UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyskusja ogólna

ROZWIĄZANE
Nauczyciel
508 100 3

Wybór soundbara

Proszę o pomoc w wyborze soundbara.

Budżet ok.2000 zł.

Żona kategorycznie nie zgadza się na kino domowe.Brak miejsca na dodatkowe głośniki.

Zależy mi na dobrej jakości dźwięku

podczas słuchania muzyki i oglądania filmów.

3 modele biorę obecnie pod uwagę:

JBL BAR 3,1

SONY HT XF9000

SAMSUNG HW-N650

czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Z góry dziękuję za pomoc.

.....................................................................................................
Max, Eleven, HBO GO, C+ Prestige, Netflix 4K, Amazon Prime Video
19 ODPOW. 19
Naukowiec
942 243 39

Re: Wybór soundbara

@Szeptacz, Jaki masz TV, co chcesz podłaczyć do soundbara i ajk, czego będziesz głównie słuchcał z soundbara (TV przez dekoder, TV z telewizora, muzyka, filmy z aplikacji w TV np Netflix, Filmy na Blueray)

Nauczyciel
508 100 3

@zylx

Dzięki za zainteresowanie tematem

Przez soundbar chcę poczuć chociaż namiastkę kina domowego.

Wiadomo, seans filmowy, posłuchać muzyki z Tidala , nie wykluczam wkrótce Netfilxa 4K.Tak żeby dźwięk był dobry zarówno z telewizora jak i dekodera Horizon.

Przy okazji koniecznie trzeba to podłączyć kablem HDMI AUX czy wystarczy przez zwykłe HDMI?

Model telewizora to Sony z 2015r seria XD 9305.

Na allegro znalazłem jeszcze

Yamaha YAS 207.

Jakimś audiofilem nie jestem, ale zależy mi na dobrej barwie dźwięku.

Trochę średnio orientuję się w opisach technicznych sprzętu.

.....................................................................................................
Naukowiec
942 243 39

To po kolei. Telewizor podłaczasz do soundbara za pomocą HDMI ARC, zaś najlepiej jest podłączyć wszystkie inne urzadzenia za pomoca hdmi do soundbara. Wtedy soundbar wyłapuje sobie dźwięk, a obraz przekazuje dalej na TV. Jako że masz TV 4k, pewnij się, że soundbar jest w stanie przekazać 4k60p z hdcp 2.2. Jeśli chcesz namiastkę kina domowego, to wybierz soundbar 3 kanałowy który dodatkowo może współpracować z bezprzewodowymi tylnym satelitkami. Największy problem jest z Tidalem, mało który sprzęt go wspiera. Rozwiązaniem będzie soundbar z wbudowanym chromecasetm. Jak nie to zostaje stremowanie przez bluetooth. 

Jeśli Netflixa chcesz oglądać z apki w TV, to upewnij się, że twój TV przetworza Dolby Digital Plus na Dolby Digital przy połączeniu ARC (w Sonym powinno działać, ale sprawdz). 

Z soundbarów które zaproponowałeś:

JBL BAR 3,1:

Na plus:

-3 wejścia HDMI

-3.1 kanałowy

Na minus

-Charakterystykę dźwięku ma taką, że nadaje się do słuchania muzyki tanecznej z dużą ilością basów. Jak ktoś lubi dużo basów to ok, jak ktoś woli bardziej naturalny dźwięk to będzie zawiedziony.

- brak wsparcia dla Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS-MA itp.

SONY HT XF9000

Na plus

-wbydowany Chromecast

-wspiera praktycznie wszystkie formaty dźwięku

-gwarancja dobrej współpracy z twoim TV

-eARC

-w miarę naturalny dźwięk, choć tony średnio są trochę przycięte (taka charakterystyka jest generalnie lubiana przez ludzi, a znienawidzona przez audiofilii) 

Na minus:

-tylko 2.1

-tylko 2 wejścia HDMI

SAMSUNG HW-N650

Na Plus:

-Dosyć naturalny dźwiek, płaski dźwięk

-Możliwość podpięcia dodatkowym głośników tylnych sprzedawanych oddzielnie do prawdziwego 5.1

-3.1 kanałowy

Na minus

- problemy z arc (mnie sie udało wyciagnąć po ARC tylko LPC2.0, nie wiem czy to poprawili)

- tylko DTS i DD, brak DD+, DD THD itp.

