UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Innowator
24 5 1

Re: Własny modem kablowy zamiast Compala

No to fakt, czas startu nie jest imponujący, ale że tak z ciekawości zapytam: ile razy dziennie robisz restart modemu? Przy postawionym serwerze nie będziesz go wyłączał, więc bardziej interesująca jest stabilność modemu. A ta jest obecnie więcej niż zadowalająca. U mnie już prawie miesiąc bez restartu, a poprzednio prawie dwa miesiace.

Czas działania urządzenia:24day(s)7h:9m:54s
Wykładowca
721 173 26

@AdamN, Jak już ktoś stawia sobie serwer, to dobrze jest mieć możliwość wykonania restartu modemu zdalnie, a najlepiej zaplanowania regularnych restartów. To najlepszy i najprostszy sposób na bezobsługową infrastrukturę. Cisco można zrestartować curl i zajmuje to jakiś 20 sekund, da się to fajnie okskryptować. Dla mnie każdy modem powinien mieć tak podstawową funkcjonalność. 

Profesor
1573 418 80

@zylxnapisał(a):

@AdamN, Jak już ktoś stawia sobie serwer, to dobrze jest mieć możliwość wykonania restartu modemu zdalnie, a najlepiej zaplanowania regularnych restartów. 

Jeżeli modem działa stabilnie to nie ma takiej potrzeby

https://zanimnapiszesz.info
Wykładowca
721 173 26

@MrPepka Jest. Gwarantuję Ci, że każdy profesjonalny sprzęt tego typu, nawet najbardziej stabilny, ma zaplanowane okresowe restarty. Nawet jeśli taki restart potrzebny jeest raz na dwa miesiące, ale taka potrzeba zdaży się gdy akurat nie ma nas w domu ( nie daj Boże jesteśmy na drugim końcu świata), a pilnie potrzebujemy połączyć się z serwerem to jesteśmy w ciemnej dziurze. Ja przykładowo opekuję się małą siecią zbudowaną na potrzeby monitoringu, dostarczenia WiFi na dużej powierzchni i obsługi VPN. Sieć zbudowana jest na stosunkowo tanich podzespołach konsumenckich, tak samo kamery IP. Dzięki temu, że każde urządzenia ma zaplanowany regularne restarty, przez ostatnie 14 miesięcy całość nie wymagała jakiejkolwiek ingerencji z mojej strony i wszystko działa bez zarzutu. Bez automatycznych restartów, nawet gdyby każde z urządzeń działało stabilnie przez kilka miesięcy, to i tak kosztowało by mnie to znacznie więcej wysiłku. Jechać gdzieś 25km by zrestartować kamęrę czy router nie jest przyjemnie. Sam odpowiedz sobie na pytanie ce lepsze: liczenie w ciemno że sprzęt się nie zawiesi, czy wiedza, ze gdy do takiej sytuacji dojdzie, urzadzenie się zrestartuje i będzie w pełni operacyjne w ciągu 20 sekund?  

Profesor
1573 418 80

Mój router takowych okresowych restartów nie ma zaprogramowanych i nigdy nie miałem potrzeby ręcznego zrestartowania go. Podobnie z modemem. Powtarzam więc jeszcze raz. Jeśli z modemem nie ma problemów to NIE ma potrzeby restartowania go z zewnątrz. Taka funkcja może też oznaczać kłopoty bo haker przez public IP może dobrać Ci się do modemu i go zrestartować

Wykładowca
721 173 26

@MrPepka, Więc tysiace net adminów muszą być w błedzie. Ale dobrze, że napisałeś, może to ich uświadomii Ja osobiście jeszcze niespotkałem sprzętu który nigdy nie potrzebował by restartu, choć najlepsze dawały radę działać kilka lat. 

PS: Przy prawidłowej implementacji nie musisz się obawiać, że jakiś haker zrestartuje Ci modem.

Profesor
1573 418 80

To może inaczej. INDYWIDUALNY klient NIE potrzebuje takiej funkcjonalności. Lepiej?

Wykładowca
721 173 26

@MrPepka, Jestem klientem indywidualnym i z takich funkcji korzystam. Zgoda, że pewnie 70% klientów UPC takiej funkcji nie potrzebuje, a jak im coś zię zepsuje to dzwoniana infolinie i słyszą słyne "proszę odpoąć modem z prądu i poczekać 30 sekund".  Specjalnie pisałem o osobach, które stawiają w domu własny serwer, dla nich taka funkcjonalność była by przydatna. 

