UPC
anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Moja umowa z UPC

ROZWIĄZANE
Highlighted
Użytkownik
6 0 0

Opłata instalacyjna

Witam, 

1. Czy planujecie informować klientów na etapie zamówienia i oferty że opłata instalacyjna 1zł nie obowiązuje właścicieli domów jednorodzinnych oraz szeregowych ? 

2. Czy planowana jest aktualizacja regulaminów promocyjnych gdzie w sekcji "Dla kogo", pojawia się zapis:

'2. Do Promocji mogą przystąpić także, po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków niniejszego regulaminu,
osoby zamieszkujące domy wolnostojące, bądź w zabudowie szeregowej, z tym zastrzeżeniem, że w takich
przypadkach może zachodzić konieczność uiszczenia przez Uczestnika Promocji podwyższonej opłaty instalacyjnej
według kosztorysu przedstawionego przez Organizatora Promocji.'

Natomiast po dokonaniu zamówienia pracownik BOK informuję że opłata instalacyjna jest naliczana zawsze w wysokości 150zł. Oznacza to że nie ma sytuacji w której mieszkańcy domów jedorodzinnych oraz szeregowych mogą skorzystać z promocji dla usługi instalacji wbrew temu co jest zapisane w regulaminie promocji.

9 ODPOW. 9
Tytan
1439 822 568

Re: Opłata instalacyjna

@yellowfox witam w Społeczności UPC? O jakiej promocji mowa?

---------------------------------------

Przestrzegaj Zasad Społeczności UPC, a będziemy żyli w zgodzie.

Użytkownik
6 0 0

Mowa i dwóch łączonych promocjach tj.

'Internet ponadczasowy dla Studentów (2019-1)' oraz 'Instalacja dla Ciebie (2019-1)'

Użytkownik
6 0 0

Tytan
1439 822 568

@yellowfox o wyższej aniżeli określa regulamin promocji opłacie instalacyjnej informujemy już na etapie zamówienia zawsze. Wyjątkami są niedopuszczalne, ale zawsze przecież możliwe, niedopatrzenia pracowników oraz sytuacje, gdy na etapie przyjmowania zamówienia nie jest możliwe uzyskanie przez pracownika pełnej wiedzy, że instalacja będzie się wiązać z wyższymi kosztami, a tym samym – podwyższoną opłatą instalacyjną.

Sytuacja zasadności wyższej opłaty instalacyjnej dotyczy ogromnej większości domów jednorodzinnych i wolnostojących. Nie możemy jednak z góry założyć, że bezwarunkowo wszystkich.  Tego typu budynki stanowią mniejszość wsród wszystkich okablowanych przez UPC. Siłą rzeczy przebieg sieci jest tam także mniej ustandaryzowany aniżeli w blokach wielorodzinnych. Każdy wypadek jest weryfikowany indywidulanie – stąd wzmianka o „zastrzeżeniu” w regulaminie oferty.

Zasady naliczania opłaty instalacyjnej regulują precyzyjnie regulaminy oferty promocyjnej, Regulamin Świadczenia Usług UPC Polska oraz Cennik Usług UPC Polska. Te pierwsze nie zostaną zatem zaktualizowane.

Użytkownik
6 0 0

@GMateusz  

Pracownicy poinformowali mnie o podwyższonej opłacie i wysokości kwoty. Finalnie nawet przystałem na te warunki.

Nie zmienia to faktu że odpowiedź na moje pytanie jest nieco wymijająca z nienaganną korporacyjną poprawnością. 

@GMateusznapisał(a):

Sytuacja zasadności wyższej opłaty instalacyjnej dotyczy ogromnej większości domów jednorodzinnych i wolnostojących. Nie możemy jednak z góry założyć, że bezwarunkowo wszystkich.  Tego typu budynki stanowią mniejszość wsród wszystkich okablowanych przez UPC. Siłą rzeczy przebieg sieci jest tam także mniej ustandaryzowany aniżeli w blokach wielorodzinnych. Każdy wypadek jest weryfikowany indywidulanie – stąd wzmianka o „zastrzeżeniu” w regulaminie oferty.

Z całym szacunkiem. Co zostało zweryfikowane w moim przypadku ? Warunki montażu oraz miejsca odbiorników, technik poznał dopiero w trakcie montażu. Jedyne co Państwo mogli ustalić to odległość najbliższego słupa od działki na której realizowane było przyłączenie o ile dysponujecie Państwo takimi danymi. 

W mojej opinii, ustalając opłatę nie mieli Państwo bladego pojęcia jak kosztowna będzie operacja i nic nie zostało przeanalizowane tylko zaproponowana została stała opłata przyjęta przez Państwa jako średni koszt instalacji. 

Pragnę zaznaczyć że nie wywiązali się Państwo z zapisu w regulaminie promocji i nie przedstawili mi Państwo żadnego kosztorysu dla usługi przyłaczenia do sieci. 

Tytan
1439 822 568

@yellowfox regulaminy i promocje "to nie mój konik" więc nie podejmę dalszej polemiki. Zrobi to na moją prośbę @Diaboł, który zna się na tym jak nikt inny.