- tylko jedno wwjście HDMI

Yamaha YAS-207 - nie miałem okazji posłuchać na żywo, po specyfikacji, czego brakuje

- brak DD+ itp

- tylko 1 hdmi in

- prawdopodobnie tylko 2.1

Mam nadzieję, ze pomogłem. 

Nauczyciel
508 100 3

Super, za obszerne wyjaśnienia.

Przyznaję rozmawiałem ze sprzedawacami w Media Expert, Euro AGD i Media Markt i żaden w taki sposób nie rozjaśnił mi w taki tego tematu.

No może tylko w markowym punkcie Sony zostałem najlepiej obsłużony.

Przemyśle sobie teraz na spokojnie sprawę i na razie coś mi podpowiada wybór soundbara Sony.

Dzięki

Naukowiec
942 243 39

Jak coś, ja po ponad 3 miejscach szukania i testowania praktycznie każdego sensownego soundbara na rynku zdecydowałem się na Sony ht-zf9 z dodatkowymi tylnymi głośniczkami, które można dokupić za złotówkę. Trochę przekracza tówj budżet, ale mogę gorąco polecić. Prawdziwe 5.1 bez udziwnień, obsługuje wszystkie formaty, eARC, Jedyny minus mało wejść HDMI (ale z earc da się to obejść w przyszłości) i udawany atmos, ale w takiej cenie i tak trudno o prawdziwy dźwiek Atmos. 

Nauczyciel
508 100 3

@zylx

W sumie mógłbym wziać pod uwagę też Twój soundbar, skoro potwierdzasz pozytywną opinię.

Pomijając cenę, czy mój telewizor będzie w stanie"wycisnąć" z tego sounbara pożądany efekt?

Z tego co wiem Dolby Atmos nie jest raczej obslugiwany przez telewizor. Pytanie czy warto  aż tyle dopłacić.? Jest jeszcze coś ciekawego w takim przedziale cenowymmiędzy 2000-3200?

2,1 czy 3,1-5,1 czy ta specyfikacja jest az tak mocno odczuwalna?

Naukowiec
942 243 39

Wiesz, każdy ma indyidualne potzreby i czego innego oczekuje od sprzętu który kupuje. Ja kupując grajbelkę szukałem czegoś co zastapi kino domowe i da namiastę dźwięku przestrzennego, a dodatkowo będzie się na tym dało słuchać muzyki z spotify. Mam sporą kolekcję filmów na NASie zrippowanych z płyt BlueRay, większość ma ścieżki DTS-MA i Dolby True HD (odtwarzam na przystawce z androidem  podpietej pod soundbar), sporo też czasu leci u mnie Netflix który dźwięk przestrzenny daje w Dolby Digital Plus. W moim wypadku, kupienie sprzętu  który tych kodeków nie obsługiwał mijało by sie z celem, Z drugiej strony może być ktoś, kto po prostu nie jest zadowolony z dzwięku jaki daje jego TV i kupuje grajbelkę by mieć lepsze stereo. Dla takiej osoby większość rzeczy o których piszę nie ma znaczenia. 

Atmos nie jest na pewno wspierany przez twój TV, ale pamiętaj że do soundbara mozesz podpiąć nie tylko TV. Np mając xboxa czy tanią przystawkę do tv już możesz korzystać z ścieżek True HD czy  Atmos. 