Profesor
1573 418 80

@zylxnapisał(a):

Specjalnie pisałem o osobach, które stawiają w domu własny serwer 

A takich jest mniej niż 10% i dlatego ta funkcjonalność nie jest potrzebna. I jeszcze raz aż do porzygu powtórzę. Jak modem jest stabilny to NIE ma potrzeby jego RĘCZNEGO restartu. Modem potrafi sam się zrestartować jak są problemy jakieś

Użytkownik
16 0 0

Właśnie podałeś odpowiedź na pytanie dlaczego potrzebna jest możliwość zdalnego restartu. U Ciebie modem nie musiał być restartowany przez miesiąc lub dwa. A co jeśli się zawiesi własnie w czasie wyjazdu np.na urlop.

Oczywiście jest rozwiązanie, które często stosowałem w rozwiązaniach "wysoce profesjonalnych bez funkcji restartu" takich jak omawiany modem. Wykonuje się dodatkowy hardware, który może sterować przekażnikiem odcinającym zasilanie modemu. Wtedy można bądź w określonych terminach (dni, godziny itp.) wyłączać zasilanie modemu np. na 20sekund lub też przy braku możliwości wykonania kontrolnego połączenia z domowego serwera na wskazany adres IP .

Można do tego np. wykorzystać gotową listwę zasilającą ze sterowaniem po IP.

Profesor
1573 418 80

Ja jak wyjeżdżam na urlop to wyłączam i modem i router z prądu. Jeśli modem się zawiesi to można go zdalnie zrestartować wspomnianą przez Ciebie listwą sterowaną przez Wi-Fi lub gniazdkiem z Wi-Fi. Ja wiem, że to koszty, ale biorąc pod uwagę, że Wasze potrzeby (nie obraźcie się) są niszowe to lepiej zakupić taką listwę i sterować z internetu urządzenia do niej podłączone niż czekać na operatora

Wykładowca
721 173 26

@MrPepka

Na operatora oczywiście nie ma co czekać i jak ktoś ma takie potrzeby to musi sobie radzić sam. ja tylko napisałem, że jak ktoś stawia sobie własny serwer, to fajnie mieć taką funkcjonalność na modemie/routerze gdyż to wiele ułatwia. 

Profesor
1573 418 80

@zylxnapisał(a):

Ja tylko napisałem, że jak ktoś stawia sobie własny serwer, to fajnie mieć taką funkcjonalność na modemie/routerze gdyż to wiele ułatwia. 

Fajnie byłoby miec wiele innych funkcjonalności typu Bluetooth, ZigBee czy Z-Wave w modemie czy routerze, ale modem (czy tam mdoemo-router) dla ISP ma działać i TYLKO działać. Popatrz na Vectrę. Oni to dopiero blokują wszystko na modemo-routerze tak, że nawet się do niego nie możesz zalogować więc w UPC i tak mamy luksus

Innowator
24 5 1

A czy CB przypadkiem nie ma jakiegoś watchdoga na pokładzie, który sam restartuje urządzenie w przypadku problemów? Niedawno prawie wszyscy (w tym ja) narzekali, że CB restartuje się kilka razy dziennie. W moim przypadku była to ewidentnie sprawa ilości nawiązywanych jednocześnie połączeń. Obecnie mogę się z perwersyjną przyjemnością rajcować wynikami uptime Modem bez restartu działa prawie miesiąc, router - ponad dwa miesiące, serwer - 15 dni. W routerze i serwerze oczywiście jest możliwość zaplanowania restartów, ale nigdy mi to nie przyszło do głowy i nie widziałem takiej potrzeby. Zawsze sądziłem, że jak najdłuższy nieprzerwany czas pracy jest najważniejszy. Nawet UPSa zainstalowałem

Profesor
1573 418 80

@AdamNnapisał(a):

A czy CB przypadkiem nie ma jakiegoś watchdoga na pokładzie, który sam restartuje urządzenie w przypadku problemów? 

Jak najbardziej ma. Właśnie na wypadek gdyby modem się zawiesił i żeby nie trzeba go było restartować