UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Horizon Go

Highlighted
Użytkownik
3 0 0

[Kubuntu 16.04] Chrome - widevine szyfrowanie

Brak możliwości oglądania pod Linuksem.

Jeszcze tydzień temu było to możliwe, a od wczoraj już nie ma takiej możliwości.

Co takiego musiało się zmienić, że dla systemów Linux przestał być przydzielany token umożliwiający oglądanie?

I czy pomimo tego, że system Linux nie jest wspierany to jednak zostanie przywrócona możliwość oglądania?

Widevine_cdm_version: 4.10.1610.02

Screenshot_20200112_214249.png

16 ODPOW. 16
Highlighted
Moderator
121 55 37

Re: [Kubuntu 16.04] Chrome - widevine szyfrowanie

@Raknor  Witaj na naszej Społeczności,

jak sam wspomniałeś, nie wspieramy Horizon Go pod Linuksem, niemniej jednak chciałbym zapytać czy np. miała miejsca jakaś aktualizacja Chrome albo korzystasz z jakichś "dodatków' do przeglądarki, które mogłyby w jakiś sposób blokować możliwość odtwarzania?

Spróbuję uzyskać jakieś informacje odnośnie tej kwestii. W razie czego, odpowiedź zostawię w tym wątku.

Pozdrawiam
Adrian
Moderator Społeczności UPC

Highlighted
Inspirator
5 1 0

@Adrian A skąd informacja, że nie wspieracie Linuksa? Nigdzie nie ma o tym słowa. Do tej pory wszystko działało, teraz są problemy. Co ciekawe, inne strony korzystające z widevine działają bez problemu.

MAC OS X też nie wspieracie? Bo dokładnie to samo dzieje się w chrome na Mac OS X. 

Highlighted
Moderator
121 55 37

@fuzzywuzzy jest to ujęte w wymaganiach usługi Horizon Go. Oczywiście mimo iż, nie gwarantujemy prawidłowego działania HZN Go pod Linuksem, nie oznacza to że nie będzie ona działać. Po prostu nie oferujemy wsparcia dla tego systemu.

Z tego co zauważyłem, użytkownik @Raknor nie ma prawdopodobnie najnowszej wersji Linuksa, więc to może być jedną z przyczyn.

W kwestii MAC OS, postaram się to jeszcze zweryfikować.

Pozdrawiam
Adrian

Highlighted
Użytkownik
3 0 0

Sprawdziłem zarówno Kubuntu 18.04.3 jak i Linux Mint 19.3 => Nie działa.

Highlighted
Moderator
16 0 2

Cześć @fuzzywuzzy 

podaj proszę więcej szczegółów o Twoim urzązeniu Apple:

MAC OS X to która dokładnie wersja systemu?

Jakiej przeglądarki uzywasz? (nazwa i wersja)?

Jaki to jest sprzęt (iMac, Mac Pro, MacBook Air itp.)?

Pozdrawiam Michał

Highlighted
Inspirator
5 1 0

@Michałnapisał(a):

Cześć @fuzzywuzzy 

podaj proszę więcej szczegółów o Twoim urzązeniu Apple:

MAC OS X to która dokładnie wersja systemu?

Jakiej przeglądarki uzywasz? (nazwa i wersja)?

Jaki to jest sprzęt (iMac, Mac Pro, MacBook Air itp.)?

Pozdrawiam Michał

Mac OS X Catalna, Safari oraz Chrome 79. Mac Book Pro z 2018.

Sprawdziłem jeszcze na chromebooku i też nie działa. Tak samo na starszych urzadzeniach z systemem Android (4).

@Adriannapisał(a):

@fuzzywuzzy jest to ujęte w wymaganiach usługi Horizon Go. Oczywiście mimo iż, nie gwarantujemy prawidłowego działania HZN Go pod Linuksem, nie oznacza to że nie będzie ona działać. Po prostu nie oferujemy wsparcia dla tego systemu.

A gdzie znajdę te wymagania? Znalazłem tylko to, a tam nic o jakimkolwiek systemie operacyjnym nie pisze: https://pytania.upc.pl/?q=fact_1006968

Highlighted
Moderator
121 55 37

@fuzzywuzzy  dziękuję za dodatkowe przykłady, nie ukrywam że było to niezbędne do eskalacji sprawy. Jeśli uda się ustalić coś więcej to przekażę informacje tutaj.

