckie starsze i wolniej działające. Każdy ze standardów ma nieco inną modulację, której parametry dostosowywane są do warunków związanych z odległością od punktu dostępowego i poziomu zakłóceń (skokowe przełączanie transferu). Ponadto, żeby starsze urządzenie mogło być dołączone do sieci WiFi, punkt dostępowy musi się przestawić w tryb pracy zgodny z najwolniej działającym urządzeniem dołączonym do tego punktu dostępowego WiFi. Wtedy dostępna przepływność jest ograniczona do możliwości konkretnego trybu pracy – zgodnego z najwolniejszym urządzeniem.

O tym zapominają informować zarówno dostawcy najnowszych urządzeń WiFi, jak i personel techniczny instalujący urządzenia. Wystarczy, że ktoś dołączy w domu, po WiFi 2,4 GHz, np.stary telefon komórkowy z WiFi 802.11.b to przepływność całego segmentu WiFi siada.

Kolejnym powodem spowolnienia sieci jest oddalania się od punktu dostępowego. Wraz z wzrastającą odległością od punktu dostępowego urządzenia ( w tym również punkt dostępowy) będą musiały zmieniać tryb modulacji na dostosowany do najgorszego urządzenia, co będzie skutkować skokową zmianą przepływności dla wszystkich dołączonych do tego punktu dostępowego urządzeń. Tak więc przepływność może spaść w najgorszym przypadku do 1 Mbps . I może to trwać do czasu wyłączenia wszystkich urządzeń lub/i restartu punktu dostępowego. Wtedy następują ponowne negocjacje.

I co z tego, że mamy nowy dobry ruter WiFi, kiedy jedno dołączone stare urządzenie lub wychodzenie z zasięgu bez wyłączonego WiFi może wszystko sprowadzić do minimum….

Więc wracając do początku - po resecie punktu dostępowego przywracamy maksymalną przepływność, która się zmniejsza zgodnie z powyższym opisem....

Nauczyciel
524 139 24

@KrzysiekF 

Można sobie przestawić z trybu Mixed na 802.11n, oczywiście jak ktoś nie chce podłączać starszych urządzeń, przy okazji zmusimy tych korzystających z Wi-Free do korzystania z nowszych kart

Reset głównie był po to, żeby wyczyścić ustawienia i pobrać ponownie konfigurację, a test na nim, dlatego, że zdecydowanie bardziej wiarygodny niż z urządzenia za jedną lub więcej ścianą.

Sprawdziłam inne hotspoty na smartfonie i jest już wszędzie 50/5 Mbps na nadających Wi-Free Compalach (Giga Boxów jeszcze u mnie nie ma).

A ograniczenie było, szczególnie wyraźnie wskazywał na to upload do 1 Mbps bez względu na poziom sygnału i hotspot. Ważne, że wszystko wróciło do normy, Wi-Free to fajna usługa choć tak nielubiana, że mało kto nadaje

Tytan
1439 822 568

@KrzysiekF czemu ma służyć ten kolejny z Twojej strony wywód na pół ekranu monitora? To jakiś crossposting? Lokowanie produktu? Reklama podprogowa? Zrozumiałbym, gdyby to był pierwszy raz...

---------------------------------------

Przestrzegaj Zasad Społeczności UPC, a będziemy żyli w zgodzie.

Innowator
43 5 0

Chyba zostałem źle zrozumiany. Opisałem tylko własności techniczne WiFi i wszystko co opisałem bardzo łatwo zweryfikować. Wystarczą dwa urzadzenia podłączone do access pointa - jedno podłączone blisko a drugie np laptop lub telefon z wifi przenośne. Należy mierzyć przepływność z obu urządzeń np za pomocą choćby speedtestu. Następnie powtarzać oba pomiary w miarę oddalania się urządzenia przenośnego od access pointa aż poza granicę zasięgu.  Opisana sytuacja dotyczy wszystkich urządzeń WiFi a nie konkretnego producenta więc nie wiem o co chodzi z podejrzeniami reklamy podprogowej. Co mianowicie miałbym reklamować? Jaki sprzęt? Jaką technologię? Ja tylko piszę o ograniczeniach technoligii WiFi w której kolejne wersje  poprawiają jej działanie.

Konto zbanowane
441 160 27

Tak kolejy raz pół ekranu wiadomości, ale kompletnie nie na temat, jak najbardziej to co piszesz jest prawdą, ale to nie ma nic wspólnego z błędnie ustawioną predkością dla wifree, któe teraz jak widać zostało już poprawione.

Innowator
43 5 0

Oczywiście zgadzam się. Przełączenie na tryb  wyłącznie 802.11n jest rozwiązaniem problemu degradacji przepływności przez stare urządzenia. Ale to trzeba zdefiniować w Access Poincie, czyli trzeba mieć świadomość mechanizmów działania WiFi. Nie będzie możliwości korzystania ze starych urządzeń, ale sieć będzie lepiej działać. Natomiast mam pytanie - jakie są ustawienia domyślne w urządzeniach UPC? - jest to pytanie retoryczne, ale wydaje mi się, że przyinstalacji sprzętu instalatorzy powinni je zadawać abonentom, aby mieli świadomość czy wolą szybciej działajaca sieć WiFi , czy wsparcie dla starych urzadzeń w domu. Wtedy nie byłoby tylu zgłoszeń w sprawach źle działajacych sieci WiFi

Tytan
2156 820 71

@KrzysiekF 

Ale co ma problem z nie działaniem usługi wi-free wspólnego z problemem z nie działaniem WiFi?