Użytkownik
6 0 0

@GMateusz 

Ok, dziękuję za poświęcony czas.

Pracuję w UPC
6 8 1

@yellowfox , odpowiedź by @GMateusz nie jest wymijająca ani „poprawna”. Po prostu – uniwersalna, podobnie jak zapisy z przytoczonych przez Ciebie regulaminów.

O ile w bloku, gdzie UPC ma, powiedzmy, kilkadziesiąt, kilkaset okablowanych lokali, można mówić o pewnej przewidywalności przebiegu instalacji, o tyle - każdy budynek wolnostojący, to zadanie dla technika pod pewnymi względami zawsze bardziej złożone. Mówiąc prościej: firma z góry zakłada, że podłączenie usług jest bardziej złożone niż podpięcie kabla w skrzynce na korytarzu i pociągniecie go przez mieszkanie. Rzadko się myli. Jak to się przekłada na regulaminy i Umowy? To dokumenty z założenia uniwersalne, które muszą przewidzieć wszelkie sytuacje związane z zawieraniem Umowy przez Klienta. Czego nie zawrą - to doprecyzowuje regulamin promocji, a w kontekście działań technicznych - ewentualny kosztorys. 

Określona Cennikiem (tym podstawowym, tzw. głównym, niepromocyjnym) stawka opłaty instalacyjnej za podłączenie domu wolnostojącego albo jednorodzinnego to 300 zł. Ją UPC może naliczyć na podstawie ogólnych dokumentów. Jest zgodna z umową i z prawem, na którym ta się opiera, UPC ma prawo ją narzucić z automatu w takich wypadkach. Ale tak nie robi. Czemu? Bo to wysoka opłata. A obniża ją na zasadach określonych w m.in. przytoczonych powyżej regulaminach.

Promocje określające to, że usługi mogą być podłączone w domku jednorodzinnym obniżają opłatę cennikową arbitralnie do 150 zł: arbitralnie, bo w ramach promocji dostawca usług może obniżyć stawkę cennikową. Ponieważ są nieliczne, a firmie zależy na szerokiej palecie produktów, nie tylko je proponuje mieszkańcom domów (a nie bloków). I - również arbitralnie - obniża opłatę określoną w cenniku do 150 zł. Może.

Kosztorys - jest możliwy, ale jest wykonywany, gdy jest konieczny. A jest konieczny, gdy na miejscu podłączenie okazuje się na tyle złożone, że w konsekwencji droższe niż określa cennik. Nie jest wykonywany, gdy jest tańsze, bo dla firmy to nieopłacalne, a dla i firmy i Klienta - irracjonalne. Kto zażąda potwierdzenia, że słusznie mu obniżono opłatę i weryfikacji na miejscu, czy nie powinien zapłacić, aby więcej? Może zażądać sprawdzić, czy nie mniej, ale na to może się nie zgodzić firma, bo albo dostanie mniej pieniędzy, albo narazi się na dodatkowe działania związane z kosztorysem, albo jedno i drugie. Do naliczenia każdej kwoty do 300 zł ma zaś prawo w takich sytuacjach bez kosztorysu.

Jak napisałem, ile domów wolnostojących, tyle różnych przebiegów instalacji. I tyle różnych możliwości słuszności obniżenia opłaty do 150 zł, 100 zł, 49,90 lub 59,90 (najczęstsze stawki w ofertach promocyjnych), do 1 zł. Tyle również podstaw do tego: może się okazać, że na miejscu jest okablowanie po innym Abonencie sprzed 10 lat, że skrzynka planowo z dala od lokalu w rzeczywistości jest pod oknem, metr od miejsca, gdzie będzie stał telewizor czy komputer. Fakt ten może zgłosić technik swoim koordynatorom w czasie instalajci albo po niej, może Klient w postaci reklamacji już po instalacji, albo podania o obniżenie opłaty przed nią. Kombinacji możliwych wydarzeń jest tyle, że określający je regulamin musiałby mieć podpunkty liczone w sumach trzy-, może i czterocyfrowych - jeśliby miał doprecyzować inne kwestie. To zaś awykonalne. Dokumenty abonenckie muszą być na tyle uniwersalne, żeby mogły odnieść się do każdego przypadku instalacji czy zawarcia umowy. Kontrowersje i kombinacje faktów nieoczekiwanych - ogarnie już Biuro Obsługi.

Trochę esej, ale myślę, że wyjaśniający problem.

Użytkownik
6 0 0

@Diaboł 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie na podstawie tego co opisałeś, mam obraz procedury instalacji i dziękuję że poświeciłeś czas żeby wyjaśnić mi to zagadnienie. 

Istotnym jest że przewidujecie procedurę reklamacji/podania o obniżenie opłaty instalacyjnej nawet po wykonanej usłudze kiedy klient zgodził się na wcześniejszą kwotę (nie mając w sumie wyjścia). Oznacza to chyba jednak że arbitralna kwota może w tej procedurze zostać podniesiona, utrzymana lub obniżona. 

PS. Sam pytałem konsultatnta na początku skąd wziął cene 150zł skoro w cenniku regularna cena instalacji to 300zł. Powoływał się wtedy na dokumenty(regulamin, cennik?) który nie był mi udostępniony