P.S. Wybacz, mój błąd (pisałem o wymaganiach, natomiast chodziło o warunki korzystania z Horizon TV):  https://www.horizon.tv/pl_pl/warunki-korzystania.html

a) komputery osobiste  (stacjonarne lub laptopy), wyposażone w system operacyjny Windows lub MAC OS z zainstalowaną przeglądarką internetową Internet Explorer/Mozilla Firefox /Safari oraz wtyczką Silverlight;

b) inne urządzenia przenośne typu smartfon lub tablet  wyposażone w system operacyjny Windows 10, Android 4.X lub wyższy, albo IOS8X lub wyższy, umożliwiające dostęp do Sieci Internet.

Pozdrawiam

Adrian

Highlighted
Inspirator
5 1 0

@Adriannapisał(a):

@fuzzywuzzy  dziękuję za dodatkowe przykłady, nie ukrywam że było to niezbędne do eskalacji sprawy. Jeśli uda się ustalić coś więcej to przekażę informacje tutaj.

P.S. Wybacz, mój błąd (pisałem o wymaganiach, natomiast chodziło o warunki korzystania z Horizon TV):  https://www.horizon.tv/pl_pl/warunki-korzystania.html

a) komputery osobiste  (stacjonarne lub laptopy), wyposażone w system operacyjny Windows lub MAC OS z zainstalowaną przeglądarką internetową Internet Explorer/Mozilla Firefox /Safari oraz wtyczką Silverlight;

b) inne urządzenia przenośne typu smartfon lub tablet  wyposażone w system operacyjny Windows 10, Android 4.X lub wyższy, albo IOS8X lub wyższy, umożliwiające dostęp do Sieci Internet.

Pozdrawiam

Adrian

To macie mały bałagan, bo te informacje które zamieściłeś są sprzeczne i nieprawdziwe. Sliverlight już chyba dawno jest martwym i niewspieranym projektem, zresztą nie jest możliwe zainstalowanie tej wtyczki w Chrome i Firefox od dobrych 4 lat.

Druga sprawa, to przegladarka Safari jest niewspierana, przynajmniej taki wyświetla się komunikat po zalogowaniu z tej przeglądarki:

Adnotacja 2020-01-17 144217.png

Jakie są więc finalne wymagania sprzętowe/programowe? Potrzebny jest Silverlight? Safari jest w końcu wspierane czy nie? Jak jest w końcu z Chrome (obecnie najpopularniejsza przeglądarką)? Według Wymagań systemowych jest wspierana, jednak zgodnie z tym co zamieściłeś to już nie. Pytam, bo te informacje przydają się do dalszych testów.

Highlighted
Użytkownik
2 0 0

Potwierdzam, u mnie na Arch Linux również ten sam problem z Horizon GO. Kiedyś działało to bez problemów, później występowały przejściowe problemy tzn. trzeba było kilka razy odświeżać / nie wszystkie kanały chciały się ładować, a od jakiegoś tygodnia kompletnie nie działa. Sprawdzane na przeglądarkach Google Chrome, Firefox, Brave, Chromium. Próbowałem nawet zmienić User Agent za pomocą rozszerzeń, ale nic to nie daje.

Nie rozumiem natomiast dlaczego miałoby to nie działać, Linux obecnie wspiera wszystkie nowoczesne technologie web'owe tak samo jak Windows, a sam Horizon działał kiedyś bez problemów, więc jedyne co się może nasuwać to celowe odrzucanie możliwości połączenia się do Horizon z systemów innych, niż Windows (tak jak swego czasu robiła to Ipla, jednak na szczęście od tego odeszli).

Highlighted
Użytkownik
3 0 0

Chciałbym podbić wątek bo problem od nowego roku jest nadal nie rozwiązany, na żadnej popularnej dystrybucji linuksa nie da się korzystać z Horizon.tv bez względu na użytą przeglądarkę.

Błąd jest zawsze dokłądnie taki jaki napisał autor wątku. 

Mało tego w zeszłym tygodniu w końcu zadzwoniłem kolejny raz na infolinię UPC gdzie usłyszałem że taki stan będzie już zawsze i horizon.tv nie będzie już w ogóle działał na linuksie?
To jest prawda czy tylko kompletny brak jakiejkolwiek wiedzy operatora?

Przez tyle lat działało i nie było problemów.

Highlighted
Inspirator
5 1 0

@Adrian Masz jakieś nowe informacje? To zgłoszenie przyniosło jakieś rezultaty? Przy okazji odpowiedz proszę jak to w końcu jest z tym wymaganiami i czy aktualne są te na stronach pomocy, czy te w warunkach korzystania. 

Highlighted
Użytkownik
2 0 0

Posiedziałem trochę nad tym i doszedłem do wniosku, że problem występuje przez to, iż widevine przesyła w Request Payload dane o przeglądarce, w tym system operacyjny: Linux.