Twój TV po arc będzie w stanie wysłać do grajbelki lpcm2.0, Dolby Digital, DTS i być może w najlepszym przypadku Dolby Digital Plus. Reszta kodeków bedzie dostępna dla urzadzeń podpiętych przez hdmi do soundbara. Nawet niektóre kanały w UPC są z Dolby Digital Plus.

Wracając do twoich pytań, przy dźwięku 2.1 mamy de facto zwykle stereo z lepszym basem, przy 3.1 dialogi są odtwarzane z kanału centralnego, a kanały boczne służą do poszerzenia sceny, 5.1 daje dźwięk przestrzenny z efektami z boku/tyłu. Ja chciałem dźwięk przestrzenny, wiec w moim wypadku warto było dopłacić do zestawu 5.1. Jak dźwięk przestrzenny Cię nie interesuje, to nie waro dopłacać do czegoś, z czego pewnie i tak nie będziesz korzystać. 

Co do innych grajbelek z tego przedziału cenowego, to wszystko zależy czego oczekujesz. Jedną z lepiej brzmiących jest Sonos Playbar, kosztuje w okolicach 3k, obsługuje tidala. Jednak w zestawie nie ma subwoofera który kosztuje kolejne 3k .Można też dodać tylne satelitki.  Ale całość nie obsługuje nawet DTS. bardzo ładnie też gra Bose 500, kosztuje powyżej 2k, w zestawie również nie ma subwoofera, można też oddzielnie dokupić tyły, brak obsługi DTS która dochodzi w modelu 700 (jak chcesz miec Dolby Digital Plus, True HD i multichannel PCM w Bose, to najtańszy model tego producenta kosztuje bagatela 16k zł) . Obie grajbelki w podstawowej wersji sprawdzą się jako sprzęt poprawiający dźwięk z tv i do słuchania muzyki. Weszły też do sprzedaży soundbary POLK, ale szczerze, nie miałem jeszcze okazji ich posłuchać. 

Nauczyciel
508 100 3

Dolby Digital Plus? Na jakich kanałach znajde taką jakość dźwięku  ?CI+ / Horizon po zauważalnej jakośći obrazu można to samo odnieść do odtwarzanej muzyki...?

Na razie to soundbar ma mi slużyc jako podklad muzyczny do oglądania telewizji/ HBO OD/ You Tube/ mam wgraną aplikacje TIDAL/ może zdecyduje sie na Netflixa 4K.

Rozumiem ,że Dolby Atmos przyda się dopiero jak kupię odpowiedni odtwarzarz obslugujący taki format, bo np. aktualizacja Androida nie  wchodzi w przyszłośći w rachubę?

Naukowiec
942 243 39

DD+ to nie jakość a kodek.  Jak ostatnio na szybko szukałem to jest na przykład na kanałach 4Fun, wrzucałem nawet zrzut ekranu tutaj na forum. Dolby Atmos nie jest oddzielnym kodekiem i jedynie zestawem metadancyh, może wykorzystywać dwa kodeki:  stratny DD+ (tak np działa Atmos z Netflix) i bezstratny Dolby True HD (atmos na płytach 4k BluerRay). Jeśli twój TV potrafi przekazac po ARC DD+ to potrafi tez przekazać DD+ z Atmosem np z KODI i żadna aktualizacja nie jest potrzebna. Jesli nie potrafi, to nie liczył bym że aktualizacja to rozwiążę, chociaż Sony już ostanio razm mnie mocno zaskoczyło wprowadzając do soundbarów eARC. Przy czym Atmos z Netflix jest sztucznie ograniczony do kilku urzadzeń, których producenci odpowiednio posmarowali Netflixowi. Niektórym udaje sie to obejść. Z innych aplikacji bedzie działać. 

Dla mnie atmos, w konfiguracji głośników 5.1 to tylko dodatek. Jakiś efekt jest, ale żeby faktycznie skorzystać z mozliwości formatu trzeba by mieć przynajmniej 7.1.2. Nie rozumiem części o Horizoni/CI+

Nauczyciel
508 100 3

@zylx

Reasumując.Już ostatnia kwestia, przy okazji  dzięki za wyczerpujące odpowiedzi i cierpliwość.

