UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Giga ConnectBox

Konto zbanowane
605 162 28

Re: Brak dostępu do GUI modemu w bridge - diagnostyka

@F1lenapisał(a):

Tu działa magia, bo o ile 192.168.100.1 jest dead w pingu to www jest dostępny.

Ping na 192.168.100.1 jest kluczowy w diagnostyce, jeśli brak odpowiedzi lub giną pakiety, coś złego dzieje się z intefejsem lokalnym w modemie (przyczyna do wyjaśnienia), a na nim wisi serwis www i w związku z tym również może działać nieprawidłowo.

Najprościej puścić ping na 192.168.100.1, nie odpowiada (a powinien zawsze, nawet jak nie ma internetu) więc nie pozostaje nic innego jak zgłosić usterkę.

Można ustawić test na 24h albo dłużej, są bardziej specjalistyczne narzędzia niż ping, niektóre rysują ładne wykresy, na których będzie widać, kiedy są te przestoje.

Konto zbanowane
605 162 28

Napiszę trochę dokładniej jak testować.

Dla Windows PingPlotter, można równolegle wykonywać dwa testy na 192.168.100.1:

- ICMP, interwał 1 sekunda

- TCP, port 80, interwał 1 sekunda

Podobnie na Linuksie lub routerze z OpenWrt np. dość lekkim programem FLENT, który potrafi generowac graficzne wykresy z wynikami.

FLENT.jpg

@F1le, w Mikrotiku z pewnością masz jakieś narzędzie do diagnostyki.

Innowator
54 10 0

Mam narzędzia, ale , problem jest taki, że przez 90% czasu ping do 192.168.100.1 nie dochodzi a cały net działa jak ta lala i jak to wyjaśnić (3 modemy zmienione i jest tak samo)? Z jednej strony tak jak piszesz całe www nie powinno działać jak ping do bridge'a nie dochodzi a u mnie wszystko działa.

Router sobie chodzi na klasie 192.168.0.0/24, może powinienem ustawić to na 192.168.100.0/24 ? A jeżeli miksuje klasy to może jakiś wpis w tablicy route i coś pomijam.

Natomiast router mam ten sam i te same ustawienia co przy 500Mbit/s - tam nie miałem żadnych problemów a z 1000Mbit/s już mam. Właśnie zwisa walnął :

-ping onet.pl wp.pl 8.8.8.8 działa

- załadować onet.pl wp.pl - pisze TIME OUT.

- ping 192.168.100.1 - dead.

Innowator
54 10 0

Wszyscy co macie tryb BRIDGE i za nim router swój... Używanie adresacji takiej jak modem czyli 192.168.100.0/24 czy macie inne adresacje?

Innowator
38 14 0

http://192.168.100.1/

Ani razu nie zdażyło mi się, żebym nie mógł się zalogować.

Konto zbanowane
605 162 28

// część wypowiedzi została usunięta przez naruszenie zasad Społeczności UPC - uwaga nic nie wnosząca do tematu. Zadano pytanie i udzielono odpowiedzi - moderacja.//

@F1le, prawidłowe działanie www, to nie tylko mignięcie strony logowania, ale też dostępność wszystkich podstron, możliwość wykonania resetu, restartu z poziomu GUI, pingu i tarceroute (jesli macie te opcje), ogólnie do sprawdzenia każda zakładka.

Interfejs 192.168.100.1 jest kluczowy, bo na nim działają pozostałe usługi (www, DHCP) więc jeśli nie odpowiada na ping, logiczne, że z resztą usług będą problemy, od niedostępności po mniej charakterystyczne typu pojawianie się i znikanie, zawieszanie itp.

W sytuacji, kiedy wszystko pracuje prawidłowo nie jest w ogóle potrzebne dodawanie tras, czy przypisywanie adresu na karcie na sztywno, to powinno działać samo, z automatu. Przykładowo na Ubee w bridge wbijam się na 192.168.100.1 zarówno z routera jak z komputera do niego podpiętego i odpowiada na ping zawsze:

diagnostyka.jpg

Uważam, że sam fakt, że macie problem z dostaniem się na adres 192.168.100.1 już jest niepokojący i świadczy o problemach z modemem, a kolejne mogą być z internetem. Podsumowując, sugeruję wykonywanie testów na 192.168.100.1 i załączenie ich do zgłoszenia do UPC.

Nie pytajcie mnie dlaczego tak się dzieje, nie mam Gigaboxa, nie jestem specjalistką od modemów i DOCSIS, przeczytałam tylko kilka instrukcji serwisowych Odpowiedzi oczekujcie od UPC.

Konto zbanowane
605 162 28

@Miłosz, może przestałbyś się juz kompromitować z cenzurowaniem moich postów? Po prostu daj bana za nic zamiast kasować cześć wypowiedzi bez sensu.

