UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Internet z Horizon

Naukowiec
1121 312 46

Wolny kod źródłowy skladników oprogramowania dekodera Horizon

Hej, w instrukcji dekodera Horizon jett informacja na temat otwartego oprogramowania:

Elementy oprogramowania produktu mogą obejmować składniki opracowane na bazie wolnego oprogramowania
i otwartego oprogramowania. Wykaz tych składników oraz odpowiednie adnotacje dotyczące praw autorskich i warunków
obowiązujących w tego rodzaju licencjach dostępne są na stronie internetowej: http://www.pace.com/opensource/

Niestety, strona do której kieruje ta instrukcja jest już nieaktywna. Gdzie mogę uzyskać informacje na temat otwartego oprogramowania wykorzystanego w sofcie dekodera? Gdzie znajdę sam kod? UPC jako dystrybutor sprzętu i oprogramowania ma najprowdopodobniej obowiązek taki kod dostarczyć. 

Czy otwarte oprogramowanie jest wykorzystywane w inncyh urządzeniach dystrybuowanych przez UPC Polska? W szczególności interesują mnie modemorutery Connect BOX i Giga Box. 

15 ODPOW. 15
Tytan
1987 793 70

Re: Wolny kod źródłowy skladników oprogramowania dekodera Horizon

@zylx

Takie dane udostępnia tylko i wyłącznie producent danego sprzętu.

UPC by mogło z tego skorzystać musiało zapewne uzyskać zgodę (a pewnie i opłacić jakieś licencje), więc ma prawo z tego korzystać w sposób dowolny ale zgodny z ową licencją.

Zatem UPC nie musi komukolwiek tego oprogramowania udostępniać.

Zresztą, po co Ci takie dane, skoro jak i dekoder tak i modem musi przejść walidację i dopuszczenie do podłączenia do sieci kablowej danego operatora.

Sprzęt i soft musi mieć odpowiedni certyfikat dopuszczenia do użytkowania w sieci kablowej.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Tytan
Tytan
1843 934 139

@zylx chcesz napisać nowy Soft? czy nanieść do niego tylko drobne poprawki?

myślę że skoro twierdzisz że kod źródłowy Ci się należy to śmiało wal pismo do UPC z żądaniem jego wydania

---
"Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję." - Jerzy Dobrowolski
Naukowiec
1121 312 46

@KOCUREK1970, Nie rozumiesz. Jeśli w oprogramowaniu zostało wykorzystane wolne oprogramowanie np. na licencji GPL to każdy który dystrybuję dane oprogramowanie w formie binarnej musi tez dostarczyć kod źródłowy. Wejdz np na strone samsunga, jest kod źródłowy dla każdego smartfonu czy telewizora. Arris np udostępnia wolny kod źródłowy swoich sprzętów jako tzw Open Source release. (https://sourceforge.net/arris/wiki/Projects/), jednak zazwyczaj dopiero gdy ktoś się o ten kod upomni.  Oczywiście tutaj też pewnie trzeba będzie uderzyć do producenta sprzętu, chciałbym tylko 

@GDA, Nie bardzo mógłbym grzebać w sprzęcie który nie należy do mnie, więc tylko hobbystycznie chciałbym przejżeć co tam siedzi i co ewentualnie było by możliwe. 

Tagi (1)
Tytan
2242 526 100

@zylx

To tak nie działa. To nie Ty kupiłeś ten sprzęt tylko kupił go UPC. Ty od UPC tylko DZIERŻAWISZ sprzęt. Skoro więc UPC kupiło sprzęt to oni mają kod źródłowy do oprogramowania danego sprzętu i oni go przechowują. Możesz co najwyżej poprosić o kod źródłowy, ale UPC nie ma obowiązku dania Ci takiego kodu niezależnie od Twoich intencji

https://zanimnapiszesz.info
Naukowiec
1121 312 46

@MrPepka, Jestem użytkownikiem końcowym. Wystarczy. Zresztą, po co była by ta adnotacja w instrukcji Horizona? Oczywiście nie oczekuje całości kody, a jedynie jego wolne części. 

Tytan
2242 526 100

@zylx napisał(a):

@MrPepka, Jestem użytkownikiem końcowym. Wystarczy. 

Nie bo jesteś dzierżawcą tego sprzetu, a nie jego właścicielem. Różnica drobna, ale mająca ogromne znaczenie w tym temacie

@zylx napisał(a):

Zresztą, po co była by ta adnotacja w instrukcji Horizona?