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Nauczyciel
524 139 24

@KrzysiekF 

Niedogodności są od początku, bo Wi-Free to tylko wydzielony vlan i nadaje równolegle z podstawowym WiFi. Właśnie dlatego większość użytkowników wyłącza Wi-Free.

Tytan
Tytan
1976 979 157

@zuzia 

Właśnie dlatego większość użytkowników wyłącza Wi-Free.

widze masz precyzyjne dane 

skoro wiekszosc wylacza to jakim cudem tyle sieci WiFree jest dostepna?

-----
Trolli już nie widać?
Znakomicie!
Nauczyciel
524 139 24

@GDA 
Z ciekawości zapytam, Ty jesteś za Wi-Free? Bo różne opinie się tu przewijały:
https://forum.upc.eu/t5/dyskusja-ogolna/wi-free-kiedy-zniknie/m-p/14308

Chyba wiem skąd u Ciebie przekonanie, że jest tak dużo hotspotów, bo też widziałam ten materiał marketingowy

wi-free.jpg

Niestety rzeczywistość jest mniej kolorowa, pobieżny skan sieci wskazuje, że tylko nieliczne modemy nadają Wi-Free.

A sprawdzałam w wielu lokalizacjach w Polsce, dzięki Wi-Free oszczedzam pakiet danych komórkowych.

Innowator
43 5 0

Ja też od razu wyłączyłem z powodów o których pisałem. Na dodatek rozdzieliłem sieci na 2,4 Gb i 5Gb po to, aby stare urządzenia mogły działać po WiFi, najczęściej odwiedzających mnie gości miały dostęp do Internetu po WiFi. Ale to jest dobry punkt do postawienia wymagań na przyszłe urządzenia sieciowe. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie aby były dwa modulatory w jednym access poincie, niezależne dla WiFi lokalnego i WiFi free. Co

Nauczyciel
524 139 24

@Informatygnapisał(a):

@zuzia  jesteś w błędzie, większośc nie ma pojęcia o tej usłudze, a nawet jak wie co to to nie wyłączają, wyłącza jakiś mały promil osób, którym w czymś "to przeszkadza" (np kombinują ze starymi modemami) lub coś sobie próbują.

Nawet domyślna aktywacja Wi-Free klientom nie pomaga, na forach mnóswto porad "wyłącz Wi-Free" i to zbiera żniwo. A wyłączyć łatwo, wystraczy tylko kliknąć w przycisk w MOJE UPC.

W odróżnieniu od innych ja z tej usługi korzystam, a nawet z pewnych względów mam kontakt z osobami z różnych miejsc Polski, które też korzystają i stąd moje przemyślenia.

@Informatyg,  daj skan choćby ze swojej lokalizacji, zobaczymy ile nadaje Wi-Free w stosunku do tego ile by teoretycznie mogło

Tytan
998 587 81

@KrzysiekF napisał(a):

. Natomiast mam pytanie - jakie są ustawienia domyślne w urządzeniach UPC? - jest to pytanie retoryczne, ale wydaje mi się, że przyinstalacji sprzętu instalatorzy powinni je zadawać abonentom, aby mieli świadomość czy wolą szybciej działajaca sieć WiFi , czy wsparcie dla starych urzadzeń w domu. Wtedy nie byłoby tylu zgłoszeń w sprawach źle działajacych sieci WiFi

Tutaj się stanowczo nie zgodzę. Takie pytanie nie jest potrzebne, wskazane jest zachowanie jak największej kompatybilności z urzadzeniami które być może będzie posiadał klient. Nie zawsze się to udaje ale znacząco minimalizuje to ilośc zgłoszeń typu "Przyjechali do mnie goście i nie działa im internet na wifi". Dla Kowalskiego Wifi to Wifi i nie jest on w stanie jasno określić swoich potrzeb w tej dziedzinie.

-------------------------------------------

hosting
Nauczyciel
524 139 24

@Informatygnapisał(a):

Porad dotyczących wyłączenia wifi free jest tak samo dużo jak .... marudzenia o horizonie i connectbox, a jak się faktycznie popatrzy na skalę to i ludzie to kupują i są w większości zadowoleni i wifi free nie wyłączają, aktualnych danych ze swojej okolicy nie mam i nie chce mi się sprawdzać

Czyli tak sobie tylko piszesz? W moim najbliższym otoczeniu na 8 Compali Wi-Free nadaje 2, na dniach włączył się trzeci hotspot, ale jest "ślepy" (nie przydziela adresu).

I gdzie nie przeskanuję tam większość urządzeń UPC ma wyłączone Wi-Free. Zwracam na to uwagę, bo próbuję się łączyć z tą siecią nie tylko w domu, ale w najróżniejszych miejsach.

Chciałabym, żeby było odwrotnie i większość jednak nadawała, ale niestety tak nie jest i nie zanosi się na to. Z drugiej strony rozumiem racje tych co wyłączają.