Nie powoduje to żadnego problemu z widevine - wszakże działa ta technologia na Linuxie, jednak ta informacja, że systemem jest "Linux" przesłana dalej gdzieś, a konkretnie do https://web-api-pepper.horizon.tv/oesp/v2/PL/pol/web/license/eme

powoduje odrzucenie żądania otrzymania dostępu do materiałów.

Można wprawdzie zmienić swój User Agent przeglądarki, tak żeby definiował się jako "Windows":Screenshot_20200128_211952.png

jednak takie ustawienie jest przesyłane tylko przez Request Header.

Sama technologia Widevine jako zabezpieczenie drm generuje swój Request Payload, w którym ustawia

Screenshot_20200128_212409.pngplatform_name jako Linux i moim zdaniem tu jest sedno sprawy, bo innego wyjaśnienia nie znalazłem.

Nie da się tego niestety zmienić (tzn. da się, próbowałem np. programem burpsuite do zmiany tego payloadu z "Linux" na "Windows", ale i tak nie działa, bo wydaje mi się, iż to zabezpieczenie DRM działa tak, że jest to wszystko szyfrowane i jakakolwiek zmiana w pakiecie spowoduje jego odrzucenie).

Odpowiedź z https://web-api-pepper.horizon.tv/oesp/v2/PL/pol/web/license/eme przy próbie połączenia się z Linuxa wynosi:

Screenshot_20200128_212820.png

Przy łączeniu się z Windowsa, ta odpowiedź zawiera ciąg losowych, prawdopodobnie zaszyfrowanych lub nie do odczytu textowego znaków.

Przenosiłem też ciasteczka i local storage przeglądarki z Windowsa do Linux'a i w drugą stronę, jednak nic to nie zmienia, bo sesja z Linuxa na Windowsie działa prawidłowo, zaś z Windowsa na Linux'a nie, więc problem nie leży tutaj.

Wynika z tego, prawdopodobnie to, że ktoś na serwerze horizon.tv, a konkretnie w https://web-api-pepper.horizon.tv/oesp/v2/PL/pol/web/license/eme przy weryfikacji danych z widevine DRM sprawdza, oprócz ważności samego DRM również system operacyjny klienta i jeśli nie równa on się "Windows" (i może "Mac"? bo ktoś wyżej też zgłaszał problem z Mac'iem), to odrzuca żądanie uzyskania dostępu.

Szkoda, że taka zmiana zaszła w ostatnich tygodniach, mam nadzieję, iż systemy inne, niż "Windows" zostaną również dopuszczone do grona dopuszczalnych odbiorców.

Przypominam, że według danych statystycznych użytkownicy Linux'a stanowią ok. 4-5% wszystkich użytkowników internetu, a MacOS to już kilkanaście %. Wyłączanie takiej grupy z użytkowania technologii HorizonTV na pewno nie wpłynie pozytywnie na firmę UPC, bo jako stały użytkownik Linux'a w przyszłości rozejrzę się za alternatywnym dostawcą telewizji, jeśli z Horizonem ten problem nie zostanie naprawiony, a de facto przywrócony do stanu tak jak było kilka tygodni temu.

Highlighted
Użytkownik
3 0 0

dokładnie ten link ( https://web-api-pepper.horizon.tv/oesp/v2/PL/pol/web/license/eme ) co @mobara wskazał zgłosiłem na początku stycznia w dziale obsługi UPC.

Po "weryfikacji" przez operatora usłyszałem że jest to link do kodeka z kompletnie zewnętrznego żródła i UPC nie ma na to wpływu.

2 minuty w google wystarczą żeby tę odpowiedź uznać za kompletną bzdurę i jak najbardziej UPC jest za to odpowiedzialne...

Highlighted
Debiutant
1 0 0

Daleko mi do chwalenia UPC, ale akurat w tym przypadku to nie UPC jest glownym powodem problemu:

https://www.widevine.com/news:

"

Browser CDM - Verified Media Path
...
Current default behavior:
A license is issued if platform_verification_status is not tampered.

New default behavior:
A license is issued if platform_verification_status is verified.

There is an option to override the default behavior.

Windows and Mac OS X platforms support VMP by default.
Desktop Linux platform does not support VMP by default.
Note: The override must be enabled to issue a license to a Linux desktop.

"

Problem wystepuje tez w innych serwisach korzystajacych z Widevine, np: https://askubuntu.com/questions/1202375/cbs-all-access-on-firefox-for-ubuntu

Zapewne przy odrobinie checi ze strony UPC wystarczyloby zmienic domyslna konfiguracje, ale jak na razie tych checi brak.