Widocznie umieścił ją sam producent urządzenia. Ale to nic nie oznacza bo mogła być dla operatora, a jakbyś Ty w nią wlazł (gdyby ta strona działała) to mógłbyś dostać komunikat:

-Albo o zalogowaniu się na panel który byłby na stronie producenta

-Albo o tym, że zwykli abonenci danej kablówki nie mają wstępu do tej strony

Tytan
Tytan
1843 934 139

ależ ta strona działa

@zylx wejdź tam i szukaj swoich kodów

---
"Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję." - Jerzy Dobrowolski
Naukowiec
1121 312 46

@GDA, mnie przekierowuje na stronę Arrisa z informacją o przejeciu Pace. 

Tytan
2242 526 100

Bo firmę Pace Arris przejął jakieś 3 lata temu. Zmień adres na arris.com albo wejdź tu:

https://sourceforge.net/arris/wiki/Projects/

I szukaj. Albo lepiej. Spytaj się Arrisa o kod 

Tytan
1987 793 70

@zylx napisał(a):

@KOCUREK1970, Nie rozumiesz. Jeśli w oprogramowaniu zostało wykorzystane wolne oprogramowanie np. na licencji GPL to każdy który dystrybuję dane oprogramowanie w formie binarnej musi tez dostarczyć kod źródłowy. Wejdz np na strone samsunga, jest kod źródłowy dla każdego smartfonu czy telewizora. Arris np udostępnia wolny kod źródłowy swoich sprzętów jako tzw Open Source release. (https://sourceforge.net/arris/wiki/Projects/), jednak zazwyczaj dopiero gdy ktoś się o ten kod upomni.  Oczywiście tutaj też pewnie trzeba będzie uderzyć do producenta sprzętu, chciałbym tylko 

Przecież dokładnie to samo napisałem - zwracasz się w tej sprawie do producenta sprzętu.

@zylx napisał(a):

Nie bardzo mógłbym grzebać w sprzęcie który nie należy do mnie, więc tylko hobbystycznie chciałbym przejżeć co tam siedzi i co ewentualnie było by możliwe. 

Tam nic nie siedzi bo to tylko kod podstawowy - musisz go sobie dopiero skompilować, ale by to zrobić musisz znać strukturę sprzętu, jak się go oskryptowuje itd.

Sam kod bez znajomości reszty nie znaczy nic.

.........................................................................................................................................................................................................To co prezentuję w moich postach jest moją opinią - to co w nich zawarte, każdy stosuje na własną odpowiedzialność.
Naukowiec
1121 312 46

@MrPepka niestety naszego horizona tam nie znalazłem. Trzeba będzie poprosić. 

@KOCUREK1970, ja o tym wszystkim wiem. Po prostu szukam lektury na wieczór. 

PS: dla mojego telewizora dostęp do otwartych źródeł wystarczył by sobie crossckompilować dodatkowe biblioteki, np smb czy openvpn. 

Tytan
1987 793 70

@zylx

To ja Ci powiem jak to będzie wyglądać - najpierw będzie lirycznie, potem przejdziesz do prozy życia a zakończy się to dramatem

Pracuję w UPC
109 62 8

@zylx Aktualny link to teraz: http://opensource.arris.com

Naukowiec
1121 312 46

@Darek, Dzięki, tę stronę oczywiście znalazłem, ale nie ma tam kodu naszego Horizona. Napisałem prośbe o udostepnienie na podany w menu horizona adres email i czekam na odpowiedź. Napisałem też do Compala. Może coś z tego będzie.

EDIT:

@MrPepka, odpiszę Ci tutaj, bo @KOCUREK1970 ma 100% racji, że dyskusja nie powinna mieć miejsca w tamtym wątku.

Niestety mylisz pojęcia i  nawet nie potrafisz odróżnić kodu żródłowego od pliku binarnego. 

W dekoderze, jaki dostarcza mi (a nie arris) są zapisane na pamięci nieulotnej pliki oprogramowania, zawierające zarówno firmware jak i middleware. Cześć tych plików binarnych została skompilowana na bazie otwartego kodu źródłowego, którego licencja nakazuje, by każdy kto w jakiejkolwiek formie rozpowszechnia pliki binarne, rozpowszechniał również kod na podstawie którego zostały uzyskane. Sprzęt rozpowszechnia UPC, więc to oni powinni również dostarczyć kod źródłowy.