Na dzień dzisiejszy to co "daje "UPC to "tylko"  Dolby Digital, ewntualnie na wybranych kanałach DD+.Z ciekawości zauważasz różnicę w jakości odtwarzanej muzyki?

Netflix, YouTube, Tidal-tu znajdę lepszą jakość dźwięku- i tu ma sens wybierać sprzęt oferujący więcej niz DD, Surround

* Znalazlem informację, że jeszcze w tym roku ma się pojawić sounbar od Sharpa za 2500 zł z Dolby Atmos.

Jest tu 3,1 opcja kanałów i sporo obsługiwanych kodeków...

Magnifi Max niby fajny ale bez Atmos i mało przetwarzanych formatów.

Naukowiec
942 243 39

To nie jest kwestia czy słyszę różnice tylko czy będzie działać czy nie Jeśli plik czy aplikacja, np Netflix daje dźwięk w DD+, twój soundbar tego  nie obsługuje, a urządzenie na którym oglądasz nie jest w stanie przedłużyć w locie DD+ do DD lub PCM 2.0  to nie usłyszysz nic. Przy czym, taka konwersja będzie zawsze stratna, zwłaszcza w przypadku PCM 2.0, gdzie większość kanałów zostanie wycięta. DD+ , DTS-MA czy DD THD ma sens, jeśli wiesz, ze będziesz z tych formatów korzystał. 

A czy słyszę różnicę pomiędzy DD+ a DD? Pobrałem specjalnie demo Dolby i słucham. Wydaje mi się ze słychać, ale tutaj jest duża różnica bitrate, DD+ ma 1,7mbs, a DD 0,6mbs. Jeśli chodzi o youtube czy tidala  to nie  potrzebujesz DD+ ani nawet DD. Tidal jest w AAC lub Flac, zaś youtube w aac. 

Nauczyciel
508 100 3

Zdecydowalem się na zakup soundbara. Udało mi się nie przekroczyć założonego budżetu. Sporo plusów za np. różnicę w jakości dźwięku , kompaktowy rozmiar-listwa , subwoofer i wszystko ładnie sobie chodzi. Liczba kanałów 5,1-(na razie sprawdzając możliwośći na C+, udało się uzyskać dość fajny przestrzenny efekt)

Co ciekawe, zauważyłem  z uwagi na możliwość porównania dźwięku przetwarzanego z udzialem wejścia przez Horizon i przełaczając na wyjście cyfrowe na kartę CI+ jest tu  na korzyść doznań związanych z odsłuchem np. trybu Surround, jest bardziej dynamiczny i mniej "płaski".

Listwa podlączona do telewizora kablem HDMI z wejsciem ARC.

GDA
Pan Abonent ;-)
1424 660 114

dla mnie odsłuch dzwiekow z listwy jest tym samym co w latach 70-tych ub wieku przeslony w kolorowe pasy zakładane na b/cz telewizory które dawaly namiastkę telewizora kolorowego

---
Nie mów do mnie szeptem.
Zimne nóżki w galarecie? Nie znoszę!
Nauczyciel
508 100 3

@GDA

Ja mam troszkę inne zdanie na ten temat.

Taki system naglośnienia powinien być fabrycznie montowany wraz z telewizorem.

Ktoś na tym robi dobry biznes. Pozbawiając telewizor (np. mój kosztowal 3 lata temu ok 7000 tys) "normalnego" nagłośnienia, wręcz zalecając w testach  dolączenie soundbara czy systemu kina domowego.

Cóż, w salonie połączonym razem z kuchnią na dość małej powierzchni -narożnik na wprost rtv z telewizorem "grajbelka" do posłuchania czy audycji filmowej , czy np. Tidala to skromne ale na razie wystarczjące rozwiązanie