Moderator
75 7 13

@zuzia Wyjaśnienia udzieliłem w edycji. Wstawka o tym że wiesz, że komuś działa była zbędna.  O dziwo reszta została. 

Skoro takie Twoje życzenie... 

Innowator
54 10 0

@F1le, prawidłowe działanie www, to nie tylko mignięcie strony logowania, ale też dostępność wszystkich podstron, możliwość wykonania resetu, restartu z poziomu GUI, pingu i tarceroute (jesli macie te opcje), ogólnie do sprawdzenia każda zakładka.
Interfejs 192.168.100.1 jest kluczowy, bo na nim działają pozostałe usługi (www, DHCP) więc jeśli nie odpowiada na ping, logiczne, że z resztą usług będą problemy, od niedostępności po mniej charakterystyczne typu pojawianie się i znikanie, zawieszanie itp.

3 modemy w 1 miesiąc i 3x takie same kłopoty to ja wątpie, że to problem modemu ... Musze to kiedyś nagrać i Wam pokazać jakie jaja się u mnie wyczyniają. Chociaż może tu na UPC narzekam, a to router się wywala... Hmmm... 

Innowator
54 10 0

Walka trwa ... Na razie duży postęp w znikaniu pingu do 192.168.100.1, czyli wywalaniu się całego GUI...

Na routerze mikrotika włączyłem co 1000ms netwatcha, czyli agenta czy tam inaczej mówiąc demona, który raz na sekundę wysyła ping do 192.168.100.1 i każe mu "nie zasypiać"...

zero zwiech w logach na ponad 24h a to się nie zdarzało. Strona 192.168.100.1 cały czas żyje, jak to przeżyje 3 doby to będę w niebo wzięty...

Od zawsze miałem wrażenie a raczej podejrzenia, że te modemy i te moje zwiechy z brakiem dostępu do 192.168.100.1 to kwestia przechodzenia modemu w tryb jakiejś oszczędności energii i gdzieś przysypiania choć głowy i ręki za to sobie uciąć nie dam... No cóż testuje przez 3 doby i zobaczymy.

Innowator
38 14 0

Ja bym się bardziej zastanowił czemu jednym działa GUI w trybie bridge a innym nie.

Innowator
54 10 0

@rbejnapisał(a):

Ja bym się bardziej zastanowił czemu jednym działa GUI w trybie bridge a innym nie.

To nie tak, że GUI nie działa... U mnie po restarcie działa jak ta lala, ale po kilku godzinach pracy nagle zaczyna gubić ping (co nie znaczy, ze go zgubil), ale nie wpływa to na jakoś pracy, jednak dłuższe zgubienie pingu kończy się przerwaniem dostępu do neta i albo sam modem chyba coś z tym robi bo po ok 10min sam się modem doprowadza do porządku (jak nie wiem), albo szybciej - restart manualny modemu.... W trakcie jak sobie pogubi pingi zanim zgubi go permanentnie też aplikacje mają chwilowe problemy (ale to sekundowe bym powiedzial) z dostepem do internetu.

Mam check i po 1d i 14h ZERO jakichkolwiek błędów od momentu zaimplementowania netwatcha na routerze moim, który co sekundę w tle pinguje 192.168.100.1 i w/g mojego domyslu nie pozwala mu "przysnąć"...

Innowator
54 10 0

Trzymajcie kciuki ... 4 modem i wersja 8 na pokładzie... Poziom gubienia pingów i przywieszek netu był taki że chciałem ten modem wywalic za okno... No i 4 modem wpadł (1wszy padł totalnie nawet podświetlenie się nie paliło, 2-3 to problemy z pingiem wypadający i co za tym idzie przerywaniem dostępu do neta losowo czasem na 2-3 min czasem na 20min).

V6 modemu - nawet działała, ale padła

V7 modemu - szt 2 ciągłe wypadanie pingów po 3-4min aż do poziomu 20min (reboot modemu potrzebny)

V8 modemu - moja 1wsza sztuka - ciekawe co tu się stanie...

Przepraszam UPC, ale Panowie instalatorzy suchej nitki nie zostawiają na wersji 1Gbit/s jeżeli chodzi o problemy z modemami i siecią...

mspaint_2020-01-07_13-06-34.png

Highlighted
Tytan
2499 552 122

Sprawdźcie proszę takie rozwiązanie:

1. W routerze w tablicy ARP wpiszcie adres MAC który znajdziecie pod spodem GCB (MTA MAC) i IP 192.168.100.1

2. W tabeli statycznego routingu wpiszcie IP 192.168.100.1 z maską /32, a jako bramę wpiszcie IP Waszego routera

Dajcie znać czy GUI działa pod 192.168.100.1 lub pod 192.168.0.1 (czasami pod tym IP też działa GUI nawet w trybie modemu)

Tytan
2499 552 122

Mała poprawka do punktu 2. Jako bramę należy wybrać interfejs na routerze do którego jest podłączony modem, nie IP routera